s? Maatschappij moet zich schamen Geen PZC, maar PZL: de nieuwe Pieter Zeeman wordt lyceum Kaas i at 2 In Zeeland gaan volgens het Armoedefonds zo'n 10.000 vrouwen gebukt onder menstruatiearmoede. Ze hebben geen geld voor tampons of maandverband. MENSTRUATIEARMOEDE GEEN GELD Commentaar Vrouwen en meisjes die geen geld hebben om tampons of maandverband te kopen en gedwongen zijn deze hygië- neproducten gratis op te halen uit een kastje langs de weg. Hoe diep zijn wij als maatschappij gezonken dat dit nodig is? De grote meerderheid in ons land kan zich niet voorstellen dat een maandelijks bedrag ter grootte van een cappucci- nootje en een wit wijntje mensen met een zeer laag inkomen tot onmogelijke keuzes dwingt. Die onwetendheid is de tragiek van de minderheid die in armoede leeft. Zij zitten niet op een zonnig terras hun sores te bespreken. Uit misplaatste schaamte houden ze hun eeuwige geldzorgen verborgen. Men- struatiearmoede is een van de tekenen dat we al lang niet meer in een verzorgingsmaatschappij leven. Uitkeringen en lonen zijn simpelweg te laag om alle hoogstnoodzakelijke kos ten te kunnen betalen. Gratis verstrekken van voedsel, kleding en hygiëneproduc- ten zijn nu een uitkomst voor de mensen die het nodig hebben. Alle lof voor de sympathieke vrijwilligers die dit allemaal rege len en zich het lot van de minderbedeelden onder ons aantrek ken. Maar mensen met een laag inkomen zouden niet hiervan afhankelijk moeten zijn. De echte oplossing is verhogen van uit keringen en minimumlonen. En het verlagen van het veel te hoge btw-tarief op (gezond) voedsel en onontbeerlijke spullen voor levensonderhoud. Uitkeringen en lonen zijn te laag om alle hoogstnoodzakelijke kosten te kunnen betalen Er werd nog nagedacht over 'col lege' maar afgekort zou dat PZC zijn. ,,Die hebben we al in Zeeland", licht rector Peter van der Gaag toe. Nu wordt het PZL. De aanduiding lyceum past in de lijn van de Pontes scholengroep, die ook al het Goese Lyceum heeft. Beide scholen heb ben alle afdelingen van het voortge zet onderwijs, van vmbo tot gym- ALMANAK Wat worden de kinderen toch groot, hè. De twee verslaggevers uit Hulst en Terneuzen kennen elkaar al jaren. Ze hadden el- kaars kinderen in de armen, toen ze nog maar net waren ge boren. Inmiddels zijn ze ruim veertien jaar verder. ,,Maar sommige din gen veranderen gelukkig nooit. nasium, onder een dak. Deson danks leeft volgens Van der Gaag bij veel mensen nog wel de gedachte bij het woord lyceum dat op zo'n school alleen vwo en gymnasium worden aangeboden. Historie Even was het nog mogelijk dat de naam Pieter Zeeman werd losgela ten. Maar zowel het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland als het schoolbestuur wilden de historie van de school blijven volgen. ,,Bo- vendien wordt veel waarde gehecht aan de naam Pieter Zeeman, omdat deze Nobelprijswinnaar leerling van de school is geweest en inwo ner van Zonnemaire", aldus Van der Gaag. Zo eten wij al veertien jaar spik keltjesvlees, oftewel salami'', zei de Hulsterse. ,,Ah, bij ons heet dat toverworst. Zo noemden ze het op het kinderdagverblijf'', reageerde de Terneuzenaar. De Hulsterse had er nog wel een: ,,Mijn dochter vroeg laatst of ik nooit meer konijnenkaas wilde kopen.'' Vragen 50Plus over gevangenis Minister Dekker op bezoek ZIERIKZEE Rutger Punt voert CDA-lijst aan Groenten kopen, of tampons? Veel vrouwen breken zich daar elke maand het hoofd over. Want als je moet rondkomen van een paar tientjes in de week, is je geld snel op. In de strijd tegen deze 'men- struatiearmoede' zijn in Zeeland zes uitgiftepunten geopend voor gratis producten. Dat zijn er 94 te weinig, zegt het Armoedefonds. Vorige week ging bij Willy van Drongelen uit Terneuzen de bel. ,,Stond er een mevrouw voor de deur: 'Heeft u misschien nog maandverband?' Gelukkig durven ze dat nu bij mij, maar dat was in het begin niet zo." Je kunt er maar beter over zwijgen, blijkt wel uit de reacties