'In dat appelsapflesje zit whisky om mijn stem op te peppen' HOOP Jane Goodall |k ormaal gesproken I ben ik driehonderd I dagen per jaar op reis om lezingen te geven, congressen te bezoeken en om medewerkers van mijn Jane Goodall Institute aan te moedigen. Corona zette een dikke streep door die activiteiten, ik ben nu al anderhalf jaar in Engeland. Sinds ik van school ging, zo'n zeventig jaar geleden, ben ik niet zo lang thuis geweest. Fijn voor je, zeggen veel mensen. Maar het maakt mij onrustig: er is nog zoveel werk te doen en ik mis mijn vrienden en studenten en bijzondere evenementen. Zo kon ik niet bij de opening van een Jane Goodall-expositie in Los Angeles zijn en bij de opening van een nieuw instituut in Taipei. De positieve kant: als virtuele Jane bereik ik in kortere tijd meer mensen. Ik zoom me helemaal gek. Ook nu weer, om mijn nieuwe boek te promoten. Al vind ik het wel ongelooflijk vermoeiend. Bij fysieke presentaties put ik energie uit de interactie. Nu beeld ik me maar in dat ik applaus en gelach hoor. Maar eigenlijk zit ik tegen een zwart gat te praten. Als iemand een flesje met een appelsapetiket op mijn bureau ziet staan: het is gevuld met whisky. Ik neem af en toe een slokje om mijn stem een oppepper te geven. Want ik wil zoveel en zo vaak mogelijk laten weten dat we moeten blijven strijden tegen klimaatverandering. Dat er nog tijd is. Dat er nog hoop is. De veerkracht van de natuur is onvoorstelbaar. Ik noem in mijn boek als voorbeeld de trees of hope in Nagasaki: alles was verwoest door de atoombom, maar aan die bomen groeiden al snel weer bladeren. De veerkracht van jonge mensen is ook groot. In gebieden in Afrika waar ik heb gewerkt, zagen zij nieuwe milieuvriende lijke oplossingen op het gebied van landbouw en wonen, en zij inspireerden ouderen. Er is hoop als we zorgen voor opleidingen en gezinsplanning in arme landen: wie geen geld heeft, maakt zich echt geen zorgen om het milieu. En er is hoop als we allemaal ons gedrag aanpassen. Zelfs heel kleine micro-veranderingen helpen. Cliché maar waar: miljoenen druppels vormen een oceaan. Ik was al vegetariër, maar ben nu veganist. Ik verspil geen kruimel uit mijn koelkast, waar schijnlijk omdat ik de Tweede Wereldoorlog heb meegemaakt. Het is geloof ik acht jaar geleden dat ik voor het laatst kleding kocht. Ik draag altijd hetzelfde. Medewerkers van mijn instituut zeggen: Jane, dat is zo versleten, daar kun je echt niet meer in lopen. En dan schaffen zij, een beetje tegen mijn zin, iets nieuws aan. Tsja, daar ga ik dan toch mee akkoord. Soms zie ook ik het somber in. Bij berichten over overstromingen, tornado's en bosbranden. Maar opgeven is geen optie. Zeker nu er nog hoop is om het tij te keren. Tot mijn dood zal ik mensen met die boodschap blijven bestoken.' 87 is JANE GOODALL. En hoe slecht het ook gaat met de planeet, de bioloog en chimpansee-expert houdt de moed erin. Ze zoomt zich een slag in de rondte en schreef Het boek van hoop. MEZZA39 MIJN BOEK Levenslossen voor ec mooiere toekomst Het boek van hoop - levenslessen voor een mooiere toekomst verschijnt bij HarperCollins 22,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119