Held en bevrijder van Westkapelle overleden Politiek blij met oplossing vieze luiers Beschermde status voor lichtopstanden 6 Hartenkreet zorginstellingen Onzekerheid voor de mensen die zorg nodig hebben, is een belang rijk gevolg. Dat komt onder meer doordat de organisaties vaak min der tijd krijgen voor hun behande ling dan zij zelf nodig vinden voor de grote problemen waarmee men sen zich melden. De gemeente trekt de teugels zo strak aan, omdat zij miljoenen euro's te kort komt voor de jeugd- en ouderenzorg. Zorgloket De hartenkreet komt van Emergis, Juvent, 's Heeren Loo en Zorg- stroom. Zij storen zich met name aan het zorgloket dat Middelburg heeft opgezet en waar mensen zich moeten melden als ze zorg nodig hebben. Dat heet TIM en staat voor Toegang in Middelburg. Daar wer ken mensen die onderzoeken welke hulp iemand nodig heeft, welke organisatie die kan verlenen en hoe lang de zorg mag duren. ,,Dat onderzoek hoeft echt niet altijd door TIM gedaan te worden, dat kunnen wij ook", benadrukt Ruben Leijnse van Zorgstroom. ,,Zeker voor de eenvoudigere zorg. Onze hulpverleners zijn echt niet alleen bezig met het binnenhalen van geld voor ons werk. Ze zijn ge richt op de goede zorg voor de juiste mensen. Daar kunt u veel meer op vertrouwen." Te weinig tijd De zorgverleners krijgen regelma tig ook te weinig tijd om hun werk goed te doen, vinden zij. ,,Als wij zeggen dat we negen maanden no dig hebben om een kind of een ge zin goed te kunnen helpen, krijgen we geld voor zes maanden en moe ten we daarna verlenging aanvra gen. Maar dat betekent dat we al na drie maanden moeten beoordelen of de hulp goed werkt. Anders zijn we te laat met die verlenging", waarschuwt Mariska Luiten van jeugdzorginstelling Juvent. Die drie maanden zijn niet alleen te kort, ze zorgen ook voor extra bureaucratie en werkdruk, stelt Luiten. De zorginstellingen hebben op een andere manier ook last van het zorgloket dat Middelburg heeft op gezet. De gemeente heeft namelijk deskundig personeel aangetrokken voor het zorgloket. Dat zijn voor een groot deel mensen die voor heen in de jeugd- en ouderenzorg werkten. ,,Terwijl wij juist moeite hebben om voldoende personeel te vinden om de zorg te kunnen ver lenen", klaagde Marianne Stijnman van Emergis. Ook 's Heeren Loo heeft hier last van, zegt Jeroen Eskes. Hij verbindt dat aan het ander geschetste pro bleem met de invloed van TIM op de beoordeling van zorgvragen. ,,Er werken te veel mensen bij de toe gang. Er zitten te veel schijven tus sen de cliënt en de zorg." De Quartermaster Sergeant kwam die ie november 1944 half zwem mend, half wadend daar aan land, want zijn landingsvaartuig zonk na een Duitse voltreffer. ,,Ik had al leen mijn mes nog, de rest van mijn uitrusting moet daar nog op de zeebodem liggen", vertelde de Londenaar twee jaar geleden toen hij een van de eregasten was bij de 75-jarige herdenking van de inva sie. Gelukkig zag hij op het strand het machinepistool, een schmeis- ser, van een dode Duitser liggen. ,,Ik heb ze met hun eigen wapen en kogels bestreden", vertelde hij met een glinstering in de ogen. Tijdens die herdenking bleek ook dat hij bij de 47 Royal Marine Commando een heel bijzondere status had. Commando's in actieve dienst, met een borst vol lintjes voor operaties in Irak, Afghanistan en andere landen, behandelden hem met het grootst mogelijke respect. Zij noemden hem zonder uitzondering 'een echte held'. Want hij was niet alleen betrokken bij de landing bij Westkapelle. Hij had ook deelgenomen aan de inva sie van Normandië. ,,Ik zat bij de eerste golf", zoals hij zelf destijds zei. Maar 'Westka- pelle' was volgens hem zwaarder geweest. Niet alleen omdat hij daar veel kameraden verloor, maar ook omdat de commando's te maken kregen met 'heel zware tegen stand'. Hartelijk ontvangen Hij vertelde ook dat hij destijds stomverbaasd was over de ont vangst, tijdens en na de slag, door de inwoners van Westkapelle. Hij had gedacht dat ze zeer vijandig zouden zijn. ,,Want wij hadden daar alles verwoest." Het tegendeel was het geval. ,,Wij werden harte lijk ontvangen. Ook door de men sen die niets meer hadden, die al les verloren waren in die vreselijke strijd." Ook zei hij dat hij tijdens de slag hulp kreeg van een 'jonge jongen, zo'n vijftien jaar oud, die posities van de Duitsers