IK VOELDE ME DE SLECHTSTE VROUW OP AARDE' BY De Liefde 'Gelaten ontving ik de handdrukken tijdens de condoleance. Je man verliezen op je 37ste - de meeste mensen kunnen zich weinig ergers voorstellen. Voor veel bezoekers was Reinouts crematie een afscheid, voor hen begon het rouwen pas. Niemand begreep dat het voor mij al jaren aan de gang was. Reinout leed aan depressies sinds zijn puber teit. Ik wist waaraan ik begon toen we op mijn 22ste een relatie kregen; we waren klasgenoten geweest. Hij was een aimabele jongen, maar met een donkere kant. Reinout kon wekenlang verdwijnen in zichzelf. Dan trok hij zich terug op zijn kamer, voor niemand aanspreekbaar. In de loop der jaren bracht medicatie verlich ting. En zo kwam het dat we aan het eind van onze studies verliefd werden. We waren beste maatjes. Nog steeds laaf ik me aan de herinneringen. De festivals die we bezochten, de zondagen die we kokend doorbrachten, onze nachten onder de sterren hemel. En: onze kinderen van nu zeven en negen. Maar daar stonden zwarte periodes tegenover waarin hij zich afsloot voor ons. Ik heb altijd geweten dat het leven Reinout ooit te zwaar zou worden. Mijn verdriet over zijn dood was immens. Toch voelde ik ook opluchting. Jarenlang had ik dit moment gevreesd. Nu wist ik dat hij vrede had. Dat maakte de stap om door te gaan niet groot. Twee maanden nadat haar man zich van het leven beroofde, kreeg Willeke (39) een relatie met Miller (44). 'Ik word erom verguisd. Mijn moeder is de enige die het begrijpt.' De vragen van de kinderen of papa ooit terug kwam, kwamen pas weken na de crematie. En daarmee de tranen. De kaarten die binnen stroomden, voelden surrealistisch. Reinouts dood was luid en duidelijk. Maar het gevoel dat ze afdwongen - verdriet, rouw, - voelde ik niet. Die fase was ik allang voorbij. Miller begreep dat. Als Reinouts jeugdvriend kende hij zijn depressies, maar bovenal: hij was zijn moeder verloren aan dezelfde ziekte. Op de crematie zag ik Miller voor het eerst sinds lange tijd. Die week spraken we af om bij te praten. De eerste kus liet een paar weken op zich wachten. Reinout was toen twee maanden overleden. Ik voelde me de slechtste vrouw op aarde, maar onze liefde was niet te houden. Ook dankzij de connectie die we delen door Reinout én depressies, denk ik. Na een halflaar vertelde ik mijn kinderen dat Miller en ik elkaar lief vonden. Het was niet anders dan de aankondiging wat we zouden eten; ze waren vijf en zeven. Mijn omgeving was minder enthousiast. Vriendinnen noemen hem een rebound, Reinouts familie wil niets meer met me te maken hebben. Ik word erom verguisd. Alleen mijn moeder begrijpt het. Gelukkig is er plek voor Reinout in ons nieuwe gezin. We vieren zijn verjaar- en sterfdag, de kinderen hebben zijn foto op hun kamer. Als we op hun verjaardagen de taart aansnijden, staan die foto's erbij. Ik gun de kinderen geluk na de zelfverkozen dood van hun vader. Dat anderen dat niet begrijpen, geeft niet. Het betekent dat ze mijn verdriet niet kennen.' MEZZA 45 De echte namen van Willeke, Miller en Reinout zijn bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? mezza@dpgmedia.nl Praten over gedachten aan zelfdoding? Bel 113. Chatten op 113.nl is ook mogelijk. I CO LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 125