4 KAASBOER ANDERE PRIJZEN OOK GESTEGEN De melkprijs schiet omhoog, naar zo'n 40 cent per liter. En dus stijgt ook de kaasprijs. Maar veehouders en kaaswinkels lopen daardoor echt niet binnen. ,,De kosten zijn ook fors gestegen. Ik kan mijn kaas niet veel duurder maken. Dan lopen klanten weg." Lenny Nieuwenhuijse, haar man Marco en zoon Rick drijven in Nisse een gemengd bedrijf, met een melkveehouderij en de kaasmakerij Ter Nisse. De 65 koeien leveren jaarlijks rond de 600.000 liter melk. De grootste plas gaat naar Campina. In de kaasmakerij verwerkt de familie 120.000 liter melk per jaar. Vorig jaar vingen ze gemiddeld 32 tot 34 cent per liter. Nu is dat 39 cent. Met weidepremies - maar niet elke veehouder laat dieren buiten lo pen - wordt meer dan 40 cent per liter betaald. Diesel 40 cent duurder Voor een melkveebedrijf maakt 6 cent per liter veel uit. Toch rekent Lenny Nieuwenhuijse zich niet rijk. Hoge kosten romen de winst af. ,,Per saldo schieten we niks op met de hoge melkprijs. De kosten rijzen namelijk de pan uit. Een liter dieselolie kostte vorig jaar 80 cent, nu is dat 1,20 euro. Niet alleen de tractor rijdt op diesel, we benutten de brandstof ook om de melk in de kaasmakerij op te warmen. We ge bruiken sowieso veel elektriciteit. Verder is de kunstmestprijs om hoog geschoten, net als de prijs voor krachtvoer. Een goede koe le vert per jaar 9.000 tot 10.000 liter melk. Voor die prestatie heeft het dier krachtvoer nodig. Een koe kan niet alleen toe met ruwvoer als mais en gras. Geven wij geen krachtvoer, dan zijn de koeien minder gezond, daalt de melkpro ductie en boert onze opbrengst achteruit." Boeren die kaas aan de (groot)handel leveren, steken mis schien wel extra geld in hun zak. Nieuwenhuijse verkoopt de rauw- melkse kaas uitsluitend in de boer derijwinkel. Ze twijfelt of ze de ge stegen kosten gaat doorberekenen aan de klant. ,,Vanaf nu ga ik goed in de gaten houden hoe de kaas- prijs in supermarkten zich ont wikkelt. Een kilo jonge kaas kost bij ons nu 11 euro per kilo. Dat kan omdat er geen tussenhandel aan te pas komt. Het is ook een ander pro duct dan de fabriekskaas uit de su permarkt. Ik moet wel oppassen De laatste drie maanden is de kaas zo'n 70 a 80 cent de kilo duurder geworden dat we ons niet uit de markt prij zen. Je kunt zomaar klanten verlie zen." Wereldwijd melktekort Zo zit ook Kaasboerderij De Vos in Biervliet in de wedstrijd. ,,Een kilo jonge kaas kost nu 9,95 euro. Mis schien moet daar iets bij om kos ten te dekken", zegt Adrie de Vos. Hij zegt dat de melkprijs stijgt door een wereldwijd tekort aan melk én een lager vetgehalte in melk in Noordwest-Europa, waar door meer liters nodig zijn om kaas, room en boter te maken. De Vos heeft 240 melkkoeien en zou theoretisch profiteren van de piek in de melkprijs. ,,Gestegen kosten doen dat voordeel teniet. Ik bekijk nu of ik een goedkopere soort krachtvoer kan inkopen. Gelukkig draaien we wel meer omzet in de kaaswinkel. We verkopen veel aan toeristen. In de pandemie vorig jaar bleven ze weg, nu loopt het weer storm." Kleine marges Bij Fromagerie Forianne aan het Damplein in Middelburg staan de klanten tot aan de deur. Roy en Forianne Magnus hebben de han den vol. Nee, schudt een vrouw die op haar beurt staat te wachten, ze zal er geen plakje kaas minder om eten. Zoals de naam al doet vermoeden, wordt hier dan ook de echte kaasliefhebber bediend. Hoe snel werkt de stijging van de melkprijzen door in de kaas? Per saldo schieten we niks op met de hoge melkprijs Redelijk snel, weet de kaasverko per. ,,Kaas werd altijd met kleine stapjes duurder. Centenwerk, drie cent, vijf cent. Op kaas zitten maar heel kleine marges. Halverwege de zomer zagen we de prijs oplopen. De laatste drie maanden is de kaas zo'n 70 a 80 cent de kilo duurder geworden. Dat is duidelijk anders dan we gewend zijn." Jonge kaas Jonge kaas wordt als eerste duur der. ,,Wat er nu aan jong belegen ligt, is drie maanden geleden ge maakt, toen de prijs nog lager was", verklaart Magnus. Zijn die prijsstijgingen te verkopen aan de klanten? Magnus: ,,Ja hoor. Je moet het wel uitleggen: dat de trans portkosten en de lonen omhoog zijn gegaan, dat er schaarste is om dat de exportlanden onze kaas willen. De klanten snappen het best. Tenslotte is kaas niet het enige product dat door allerlei om standigheden in prijs gestegen is." Kaas van melkpoeder Dat supermarkten nog kunnen stunten met kaas van zes euro de kilo, is volgens hem geen zuivere koffie. ,,Voor een kilo kaas heb je tien liter melk nodig. Een liter goede melk kost 1 tot 1,5 euro. Dan kun je zelf wel nagaan: dat klopt niet." Hij noemt het voorbeeld van een magere komijnekaas die onder de naam PanPan op de markt is: ,,Gemaakt van melkpoeder dat naar Polen gaat. Daar wordt er melk van gemaakt en daar wordt dan weer kaas van gemaakt." Daar doet Fro- magerie Forianne niet aan mee. ,,Wij zijn geen prijsvechter, wij zet ten in op kwaliteit." Lenny Nieuwenhuijse van kaasboerderij Ter Nisse, zaterdag 23 oktober 2021 Ondine van der Vleuten en Frank Balkenende Middelburg Roy Magnus van Fromagerie Forianne: „Halverwege de zomer zagen we de prijs oplopen. Met grote stappen, anders dan we gewend Zijn." FOTO DIRK JAN GJELTEMA - Roy Magnus, Fomagerie Forianne - Lenny Nieuwenhuijse, Kaasboerderij Ter Nisse Kijk op de site bij /video Kaas wordt in een ongekend tempo duurder 'Wij hebben niks aan hoge melkprijs' FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32