vergelijk woonverzekeringen en bespaar Negen minuten durend applaus na zijn laatste concert in Nederland 13 Tot op hoge leeftijd liet Bernard Haitink zijn orkesten met ziel en zaligheid musiceren. De beroemdste Nederlandse dirigent sinds Willem Mengelberg overleed donderdag in zijn woonplaats Londen. Dat hij onder de naam Bernard bekend werd, was eigenlijk het gevolg van een malle vergis sing. Thuis werd de jonge Bernard Johan Herman Haitink altijd Herman genoemd. Maar in de programma-informatie bij het aller eerste 'min of meer officiële concert' dat hij dirigeerde, stond de naam Bernard Haitink. Herman, zeer verle gen, durfde daar 'geen lawaai over te maken en dus is het Bernard geble ven', onthulde hij in 2004. Haitink, klein van gestalte, eeuwig een kwetsbare blik in de ogen, was een onwaarschijnlijke kandidaat voor de wereldroem die hem later ten deel zou vallen. Maar hij was wel een man met een missie: dirigent wilde hij worden, en niemand kon hem op an dere gedachten brengen. Het heilige muziekvuur was in Haitink aangestoken door de concer ten van de beroemde dirigent Wil- Necrologie Bernard Haitink 1929-2021 lem Mengelberg, die hij als kind op last van zijn vioolleraar in Het Con certgebouw bijwoonde. Als violist was hij geen natuurtalent, op het conservatorium was hij gedoemd tot een bestaan ergens bij de tweede vio len van een radio-orkest. Het was dirigent Felix Hupka die besloot de jonge Haitink privéles te geven. Daarna ging het onverwacht vlot. Bij de omroep zagen ze zoveel potentie in Haitink dat hij in 1954 een post kreeg aanboden bij het Ra dio Filharmonisch Orkest. In 1956 dirigeerde Haitink tijdens het Holland Festival het Requiem van Cherubini. Het belangrijkste concert van zijn leven, achteraf gezien, want een half jaar later had het Concertge bouworkest een invaller nodig, en was Haitink de enige die dit Requiem op zijn repertoire had. Toen de 27-ja- rige Haitink op 8 november 1956 de trap in de Grote Zaal afkwam, hoorde hij een vrouw in het publiek zeggen: 'Kijk nou eens, een baby!' Haitink maakte als dirigent zoveel indruk, dat hij weldra 'eerste diri gent' van de omroeporkesten werd. Het was de perfecte leerschool voor de baan die hem bij het Concertge bouworkest werd aangeboden na de ontijdige dood van chef-dirigent Eduard van Beinum. In de jaren 70 nam de carrière van Haitink een hoge vlucht. Hij werd bij alle belangrijke orkesten ter wereld gevraagd. Mahler werd zijn grote specialiteit. En dat terwijl hij er lang bang voor was geweest. Toch was niet alles even fijn. Er waren wrijvingen met de directie van het Concertgebouworkest - een rode draad in Haitinks carrière. Hij besloot in 1986, na een dienstverband van 25 jaar, het orkest te verlaten, 'zonder feestelijk vertoon'. Na deze periode streek Haitink onder meer neer bij het Royal Opera House Co- vent Garden in Londen. In Amster dam kwam hij weinig meer. Pas in de jaren 90 keerde hij er met goede zin terug. Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag kwam er een peperdure concertserie, waarin de dirigent aan trad met alle toporkesten van de we reld. Hij werd als een verloren zoon ontvangen en de recensenten waren lovender dan ooit. Toen het Concert gebouworkest hem tot eredirigent benoemde - 'een mooi en genereus gebaar' - was de verzoening een feit. In 1998 leek Haitinks carrière abrupt voorbij te zijn. Hij ging naar het ziekenhuis voor een hartscan en hij moest meteen twaalf dagen blij ven. Toen hij eruit kwam, had hij een nieuwe, metalen hartklep. Daarna mocht hij op doktersvoorschrift vier maanden geen baton aanraken. De laatste jaren van zijn actieve loopbaan liet hij zich op een onna drukkelijke manier gelden als de grootste dirigent van zijn tijd. Zijn Negende Symfonie van Mahler bij het Concertgebouworkest in 2018 was de allermooiste die hij ooit dirigeerde. In januari 2019 werd bekend dat hij na het lopende seizoen een 'sab batsjaar' zou inlassen. Niemand kon toen nog weten dat die aankondiging een bescheiden manier was om zon der het bijbehorende officiële gedoe een punt te zetten achter zijn zestig jaar omvattende carrière. Dat gaf zijn laatste concert in Ne derland een bijzonder emotionele la ding. Op 16 juni 2019 in de NTR Za terdagMatinee, bracht Haitink Bruck- ners Zevende Symfonie met het Radio Filharmonisch Orkest, waarmee hij zestig jaar eerder zijn carrière was be gonnen. Het slotapplaus hield negen minuten aan. De cirkel was rond. welkom bij jindepender GO ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 Erik Voermans Londen Bernard Haitink, de grootste dirigent van zijn tijd Bernard Haitink maakte al op jonge leeftijd indruk als dirigent. FOTO'S BRUNOPRESS EN ANP We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke inboedel of opstalverzekering is anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw woning en mooie spullen past. Ga naar lndepender.nl en bespaar tot wel 15% op je premie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13