Smokkelhoek II krijgt energiepark 6 CDA en SGP/CU scheppen eindelijk duidelijkheid De agrariër werkt al acht jaar aan zijn plan voor 28 zogeheten ecolod- ges in het buitendijks gelegen deel van de Zuidvlietpolder bij Wol phaartsdijk. De gemeenteraad van Goes gaf hem nooit duidelijk heid. Coalitiepartij VVD is een ver klaard voorstander van het plan, terwijl de oppositie tegen lijkt te zijn. Maar CDA en SGP/CU (die sa- Als ze nog iets voor me kunnen betekenen, zou ik daar natuurlijk blij mee zijn men met de VVD de coalitie vor men) hadden nog nooit het achter ste van hun tong laten zien. Een meerderheid van de raad besloot sowieso om eerst de brede toe komstvisie over het Veerse Meer af te wachten. Deze visie, gemaakt onder aanvoering van de provincie, ligt er nu. De uitkomst: de buiten dijks gelegen huisjes in Wol- phaartsdijk mogen niet. Tegenslag Dat was reden voor Van 't West einde om zich noodgedwongen te richten op binnendijks gelegen va kantiehuisjes. Maar hij baalt wel. ,,Acht jaar werk kan de prul lenbak in'', zei hij donderdag als in spreker tijdens een raadsvergade ring. ,,Maar je moet met tegenslag kunnen omgaan, dus heb ik beslo ten me te richten op de binnen- dijkse variant." Toen daarna de raadsleden hun zegje konden doen, bleek plots dat niet alleen VVD, maar ook SGP/CU en CDA zijn plan voor buitendijkse bebouwing best zien zitten. Deze drie partijen hebben een meerderheid. Van 't Westeinde laat desge vraagd weten dat het vooral een pragmatische keuze was om de fo cus op binnendijks te richten. ,,Ik wilde de angel uit de discussie ha len. Mijn tijd is bovendien een keer op, ik wil de kansen pakken die er zijn. Maar ik zou het doodzonde vinden hoor, als ik niet buitendijks kan bouwen. Binnendijks moet ik gaan concurreren met grote parken met mooie voorzieningen. Dat wordt moeilijk. Buitendijks kan ik die concurrentie vanwege de unieke ligging zeker aan." De agra riër vraagt zich af waarom CDA en SGP/CU zich niet eerder hebben uitgesproken. ,,Maar als ze nog iets voor me kunnen betekenen, zou ik daar natuurlijk blij mee zijn." Kansen Maar gaan die partijen dat doen? Tegen de totale Veerse Meer-visie stemmen vinden CDA en SGP/CU We zijn het er zeker niet mee eens dat er niet buitendijks kan worden gebouwd te ver gaan. ,,Maar we zijn het er ze ker niet mee eens dat er niet bui tendijks kan worden gebouwd in de Zuidvlietpolder", legt Johnny Lu kasse (SGP/CU) uit. Hij denkt dat er nog kansen liggen op het moment dat de Veerse Meer-visie wordt ver taald naar een omgevingsplan. VVD'er Stan Jasperse vindt het verbijsterend dat CDA en SGP/CU nu pas klip en klaar duidelijk ma ken dat ze achter het plan voor bui tendijkse vakantiehuisjes te staan. ,,Dat is rijkelijk laat, want nu hebben anderen al over ons be slist'', zegt hij, doelend op de Veerse Meer-visie. De VVD beraadt zich nog, maar vindt de hele visie ver werpen ook erg ver gaan. ,,Dan zet ten we alles stil", zeg Jasperse. Besluit Over drie weken neemt de ge meenteraad een besluit. Dan zal blijken ofVan 't Westeinde nog iets heeft aan het feit dat een meerder heid achter zijn buitendijkse plan blijkt te staan. Willem Adriaansens Kapelle ,,Er is een plan van een grondeige naar die zonnepanelen op zijn grond wil plaatsen", laat wethouder Jon Herselman weten. ,,Het gaat om maximaal 2 hectare grond aan de noordkant van het gebied bij Evers- dijk en daar staan wij positief te genover. Dat zonnepark is wel in hetzelfde gebied, maar gaat niet ten koste van het bedrijventerrein." Smokkelhoek II zal volgens Her- selman stapsgewijs worden uitge voerd. ,,We willen de uitbreiding in twee etappes doen. Maar we moe ten eerst nog kijken aan welke kant we gaan beginnen. De bedoeling is om de huidige Langeweg als cen trale weg te laten fungeren van Smokkelhoek II. Ten noorden en ten zuiden van die weg komt dan een bedrijventerrein." Voorwerk Voordat het echter zo ver is, moet er nog wat voorwerk worden verricht. Om te beginnen wacht Herselman eerst het overleg met de Bevelandse gemeenten af. ,,We moeten de be drijventerreinprogrammering op de Bevelanden nog afstemmen met de andere gemeenten. Daar zijn we al een hele poos mee bezig en dat is op een oor na gevild. Dus dat lijkt In totaal gaat het voor de Smokkelhoek over een stuk of acht grondeigenaren goed te komen. De provincie moet het er dan ook nog mee eens zijn." Als die overeenstemming er is, volgen gesprekken met de grondei genaren. ,,In totaal gaat het voor de Smokkelhoek over een stuk of acht grondeigenaren. Maar ik moet eerst weten dat we het volledige uitbrei dingsprogramma ook daadwerke lijk kunnen realiseren voordat ik met eigenaren ga praten. Want het maakt nogal een verschil of ik, bij wijze van spreken, voor 1 hectare of voor 20 hectare in gesprek moet." Uiteindelijk komen er dan twee delen bedrijventerrein ten zuiden van de A58. Met een gezamenlijke oppervlakte van zo'n 25 hectare. En dus een energiepark. Herselman: „Windmolens kwamen er sowieso al. In de Willem Annapolder wor den twee nieuwe gebouwd. Die procedure is al helemaal doorlo pen." Kerncentrale En nu komt er dus ook een zonne- park. Zijn er nog meer plannen? Een kerncentrale bijvoorbeeld? Die levert tenslotte ook energie. ,,Dat zou dan wel een heel kleintje wor- Windmolens kwamen er sowieso al. Die procedure is al helemaal doorlopen den", lacht Herselman. ,,Maar het is wel dicht aan de Westerschelde. Dus wat betreft de koelwatervoor ziening zou het nog wel passen. Maar die wilde plannen zijn er nog niet." zaterdag 23 oktober 2021 Raad vóór buitendijkse huisjes De Zuidvlietpolder bij Wolphaartsdijk, waar Bastiaan van 't Westeinde zijn buitendijks gelegen huisjes wil bouwen. foto marcelle davidse De verwarring over het plan voor buitendijks gelegen vakantie huisjes in Wolphaartsdijk is compleet. Initiatiefnemer Basti- aan van 't Westeinde leek zijn eigen plan donderdag ten over staan van de gemeenteraad de finitief naar de prullenbak te verwijzen, maar toen bleek plots dat een meerderheid van die raad er best wel wat in ziet. ,,Als ze nog iets voor me kunnen doen, zou ik daar natuurlijk blij mee zijn", zegt Van 't Westeinde. Rob Paardekam Wolphaartsdijk - Bastiaan van 't Westeinde - Johnny Lukasse (SGP/CU) Bij het nieuw aan te leggen be drijventerrein Smokkelhoek II in Kapelle komt ook de mogelijk heid voor een energiepark. Dat maakt, naast de bouw van twee windmolens, de weg vrij voor een zonnepark. De plannen daarvoor liggen al klaar. - Jon Herselman, wethouder - Jon Herselman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131