Nieuwerkerkse molen draait niet: het rempedaal is rot Duurzaam huis is niet in beeld Beschermde status voor lichtopstanden 6 Huisvesting statushouders PvdA-fractievoorzitter Petri d'An- jou probeerde het donderdag in de raad nog maar eens een keer. Net als GroenLinks heeft ze de afgelo pen weken al vaker een lans gebro ken voor opvang van extra asiel zoekers op Schouwen-Duiveland. Met de stroom vluchtelingen uit Afghanistan kan de gemeente niet achterblijven, vinden beide frac ties. Uitstroom Wethouder Daniël Joppe (CDA) verzekert d'Anjou dat de gemeente wel degelijk meer doet. ,,Wij heb ben gekozen voor extra opvang van statushouders, die nu nog in de opvangcentra zitten, in reguliere woningen. Zo helpen we de uit stroom in die centra te versnellen." Een uitgebreide Zeeuwse inventa risatie heeft volgens Joppe uitge wezen dat Goes, Middelburg en Terneuzen de beste plaatsen zijn voor een noodopvang. Schouwen- Duiveland heeft geen geschikte lo caties die aan de eisen voldoen, al dus de wethouder. ,,Pijnlijk dat een gemeente als Schouwen-Duiveland, met jaar lijks vijf tot zes miljoen toeristi sche overnachtingen, in een acute noodsituatie niets te bieden heeft", vindt d'Anjou. Die vergelij king gaat mank, wijst Joppe op de ondergrens van 250 mensen die het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) stelt aan een op- vanglocatie. Vluchtelingen kort onderbrengen in een sporthal zo als in 2015 in Burgh-Haamstede, is volgens hem niet voor herhaling vatbaar. Overdreven Toch moet het college beter z'n best doen om de oplossing in de recreatiesector te zoeken, vindt ook coalitieleider Robbert Lie- vense (LSD). ,,Met de krapte op de huizenmarkt is het hier bijna niet te verkopen dat statushouders voorrang krijgen op een sociale huurwoning." De wachtlijsten zijn voor de eigen inwoners al lang genoeg, betoogt hij. Zwaar overdreven, reageren de wethouder en directeur Marco van der Wel van woningcorporatie Zeeuwland op die suggestie. ,,Het is beslist niet zo dat mensen langer moeten wachten op een huurhuis, omdat die naar statushouders gaan", aldus Joppe. Van der Wel: ,,Op de 300 woningen die gemid deld jaarlijks vrij komen, is dat plukje statushouders nauwelijks van invloed. Die maken écht het verschil niet." Joppe verwacht dit jaar 51 statushouders onder te brengen op het eiland Gemeente en Zeeuwland willen versneld enkele tientallen sociale huurwoningen bijbouwen om te gemoet te komen aan de stijgende vraag. Dat kan al binnen twee jaar, denkt Van der Wel. En door ge bruik te maken van prefab-materi aal, staat zo'n huis er in een paar maanden. De vangstok of wipstok wordt ge bruikt om de vang te bedienen: die zet de molen in beweging of remt hem. Zonder die stok kan de molen op hol slaan. Drie weken geleden werd tijdens een inspectie van Erf goed Zeeland een gat in de vangstok ontdekt. Reden voor Adrie Bal uit Oosterland, sinds ja nuari officieel de molenaar van de naamloze molen in Nieuwerkerk, om de wieken niet meer te laten draaien tot de stok gerepareerd is. Die reparatie is aan de gemeente Schouwen-Duiveland, want die is eigenaar van de korenmolen uit 1844. In totaal heeft de gemeente zes molens in bezit. Er zijn meer slechte onderdelen aan het bouwwerk aan de School straat. Bal ziet het met lede ogen aan: ,,De kruipalen zijn heel slecht en moeten vervangen worden, net als het gevlucht (wiekenkruis). Uit de windborden vallen zelfs al stuk jes, die inspecteer ik regelmatig en ik zet ze steeds eerst goed vast voor dat ik ga draaien." Als hij draait, dan schudt hij en tocht het en daar houden de knaagkevers en meelwormen in het hout niet van Hoewel de molen in Nieuwer- kerk, net als De Hoop en De Koren bloem, volgend jaar aan de beurt komt voor groot onderhoud, is het volgens Bal hard nodig om de vangstok nu al aan te pakken. ,,Je moet dat zien als een soort noodre- paratie. Zodra die gerepareerd is, kan de molen weer draaien." Want stilstand is achteruitgang. Zeker voor een molen. ,,Hij kan een hele tijd stilstaan, maar wat blijft er dan nog van over? Als hij draait, dan schudt hij en tocht het en daar hou den de knaagkevers en meelwor- men in het hout niet van. Die vallen er dan uit." Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat er een offerte is opgevraagd, maar dat nog niet bekend is wanneer de vangstok wordt gerepareerd. Over het hoofd gezien Overigens denkt Bal dat het verval van het zogenaamde rempedaal bij een vorige inspectie - eens in de twee jaar - over het hoofd is gezien. ,,J e moet er echt voor het dak op om het te zien. Twee jaar terug is het niet ontdekt, waarschijnlijk omdat de inspecteur niet boven is ge weest." Bal vindt eigenlijk dat de molen al eerder een opknapbeurt had moeten hebben. Niet dat de ge meente geen geld voor haar molens uitgeeft: vorig jaar werden De Ae olus en De Haas samen voor drie ton gerestaureerd. Beleidsmedewerkster Baukje Bruinsma gaat alle dorpen langs om inwoners te informeren over de energietransitie. Ze vertelt wat de gemeente doet, samen met onder andere woningcorporatie Zeeuw- land, maar ook wat inwoners kun- nen doen om hun eigen huis te ver duurzamen. Maar wat nou als hui zeneigenaren zelf al aanpassingen hebben gedaan aan hun huis? Aardgasverbruik Van veel oudere woningen weet de gemeente namelijk niet of die bij voorbeeld al een eind zijn verduur zaamd. Wel kan de gemeente er een indruk van krijgen. ,,We kijken naar aardgasverbruik", zei ze woensdagavond tijdens haar pre sentatie bij de dorpsraadvergade ring in Ouwerkerk. ,,We hebben Woningeigenaren kunnen zelf hun huis aanmelden niet in kaart waar er al aanpassin gen door particulieren zijn ge daan." Bruinsma doet een oproep aan huizeneigenaren hun huis aan te melden op de website duurzame- huizenroute.nl. Daarop kunnen mensen zien welke huizen in hun buurt zijn aangepast om energie zuiniger te worden. Woningeige naren kunnen zelf hun huis aan melden en aangeven wat ze voor duurzame maatregelen hebben toegepast aan hun pand. ,,Er staan maar twee Schouwen-Duivelandse huizen op de website, maar ik weet dat er meer zijn", zegt Bruinsma. Verder kunnen inwoners nog tot 31 december van dit jaar gebruik maken van een subsidie van 90 euro om bijvoorbeeld een warm- tescan te laten uitvoeren. DISHOEK De drie lichtopstanden in de duinen van Zoutelande en Dishoek krijgen zo goed als zeker een beschermde status. Dat zei wethouder Chris Maas (PvdA/GL) deze week na aanleiding van vra gen van Stijn van Kervinck (HvV). De wethouder liet wel weten dat het nog enige tijd in beslag neemt voor alles geregeld is. Hij vertelde ook dat ambtenaren van de ge meente Veere momenteel kern voor kern afspeuren om te kijken of daar nog gebouwen staan die thuishoren op de gemeentelijke monumentenlijst. Het gaat om panden die na 1850 gebouwd zijn. ,,Maar we kijken ook naar gebou wen die in de jaren vijftig zijn ge- bouwd, de heropbouwperiode." De drie lichtopstanden in de dui nen zijn ook in die periode ge bouwd. Eerder dit jaar vroeg de Nederlandse Vuurtoren Vereni ging (NVV) aandacht voor die drie markante gebouwen. Ooit stonden er veel meer van die lichtopstan- den langs de Westerschelde om er voor te zorgen dat schepen veilig Antwerpen konden bereiken. Lichtbundel Volgens NVV-secretaris hebben de drie een hoge cultuurhistorische waarde. ,,Nergens anders in Neder land vinden we vergelijkbare bak stenen lichten waaruit de lichtbun del door een raam schijnt." zaterdag 23 oktober 2021 'Pijnlijk dat er niet meer mogelijk is' SD Molenaar Adrie Bal bij de molen van Nieuwerkerk. foto privé Schouwen-Duiveland maakt zich er te gemakkelijk van af bij de opvang van vluchtelingen. Het college ziet geen mogelijk heid een tijdelijke locatie voor 250 mensen op te zetten, om de druk op het overvolle aanmeld centrum in Ter Apel te verlagen. Dat wil er bij de fracties van PvdA, GroenLinks en Leefbaar niet in. Marcel Modde Zierikzee Er zit een gat in het rempedaal van de molen van Nieuwerkerk. De vangstok is weggerot en daarom staat de molen sinds drie weken stil. Valeska Nastaly Zierikzee -Adrie Bal ,,Er staan maar twee Schou- wen-Duivelandse huizen op de website duurzamehuizen- route.nl, maar ik weet dat er meer zijn." Toch heeft de ge meente die duurzame huizen niet in beeld, terwijl ze eiland- breed bezig is met inwoners te stimuleren over te stappen van aardgas naar andere energie bronnen. Valeska Nastaly Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129