Daar praat je niet over #StopMenstruatiearmoede ZEELAND 3 VOOR TAMPONS OF MAANDVERBAND A W fWinib'00 V' Stulla Uovi SCHAAMTE geld te besteden en die woont niet in de buurt van een uitgiftepunt. Dan deel ik wat ik heb, want ik weet hoe ellendig het is om niets te heb ben." Lisanne de Visser legde twee maanden geleden voor het eerst maandverband en tampons in de minibieb voor haar huis in Lewed- orp. ,,Ik las op de Facebookgroep van minibieb-beheerders een arti kel over Menstruatieproducten Uit giftepunten (MUP). Toen heb ik het Armoedefonds laten weten dat ik ook wel MUP wilde zijn." Wie haar klanten zijn, weet ze niet. ,,En dat hoeft ook niet. Het zou de drempel verhogen om hier te ko men. De minibieb staat een beetje opzij in de tuin; ik kan er vanaf mijn bank in de woonkamer niet op kij ken en 's avonds zijn de gordijnen dicht. Dat garandeert de anonimi teit." De eerste keer dat Esther (niet haar echte naam) maandverband uit de kast pakte, keek ze nog schichtig om zich heen. ,,Voor mij was het een enorme opluchting, toen ik zag dat er opeens menstru- atieproducten lagen. Ik schaamde me wel enorm, de eerste keer dat ik iets pakte. Maar het went. Wat moet je anders? Je komt er niet on deruit, als vrouw. Deze week had ik niks. Dan ben je constant onder broeken en broeken aan het was sen. Alsof waspoeder niks kost! Ik heb twee meisjes. Die van 12 is net voor het eerst ongesteld geworden. Dus nu moet ik alles twéé keer ko pen! Mijn jongste is 7. Ik heb me al afgevraagd: wat als zij straks ook zo ver is, en ik zit nog in deze situatie?" In de Europese Unie wordt mini maal 5 procent btw geheven op menstruatieproducten. In som mige landen vallen deze produc ten zelfs in het hoge btw-tarief voor luxe producten (21 procent). België verlaagde de btw in 2018 na jarenlange protesten van 21 naar 6 procent. Nederland rangschikt ze onder de 'verbandmiddelen voor geneeskundige doeleinden', waar over 9 procent btw wordt geheven. Het Verenigd Koninkrijk heeft de 'tampontaks' sinds de brexit ge heel afgeschaft. Schotland nam vo rig jaar als eerste land ter wereld een wet aan die gratis maandver band en tampons garandeert voor vrouwen die amper kunnen rond komen. In onderwijsgebouwen werden die al verstrekt. Kamerlid Lilianne Ploumen (PvdA) pleit voor navolging: 'Hang automaten op in bibliotheken, scholen en apotheken waar meisjes en vrou wen die het nodig hebben dat op kunnen halen'. In Nederland helpt Rotterdam sinds deze zomer als eerste gemeente meisjes van ouders met een laag inkomen: zij kunnen via het zogeheten jeugd- tegoed op de Rotterdampas maandverband, tampons en inleg- kruisjes aanschaffen. Producent van hygiëneproducten Always do neert voor ieder pak maandver band dat gekocht wordt bij Kruid vat twee producten aan Voedsel- banken Nederland en Kinderhulp (actie loopt tot 28 november). zaterdag 23 oktober 2021 ik maar een washandje' Op een willekeurige dag zijn wereldwijd zo'n 800 miljoen vrouwen ongesteld. Toch is menstruatie niet bepaald een gespreksonderwerp. Hoe breng je dan ter sprake dat je geen geld hebt voor tampons, cups of maandverband? Uit onderzoek blijkt dat een op de 10 Nederlandse vrouwen tus sen de 12 en 25 jaar te weinig geld heeft om (genoeg) men- struatieproducten te kopen. Maandelijks kosten die tussen de 10 en 20 euro. Cups en wasbaar 'menstruatieonder- goed' is een relatief onbekend en milieuvriendelijk alternatief, maar bij aanschaf duur. In een gezin met meerdere vrouwen lopen de kosten snel op. Bij gebrek aan voldoende pro ducten weten ze soms geen andere oplossing dan thuis blijven van school of werk. Ze melden zich ziek, durven de deur niet uit of wachten te lang met het vervangen van hun tampon. Dat kan leiden tot toxic shock syndrome, een gevaarlijke infectie die dode lijk kan aflopen. Verspreiding van gratis hygiëneproducten is daarom hard nodig. In Zee land zijn ze te krijgen via de Voedselbank Bevelanden, Stichting De Melkkan (Ta bakstraat 22 Hulst), Samen Sterk Nederland Vlissingen (Facebookgroep), Nemen of Geven Kast (Rivierenpark 19 Terneuzen), Minibieb Hulst (Koolstraat 9) en Minibieb Stella Nova (Sloestraat 19, Le- wedorp). Het Armoedefonds wil graag het aantal MUP's in Zeeland uitbrei den. Donaties (in geld of natura) zijn ook welkom. Lisanne de Visser bij haar minibieb. foto johan van der heijden Willy van Drongelen kan haar buitenkast van Geven en Nemen in Terneuzen weer vullen met maandverband dankzij een gift van het Armoedefonds. foto anne hana De minibieb in Lewedorp is één van de zes uitgiftepunten voor menstruatieproducten in Zeeland. Het Armoedefonds zou in Zeeland graag honderd van die MUP's hebben. ®Kijk op de site bij /video Menstruatiearmoede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31