'Van die documentaire heb ik één aflevering gezien' 14 ZEELAND VERRASSING IN DE JUPILER PRO LEAGUE Na tien jaar vertrok Bart Nieuwkoop deze zomer bij Feyenoord. De 25-jarige Tholenaar koos voor de Belgische promovendus Union Sint-Gillis, dat in de eerste maanden van dit seizoen vriend en vijand verrast. Union is de trotse koploper in België, met Nieuwkoop als gewaardeerde basiskracht. ,,Ik wist eigenlijk niets van deze club.'' zaterdag 23 oktober 2021 Barry van der Hooft Brussel Op de tribune van het monumen tale Joseph Marien Stadion hoor je deze middag vooral Frans en Vlaams. Kort voor de aftrap, als Union Sint-Gillis en Seraing zich rechts en links van het arbitrale trio opstellen, blijken er ook Ne derlanders aanwezig te zijn. 'Fey enoord till I die!' schreeuwen twee luidruchtige kerels richting Nieuwkoop. ,,Ik kende ze niet'', bekent de verdediger later. ,,Ik heb wel even mijn duim naar ze opge stoken. Mooi toch?'' De toeschouwers krijgen deze middag waar voor hun geld, in een bijzonder stadion. De sfeer doet een beetje Brits aan, ook omdat recht tegenover de ingang een drukbezocht café is. Union's Ta verne doet bij thuiswedstrijden uitstekende zaken, de straten in de Brusselse gemeente Vorst kleuren blauw en geel. Het oude onderko men van Union heeft één over dekte tribune, die officieel een be schermd monument is. Bart Nieuwkoop vertelt later, aan het begin van de avond, te ge nieten in dit stadion, dat niet te vergelijken is met De Kuip. ,,Er zijn mensen die dit verschrikkelijk vinden. Maar als voetballiefhebber vind ik het echt fantastisch.'' Hij draait zich om en wijst naar de tri bune aan de lange zijde, die altijd bevolkt wordt door de fanatiekste supporters van Union. ,,Die tri bune ligt tegen het bos aan, ik vind het echt iets hebben. Vanuit het Dudenpark loop je zo het stadion binnen. Ja, alles is oud, maar het heeft wel zijn charme. De club mag er ook niets aan veranderen. Als er een los muurtje staat dat geen functie meer heeft, dan mag je dat niet weg halen. Omdat het een monument is.'' Langzaam opbouwen Hij is nu vier maanden onderweg in België, waar ze in de eerste we ken heel voorzichtig aan hebben gedaan met Nieuwkoop. ,,In mijn laatste maanden bij Feyenoord kampte ik met een blessure'', ver- BRUSSEL Hoe kijkt Bart Nieuwkoop dit seizoen naar Feyenoord, de club waar hij tien jaar speelde? ,,Het voetbal dat Feyenoord nu speelt, dat vind ik wel heel leuk om te zien. Veel jongens spreek ik ook nog vaak. We hebben ook nog steeds een app-groep met een aantal jon gens waarmee ik de afgelopen jaren het meeste omging.'' Nieuwkoop komt ook gere geld voorbij in de documentaire 'Dat ene woord', op Disney+ ,,Ik heb één aflevering gezien maar ik vond het een beetje negatief', zegt hij. ,,Ik ben sowieso geen seriekijker. Ik kijk gewoon lek ker RTL4 of zo. Kopen Zonder Kijken, dat vind ik bijvoorbeeld een mooi programma, haha! Ik weet niet hoe het na die eerste telt hij. ,,De mensen hier maakten me meteen duidelijk rustig aan met me te willen doen. Ik had lang niet gespeeld, we gingen het lang zaam opbouwen. In de voorberei- De trainer heeft er echt een team van gemaakt. Dat we zulke resultaten boeken is geen toeval ding hebben we elf oefenwedstrij den gespeeld, maar ik heb niet één keer 90 minuten gespeeld. Pas aan het einde van de voorbereiding, in de laatste vier duels, speelde ik 45 minuten of een uur. Ik kon het op bouwen. Daarna was ik er wel echt klaar voor.'' In de eerste competitiewed strijd, vijf kilometer verderop bij het grote Anderlecht, is Nieuw koop op 25 juli invaller. Union aflevering verder is gegaan, maar ik hoor wel links en rechts van mensen dat het een beetje gênant is. Dat is wel zonde.'' Bij Feyenoord werd hij vorig seizoen met een aflopend con tract in de wachtkamer gezet. Hij besloot naar Union te gaan. ,,Dat had Feyenoord misschien niet helemaal aan zien komen'', aldus Nieuwkoop. ,,Ik wist dat ze voor mijn positie in gesprek waren met andere spelers en te gelijkertijd wilde Union mij echt heel graag hebben. Dan moet je een keuze maken en na tien jaar bij Feyenoord was het eigenlijk wel mooi geweest. Ik heb daar een fantastische peri ode gehad en vijf prijzen ge wonnen. Dat is niet voor ieder een weggelegd.'' wint verrassend met 1-3. ,,Dat was een lekkere start, ja. In de eerste vijf wedstrijden viel ik in, tegen Standard Luik was ik voor de eer ste keer basisspeler. We wonnen met 4-0 en speelden toen echt een goede wedstrijd. Ik ben tevreden over de eerste maanden, omdat je bij een nieuwe club meteen goed wilt beginnen. Het is ook leuk, omdat veel mensen zich toch af vragen naar wat voor club ik was gegaan.'' Eerder dit jaar heeft hij meer op ties, maar concreet is alleen Union. Nieuwkoop: ,,Je merkte dat het op het gebied van transfers door co rona voor veel clubs moeilijker was geworden. Ze wilden eerst het seizoen afmaken en dan kijken hoe het er financieel voor stond. Maar Union wilde meteen door pakken.'' Dan zegt hij glimla chend: ,,Ik wist eigenlijk niets van de club. Ze hadden een presentatie meegestuurd en ik ben op internet informatie op gaan zoeken. De mensen van Union nodigden me uit, gaven me nog een presentatie 41 en het zag er allemaal heel goed uit. Ik werd echt enthousiast.'' Het gevoel is niet veranderd sinds hij gestart is in Brussel. De resultaten zijn boven verwachting en vrijwel iedere thuiswedstrijd van Union is een belevenis. Tegen Seraing, ook een promovendus, beleeft Union een belabberde eer ste helft. Het slikt twee tegengoals en moet vlak voor rust met tien man verder. Als de tweede helft van start gaat, staat Nieuwkoop niet meer op het veld. Een tacti sche wissel? ,,Nee. Ik had in de eer ste helft een tik op mijn kuit gehad en dat werd aan de onderkant stijf. In de rust had ik een pijnstiller in- genomen en ik wilde graag verder. Maar de trainer zag me met ijs op mijn kuit zitten en wilde zeker weten dat ik nog alles kon geven. Hij besloot me te wisselen, ook om na rust nog drie wisselmomenten te behouden. Dat vertelde hij me nog na de wedstrijd.'' Ongrijpbare Japanner Vanaf de bank ziet Nieuwkoop zijn vervanger Kaoru Mitoma na rust excelleren. Met een man min der gaat Union erop en erover. Mede dankzij drie goals van de on grijpbare Japanner wint de thuis ploeg met 4-2. De lef en het tacti sche plan van trainer Felice Mazzü PM Bij Union kan Nieuwkoop zich helemaal uitleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42