Masterplan Stom Toeval r O Twee Nederlandse topclubs treffen elkaar, 18 COLUMN Sjoerd Mossou Het is nu een jaar of drie geleden dat het zaaddodende woord 'veranderagenda' te pas en te onpas voorbijkwam. Misschien herinnert u zich nog vaag waar dat over ging. Alle clubs in Nederland vergaderden twee jaar lang over allerlei grote structurele veranderin gen, van de competitie-opzet tot kunstgras, van een herverdeling van televisiegelden tot een eredi visie met slechts zestien clubs. Dat was hard nodig, want we bakten er niets van. Onze nationale voet balcrisis was overal. In november 2018 eindigden al die oeverloze ver gaderingen met een klein nat, muffig windje. Er kwamen géén kunstgras verbod en géén kleinere eredivisie. Zelfs een uni forme bal - Ajax speelt thuis nog steeds met een eigen Adidas-bal - bleek na twee jaar gemiep en gemuts te hoog gegrepen. De clubs werden het al leen eens over wat tamelijk logische kleinigheden. Er kwam een solidariteitspotje uit Europese gelden (5 pro cent), opleidingsvergoedin gen werden verhoogd en in het speelschema werd voortaan méér rekening gehouden met de Euro pese wedstrijden van clubs. Maar verhip, het gaat opeens voortreffelijk met de eredivisie. Ajax verpletterde dinsdag Borussia Dortmund (4-0), als zoveelste voorbeeld van de internationale opmars van de Amsterdammers. Ook andere clubs doen het zó verbluffend in Eu ropa dat Nederland in een noodtempo opklimt op de zogenoemde coëfficiëntenranglijst. Feyenoord versloeg de nummer 5 van de Bundesliga, Vitesse won nota bene van Tottenham Hotspur, AZ ver sloeg Cluj. PSV verloor weliswaar, maar harkte al leen al in de voorrondes een berg punten bij elkaar. Je verzint het haast niet: geen enkel land haalt dit seizoen op het Europese toneel betere resulta ten dan Nederland. Het is verleidelijk daar logische verklaringen bij te zoeken. Wat Ajax betreft is het allemaal niet zo moeilijk. De club veranderde een paar jaar geleden rigoureus van koers door grondig te investeren in Champions League-succes. Maar hoe bestaat het dat ook de rest jarenlang bijna alles verloor en nu óók opeens vrijwel alles wint? Toen de Belgen het opeens veel beter deden dan wij, struikelde je over de verklaringen, causale verbanden en diepgravende analyses. Maar wat gaat er nu dan zo goed met ons? Welnu, de Ajax-factor lijkt me evident in dit ver haal. Ook in indirecte zin, want PSV is inmiddels óók miljoenen gaan investeren in zijn spelersbud get, al is het nog met wisselend succes. Verder ver moed ik vooral vleugjes, snufjes en eetlepels. Dat we steeds minder op kunstgras spelen (snufje). Dat we Europees spelende teams meer rust geven (vleugje). En dat we wat moderner zijn gaan spe len en opleiden (anderhalve eetlepel). Al het andere doet me denken aan de verklaring die een Belgische collega ooit gaf, toen ik hem vroeg waar al die fantastische Belgische voetballers toch opeens vandaan kwamen, en de Europese successen van godbetert AA Gent en Racing Genk. Was er een geheim? Lag hier een 'verander- agenda' aan ten grondslag, een Masterplan wel licht? Ja, zei mijn Belgische vriend beslist, filoso fisch naar de wolken kijkend. ,,In België noemen we dat: het Masterplan Stom Toeval.'' Geen ander land doet het nu beter in Europese wedstrijden EREDIVISIE AJAX-PSV 1 Blessure Haaland Botman haakt af Aanvoerder Sven Botman (21, foto) is niet opgeroe pen voor de komende