'Als je niet weet wat een ras is, kom je nooit af van racisme' s s ingewikkeld als je er een waardeoordeel aan hangt. Stel je bent een vogelaar, dan wil je een bonte specht onderscheiden van een zwarte specht. En een mus van een spreeuw. Maar niemand zegt: die soort is beter dan die soort. Daar gaat het helemaal niet om. Hetzelfde geldt voor de kijk op mensenrassen. Het is interessant om variëteiten en onders oorten te onderscheiden. Dat de Khoisan in Zuid-Afrika kunnen worden opgesplitst in de Khoi en de San, vroeger beter bekend als de Bosjesmannen en Hotten- totten. Taxonomen als Linnaeus en Blumenbach, die ik bewonder, hebben zulke indelingen nadrukkelijk niet gemaakt om de ene soort mooier of beter te maken dan de andere. Nee, het ging hen puur om opdelen. Het hele die renrijk is opgedeeld, dus waarom zou den we de mens moeten overslaan?' Vreest hij niet dat mensen ondanks zijn wetenschappelijke insteek net zo naar zijn boek kijken als destijds werd gedaan naar dat van schedelmeters en andere onderzoekers die in diskrediet zijn geraakt? 'Ja, natuurlijk ben ik daar bang voor. Maar moet ik uit angst voor ruzie of twistgesprekken er dan maar het zwijgen toe doen? Ik heb mijn uiterste best gedaan mijn bedoelingen helder op te schrijven. Maar goed: de jongere generaties onderzoekers verklaren de genetica en het dna heilig bij het indelen van mensen. Ik zie dna als een sliert letters, maar de mens zelf als het verhaal. Mijn oude vak van taxonoom staat inmiddels zo'n beetje bij de vuil nisbak en alle zoölogische musea zijn opgeheven. Over vijftien jaar is de taxonomie waarschijnlijk helemaal verkruimeld.' Is dat geen gekke gedachte, dat iets waaraan hij zijn leven heeft gewijd straks compleet is verdwenen? 'Zo gaan de dingen nou eenmaal en veranderingen zijn goed en fantastisch. Ik ben 75 en moet de taak van oud mens vervullen. Zou ik me anders en jonger gedragen, dan verspil ik energie aan een nutteloze zaak.'« MEZZA 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 117