9000zonnepanelen op dak anodefabriek 5 'PUNTGAAF EXEMPLAAR' OOSTERSCHELDE Geen krasje, geen bultje, geen litteken te zien. De tuimelaardolfijn die in de Oosterschelde ronddwaalt is - zoals Annemarie van den Berg van SOS Dolfijn zegt - 'puntgaaf'. Dat maakt identificatie lastig, want juist dat soort kenmerken worden daarvoor gebruikt. Bovendien: de dwaalgast is nog steeds niet goed op de foto gezet. Het is niet de eerste keer dat een tuime laar in de Zeeuwse wateren belandt. Het is wel redelijk uitzon derlijk. Mogelijk gaat het om een dier dat op zoek is gegaan naar een partner. Van den Berg: ,,Het zijn sociale dieren die in families leven. Maar als je je dna wilt ver spreiden, moet je er af en toe van door, op zoek naar een andere groep om je bij te voegen. Zo gaat dat in de natuur." Gaat het om een meisje of een jongetje? Ook die vraag is niet met zekerheid te beantwoorden. ,,Dat kun je alleen zien op de buik", legt Van den Berg uit. „Daarvoor moeten we een foto hebben waarop hij echt uit het water springt. We weten nu al leen dat de lengte iets over de 2 meter is. Dat zegt weinig, want op basis van de lengte kun je het geslacht niet bepalen." De Oosterschelde is op zich een prima leefomgeving voor tuime laars. Zout water (van zoet water krijgen ze huidproblemen). Er zwemt vette, energierijke vis zo als haring en makreel rond (pre cies wat een tuimelaar graag eet). Maar, waarschuwt de Leidse bio loge Annabelle Kok: de vis in de Oosterschelde is over het alge meen te klein om genoeg voeding voor de dolfijn te geven. Zo kan de tuimelaar toch nog verhonge ren. Het gaat in het algemeen goed met de tuimelaargemeen schappen, maar zoiets moet toch niet te vaak gebeuren, geeft An nabelle Kok aan. Ondiepe stukken Annemarie van den Berg van SOS Dolfijn heeft nog een kantteke ning: ,,De tuimelaar leeft normaal gesproken in open zee. In de Oos terschelde zijn bij laag water heel ondiepe stukken. Daar moet de dolfijn bij het jagen rekening mee houden. Bovendien is er een be perktere keuze uit vissoorten." Als de tuimelaar nu nog wat re serves heeft en binnen afzienbare weg zijn weg terug vindt, is er niets aan de hand. Moet hij wel door de Oosterscheldekering heen. Van den Berg, bezorgd: „Die kering is echt een probleem. We weten De vis in de Oosterschelde is te klein om genoeg voeding voor de dolfijn te geven uit ervaring dat een dolfijn dat ontzettend eng vindt. De enige andere uitweg is door een sluis. Ook dat zal hij heel spannend vinden: eerst gaat die dicht, dan weer open, dan komen de sche pen er doorheen... Ik ken dolfij nen. Dat doen ze niet." Vangen dan, en uitzetten? Dat mag niet: de dolfijn is bij wet be schermd en mag niet gevangen worden. Bijvoeren? ,,Het eerste wat de dolfijn van zijn moeder leert: geen dode vis eten. En een wild dier neemt echt niet zomaar iets aan van een mens." Onder tussen is er voortdurend het ri sico van stranden. Daarbij kan het dier spierschade oplopen. SOS Dolfijn staat klaar om in actie te komen. ,,Als je het dier ziet, meldt het dan aan ons via 06-46656601 of op de website waarneming.nl", benadrukt Van den Berg. ,,Spoelt hij ergens aan: terug de Ooster schelde in duwen heeft geen en kele zin. Bel ons!" Frank Balkenende Vlissingen Zeeuwind betaalt Century een huurvergoeding. Het aluminium- bedrijf heeft verder geen omkijken naar het zonnedak-project. ,,Zeeuwind regelt alles. Van het aanvragen van subsidies tot de aan leg en de exploitatie. Zo helpen we bedrijven te vergroenen", zegt Jo- chem Compiet van Zeeuwind. De zonnestroom gaat het elektrici teitsnet op. Het liefst had Century Aluminum de groene stroom zelf gebruikt, want daarmee zou het bedrijf bijna een vijfde van zijn elektriciteitsverbruik kunnen dek ken. ,,Dat is echter een ingewik keld verhaal. Helaas kan het niet", zegt plantmanager Robert Quak. Al sinds 2019 praten Zeeuwind en Century Aluminum Vlissingen over de mogelijkheden voor zonne- en windenergie. Nu de ko gel voor zonnepanelen door de kerk is, bekijken beide partijen of het mogelijk is een windturbine op het fabrieksterrein te bouwen. Groene waterstof Met de stroom die de windmolen levert, wil Century groene water- stof maken. Het bedrijf gebruikt nu aardgas voor de productie van anodes voor aluminiumsmelte- rijen. De duurzame waterstof kan aardgas deels of geheel vervangen. Het plan betekent dat Century een elektrolysefabriek op het terrein moet laten bouwen. ,,Mede dank zij de kennis van Zeeuwind kun nen wij onze energietransitie ver snellen en werken aan onze toe komstvisie om CO2-arme anoden tegen een concurrerende prijs te produceren", zegt Quak. Voor Zeeuwind is het zonnedak van Century het grootste in haar geschiedenis. Het heeft een ver mogen van 3,5 MWp. Het grootste zonnedak-project van Zeeland is te vinden bij Verbrugge Terminals. Op de loodsen aan de Scaldiahaven en Quarleshaven liggen 140.000 zonnepanelen. De panelen leveren voldoende energie om 16.000 huishoudens van stroom te voor zien. KiesZon uit Rosmalen huurt de dakruimte van Verbrugge. Koolstofblokken Na het faillissement van alumini umsmelter Zalco NV in 2011 kocht het Amerikaanse Century Alumi num de anodefabriek. De nieuwe eigenaar knapte de fabriek voor 50 miljoen dollar op en investeerde later nog ettelijke miljoenen in uit breiding. De anodes worden van uit Vlissingen verscheept naar alu miniumsmelter Nordural in IJs land, een dochter van Century. Anodes zijn koolstofblokken die nodig zijn bij het elektrolyse smeltproces. Voor de productie van anodes is aardgas nodig, maar dat ontbreekt in IJsland. Om die Mede dankzij de kennis van Zeeuwind kunnen wij onze energietransitie versnellen - Robert Quak, Plantmanager Century Aluminium Vlissingen reden was Century geïnteresseerd toen de anodefabriek in Vlissingen te koop kwam. zaterdag 23 oktober 2021 GO Tuimelaar wellicht op zoek naar de liefde Ondine van der Vleuten Vlissingen -Annabelle Kok Een tuimelaar zoals die in de Oosterschelde zwemt. De 'Zeeuwse' dolfijn is nog niet zo goed op de foto gezet. FOTO GETTY IMAGES Century Aluminum Vlissingen in het Sloegebied laat volgend jaar 9000 zonnepanelen op zijn be- drijfsdaken leggen. Energiecoö peratie Zeeuwind huurt de dak ruimte. De zonnepanelen produ ceren elektriciteit voor zo'n 1000 huishoudens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33