in terlands van Jong Oranje. De ploeg van coach Erwin van de Looi speelt vrijdag 12 november in Almere te gen Jong Bul garije, drie da gen later is het uitduel bij Gi braltar in het kader van de EK-kwalifica- tiereeks. Ajax vol zelfvertrouwen. PSV aangeslagen en in alles kwetsbaar. Juist de underdog wil in zo'n situatie nog wel eens verrassend uit de hoek komen in een onderlinge topper. Maar waar haalt PSV de wapens vandaan om morgen toe te slaan in de Arena? Ze stonden erbij en ze keken ernaar, de spelers van PSV. De termen 'pech' en 'ongelukkig' vielen alweer na de 1-2 nederlaag donderdag te gen AS Monaco. Maar beter had ie mand van een 'patroon' gerept. Want dat was vooral aan de orde in het Philips Stadion. PSV - Mon aco leek in veel op PSV - Olympia- kos vorig seizoen. Met ook toen een fatale tegengoal in de slotfase na een voorzet in de doelmond. Of op pak 'm beet Ajax-thuis dit voorjaar. Met kansen zat voor PSV, maar de 1-1 van Dusan Tadic in blessuretijd. Nu zijn er deels andere spelers, maar hetzelfde probleem: PSV her kent nog steeds te weinig hoe je een (top)wedstrijd 'doodmaakt'. Zowel aanvallend als verdedigend. En dan wacht morgen dus de competitie kraker in de Johan Cruijff Arena. Daar kan ook tegenstander Ajax wijzen op voorzichtig opdoemende parallellen met de recente historie. Maar dan in positieve zin. De Champions League-campagne van 2018-2019 bijvoorbeeld. Wie nu Borussia Dortmund wegspeelt en met 4-0 klopt, kan ook thuis met 4-0 van PSV winnen. En ja, het hoort bij voetbal dat juist de under dog in deze situatie ineens verras send uit de hoek komt. Maar waar haalt een aangeslagen en kwetsbaar PSV nu de wapens vandaan om toe te slaan in de Arena? In het hol van de leeuw? Bij Aj ax kwam Erik ten Hag giste- ren op weg naar de kraker nog even terug op een andere 4-0. Die van begin dit seizoen om de Johan Cruijff Schaal. ,,Zondag is het pay back time voor die nederlaag van ons tegen PSV'', was Ten Hag heel duidelijk. ,,Want wij houden nou eenmaal niet van verliezen.'' Slimheid Collega Roger Schmidt hoopt op zijn beurt op de slimheid, de snedige counters en het goede ver dedigen van die dag en uit de hele maand augustus. Maar sinds de 0-0 tegen Benfica in de voorronden van de Champions League (24 augus tus) speelde PSV tien duels en in negen daarvan scoorden tegenstan ders steeds ten minste één keer. ,,Ik houd me eraan vast dat we zelf de kansen in elk geval blijven creëren'', zegt aanvoerder Marco van Ginkel. ,,Ik zou graag willen dat ze er wél ingaan. Maar ik ben er ook van overtuigd: de doelpunten gaan straks weer makkelijker vallen.'' Tegen Monaco scoorde Cody Gakpo als enige. Maar uitgerekend hij lijkt morgen te ontbreken. Mis schien kan Gakpo als het écht moet spelen met een pijnlijke enkel, ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO VOETBAL Erling Haaland (21, foto) heeft een heupbles sure opgelo pen. De spits is volgens zijn club Borussia Dortmund en kele weken niet inzetbaar. Hij lijkt daar door op 3 no vember het thuisduel te gen Ajax in de Champions League te mis sen. Haaland was net terug na een spier blessure, die de Noorse spits weken aan de kant hield. VOETBAL Ajax wil zijn slag Maarten Wijffels Amsterdam/Eindhoven a (0 Daley Blind na zijn treffer tegen Borussia Dortmund. Ajax is in topvorm voor de kraker tegen PSV. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18