aanwees'. Hij is la ter nog op zoek gegaan naar die jongen, maar heeft hem niet kun nen vinden. Spontane kus Na afloop van de officiële plechtig heid, twee jaar geleden, kreeg hij een spontane zoen van doedel zakspeelster Kelly Heathfield (41). Zij vertelt dat ze Chuck Harris en andere leden van het 47 al langer kent omdat zij altijd speelt tijdens plechtigheden ter herdenking van de strijd van die eenheid op Wal cheren. ,,Het was een spontane kus." Ze ontmoette hem de volgende dag weer en hij vertelde haar toen dat hij het geweldig vond dat ze sa men op de foto stonden. ,,Hij was er echt trots op." Eerder dit jaar zag het er nog naar uit dat die ouders de luiers gewoon bij het restafval moesten gooien. Daardoor zouden ze dan vaker die bak langs de kant van de weg moe ten zetten. De Veerse politiek liet toen massaal weten dat dat niet kon en dat er een oplossing ge zocht moest worden. In bijna elke kern kunnen de ou- In bijna elke kern ondergrondse containers ders volgend jaar de luiers kwijt in een ondergrondse container. Al leen in Gapinge komt er een bo vengrondse container te staan. Die, zo raadde Marin van den Berge (VVD) aan, hopelijk wel re gelmatig wordt geleegd om stank overlast te voorkomen. Johan San- ders (CDA) en andere politici lie ten wel horen dat ze het jammer vinden dat het college niet kiest voor een progressief tarief voor het ophalen van het restafval. Met zo'n tarief worden inwo ners meer gestimuleerd om de grijze bak zo min mogelijk aan te bieden. Milieu Volgens wethouder Roelse zou dat uit oogpunt van het milieu inder daad het beste zijn. Hij stelde ech ter dat om praktische redenen daar niet voor wordt gekozen. ,,Want er zijn meer dan duizend adressen binnen de gemeente waar meer dere grijze bakken staan. Als we zo'n progressief tarief invoeren, worden die mensen financieel ex tra getroffen." DISHOEK De drie lichtopstanden in de duinen van Zoutelande en Dishoek krijgen zo goed als zeker een beschermde status. Dat zei wethouder Chris Maas (PvdA/GL) deze week na aanleiding van vra gen van Stijn van Kervinck (HvV). De wethouder liet wel weten dat het nog enige tijd in beslag neemt voor alles geregeld is. Hij vertelde ook dat ambtenaren van de ge meente Veere momenteel kern voor kern afspeuren om te kijken of daar nog gebouwen staan die thuishoren op de gemeentelijke monumentenlijst. Het gaat om panden die na 1850 gebouwd zijn. ,,Maar we kijken ook naar gebou wen die in de jaren vijftig zijn ge- bouwd, de heropbouwperiode." De drie lichtopstanden in de dui nen zijn ook in die periode ge bouwd. Eerder dit jaar vroeg de Nederlandse Vuurtoren Vereni ging (NVV) aandacht voor die drie markante gebouwen. Ooit stonden er veel meer van die lichtopstan- den langs de Westerschelde om er voor te zorgen dat schepen veilig Antwerpen konden bereiken. Lichtbundel Volgens NVV-secretaris hebben de drie een hoge cultuurhistorische waarde. ,,Nergens anders in Neder land vinden we vergelijkbare bak stenen lichten waaruit de lichtbun del door een raam schijnt." zaterdag 23 oktober 2021 'Vertrouw veel meer op ons' Een kus van Kelly Heathfield voor de toen 97-jarige veteraan Chuck Harris die 77 jaar geleden vocht op het strand van Westkapelle tegen de Duitsers. foto emile calon Grote Zeeuwse zorginstellingen missen het vertrouwen van de gemeente Middelburg. Die be paalt te veel welke zorg zij mogen bieden en vertrouwt te weinig op hun deskundig oor deel. Angst dat zij te veel aan hun eigenbelang zouden den ken, wuiven ze weg. ,,Wij zijn echt niet alleen gericht op pro ductie, maar vooral op de goede zorg." Maurits Sep Middelburg Veteraan Chuck Harris is dins dag op 99-jarige leeftijd overle den in Engeland. 77 Jaar gele den was hij een van leden van de 47 Royal Marine Commando die betrokken was bij de bevrij ding van Westkapelle. Emile Calon Westkapelle De Veerse politiek is blij dat ou ders met kleine kinderen niet opgescheept worden met extra kosten voor de afvoer van vieze luiers. Ze kunnen die volgend jaar gratis in ondergrondse containers deponeren als Veere het gedifferentieerd ta rief invoert voor het legen van de grijze containers. Wethou der Adri Roelse (DTV, milieu) kreeg deze week van de leden van de raadscommissie compli menten voor deze oplossing. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34