die Van Drongelen kreeg op een Facebookpost over menstru atiearmoede. „Reacties in de trant van: 'Als ze dSt nog niet kunnen ko pen!' Nee, als je geen brood kunt kopen, kun je óók geen maandver band kopen!" Van Drongelen heeft bij haar huis een Nemen of Geven-kast. ,,Dat is een grote kast met levensmiddelen. Ernaast staat een grote koelkast met diepvriesvak waar ik zelfgemaakte maaltijden in doe. Vier jaar geleden ben ik er al mee begonnen. Een paar maanden geleden dacht ik: hoe zit het eigenlijk met de hygiënische producten? Maandverband en tam pons zijn net zo goed basisbehoef ten. En die dingen zijn niet goed koop!" Ze zocht contact met het Armoe defonds. Nu komt er regelmatig een DHL-busje langs met een pakket. ,,Ik leg niet alles in één keer in de kast. Anders heb je kans dat het met één persoon meegaat. Zelf koop ik ook heel veel, want het is broodno dig en ik heb weinig donateurs", zegt de Terneuzense. Linda (niet haar echte naam) is een alleenstaande moeder met vijf kinderen. ,,Als ik moet kiezen, kies Als ik moet kiezen, kies ik voor eten voor mijn gezin ik voor eten voor mijn gezin. Drie dagen per week werk ik in de zorg. Daarmee verdien ik net het mini mum. Het is voortdurend rekenen: wat doe ik wel, wat niet? De kinde ren groeien hard en moeten voort durend nieuwe spullen - tweede hands bedoel ik dan." Mijn redding ,,Je wordt creatief. Ik heb wel eens een luier van de kleinste gebruikt, als ik niets meer had. Als de drie ergste dagen voorbij zijn, pak ik wel opgerold en platgemaakt wc-pa- pier. Of een washandje, dat ik steeds uitspoelde. Zo deden ze het vroeger ook, denk ik dan maar. Heel vaak zijn de uitgiftepunten voor menstruatieproducten mijn red ding geweest. En niet alleen voor mijzelf. Een vriendin van mij heeft een paar dochters die in de puber teit zitten. Zij heeft nog minder zaterdag 23 oktober 2021 De Pieter Zeeman in Zierikzee wil meer uitdragen dat het een school is. Met de ingebruikname van een nieuw schoolgebouw in januari krijgt de school voor voortgezet onderwijs de toevoe ging lyceum. Valeska Nastaly Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl RITTHEM Komt de bouw van het Justitieel Complex Vlis- singen (met onder meer een extra bewaakte ge vangenis en rechtbank) in gevaar? Dat wil de Sta tenfractie 50Plus weten in schriftelijke vragen. Aanleiding is een vraag van de burgemeester van Vught, waar nu de enige extra bewaakte gevange nis is. Hij maakte zich in De Telegraaf grote zor gen over transporten van criminele kopstukken van de EBI naar een recht bank. Dat probleem is op te lossen door in Vught een bewaakte rechtbank te bouwen en dat zou weer gevolgen hebben voor het complex in Vlis- singen. TERNEUZEN Minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) komt volgende week woensdag naar Zeeland. Hij brengt een werkbe zoek aan Samen Recht Vinden Zeeland (SRV). Dat is een project waarbij Zeeuwen op een laag drempelige manier juri disch advies kunnen in winnen. De SRV-mensen zijn met regelmaat op een locatie om mensen te helpen die een juridisch geschil, pro cedure of vraag hebben. De minister krijgt in Mid delburg én in Terneuzen tekst en uitleg over het project. CDA-fractievoorzitter Rutger Punt (45) voert bij de verkiezingen in maart de lijst aan voor zijn partij in Schouwen- Duiveland. Punt is raadslid sinds 2018 en nam begin 2021 het stokje als fractievoorzit ter over van Marleen van Kooten. Hij werd door de ledenvergadering unaniem tot lijsttrekker gekozen. Bij de twee voorgaande verkiezin gen was dat nog Daniël Joppe. Hij staat wel op de lijst, maar ambieert een volgende periode als wethouder. De an dere kandidaten worden in december bekend. 'Soms pak Ondine van der Vleuten Vlissingen - Linda, alleenstaande moeder van vijf kinderen Vrouwen betuigen in februari 2020 voor het Schotse parle mentsgebouw in Edinburgh hun steun aan de 'menstruatiepro- ductenwet'. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30