SCHRIJVER spreekt Omdat hij rekening houdt met gedoe, wachtte hij lang met het schrijven van Wat loopt door? Bioloog en schrijver MIDAS DEKKERS (75) waagt zich aan een heikel onderwerp: mensenrassen. Dit wilde ik maken voordat ik de pijp uitga.' Bioloog en nationale dierenvraagbaak Midas Dekkers schreef tot nu toe vooral over poezen, kippen, konijnen en torren. De mens kwam in zijn oeuvre ook voorbij: hij belichtte onder meer zijn vergankelijk heid en poepgewoonten. Nu waagt hij zich aan de indeling en beschrijving van variëteiten van deze soort. In het 390 pagina's tellende Wat loopt daar? - 'tot wanhoop van mijn uitgever getikt op een ouderwetse typemachine' - maakt hij een reis door de tijd waarbij hij met de ogen van de vakman naar de verschillende mensenrassen kijkt. Op zijn karakteristieke, relativerende toon ontleedt hij ze in al hun gedaanten, verwondert zich om soorten en ondersoorten en gaat in op evolutie en afstamming. Prachtig werk van kunstenaars als Albrecht Dürer, Gerrit Dou en Rembrandt illustreert zijn zoektocht. Midas Dekkers noemt Wat loopt daar?, waaraan hij tijdens de lockdown begon, zijn meesterstuk. Ofwel het ultieme boek dat een bioloog kan schrijven. 'En dat wilde ik maken voordat ik de pijp uitga. Ik heb niks onder de leden, even aftloppen, maar houd er wel rekening mee dat het einde nadert. Daarnaast heb ik bewust zolang gewacht vanwege de gevoelig heden rondom dit onderwerp. Die zijn er, ik ben niet achterlijk.' Over zijn motivatie juist mensen rassen te tackelen: 'Nadenken over je medemens, elkaar beter leren kennen en begrijpen, is een manier om vrede te stichten. En als je niet precies weet wat een ras is, komen we nooit af van racisme, een van de ergste problemen die over de aarde razen. Waar misverstan den zijn, ontstaan stinkende wonden. Door indelen, de taxonomie, krijg je juist meer overzicht. Zo werkt elke wetenschap. Een scheikundige heeft de 92 ele menten van het periodieke systeem, een bioloog begint met het benoemen van alle beestjes.' Midas Dekkers is niet van het bellen of online allerlei sites en fora uitpluizen om informatie te verzamelen. 'Ik ben een boekenwurm. Ik heb in mijn eigen kast gekeken en ben allerlei antiquariaten afgegaan.' Hij kwam tot de ontdekking dat het niet makkelijk was literatuur te vinden. 'Ik ging naar het Tropeninstituut in Amsterdam en vroeg: waar is de bieb? Die bleek zeven jaar terug te zijn opgedoekt, omdat er geen geld was voor een bibliothecaris.' 'Qua racisme hebben we er een potje van gemaakt. De slavernij en de Tweede Wereldoorlog hebben er uiteraard enorm ingehakt. Een van de gevolgen daarvan is dat het vak fysische antropolo gie, het bestuderen van de mens, deels In diskrediet is geraakt. Alle leerstoelen zijn opgeheven, alle boeken verbrand of onder het tapijt geveegd. Terwijl het van de jaren 20 tot de Tweede Wereld oorlog enorm populair was om mensen in rassen in te delen. Op elk eilandje liepen wel zeven rassen die Wat loopt daar? bemeten, beklopt en beschreven in tabellen werden Een biologische gestopt. Door stom toeval en dankzij een aardige kijk op rassen bibliothecaris heb ik boeken uit de privébieb van de verschijnt bij laatste fysisch antropoloog oude stijl in Amsterdam Atlas Contact weten te bemachtigen.' 32,99. Volgens Midas Dekkers is er helemaal niets mis met het indelen van mensen in rassen. 'Het wordt pas 36 X O O O CC X cc cc I co LU 'Ik wil niet zwijgen uit angst voor ruzie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 116