'DE GYNAECOLOOG GEDROEG ZICH DUIVELS' Gabriella I GEDWONGEN ABORTUS 1(70) was zeventien en net aan haar rechtenstudie begonnen toen ze zwanger raakte van haar vriend. Ze wil uit privacyoverwegin- gen niet met haar echte naam in de krant. 'Ik zal nooit vergeten dat mijn moeder mij vroeg op de weegschaal te gaan staan. Ik had zelf nog niet gemerkt dat mijn lichaam was veranderd, maar de weegschaal was onverbiddelijk: ik was aanzienlijk aangekomen. Mijn moeder wist meteen wat er aan de hand moest zijn. Ze werd razend en begon me uit te foeteren; hoe ik het in mijn hoofd haalde, ik maakte de hele familie te schande. De tijd die volgde was als leven in een snelkookpan, er was geen sprake van in alle vrijheid beslissen. Mijn vriend en ik wilden het kind houden. Ik had het gevoel dat het een jongetje was en bedacht al namen voor hem. Mijn moeder wilde dat ik het zou laten weghalen. Ze stuurde ons naar hulpverleners die ons moesten overhalen. De maatschappelijk werker en de psychiater waren sympathiek, ze respecteerden onze mening. Toch nam gaandeweg de druk toe. Niemand zette ons een mes op de keel, maar het ging tijdens die gesprekken continu over de vraag wat we met ons leven wilden en of een kind daar wel bij paste. Uiteindelijk hebben we ingestemd.' 'ALSOF IK IETS CRIMINEELS HAD GEDAAN' 'Het was 1968 en abortus was nog altijd bij wet verboden. Mijn ouders kenden een gynaecoloog die zich daar niets van aantrok. Ik herinner me hoe ik in de wachtkamer van zijn praktijk wachtte tot ik aan de beurt was. Er was voor mij een vrouw aan de beurt die vermoedelijk om dezelfde reden kwam. De ingreep zelf was hels, het heeft me jaren achter- volgd, vooral vanwege het duivelse gedrag van de gynaecoloog. Terwijl ik op zijn behandeltafel lag, las hij me de les. Wat ik wel niet dacht om voor het huwelijk seks te hebben. Of ik wel besefte wat ik mijn ouders aandeed. Traumatisch. Ik heb na het gebeurde jarenlang gekwak keld; mijn studie stond me tegen, ik zat niet lekker in mijn vel, en omdat erover praten taboe was, wist ook de studenten psycholoog geen raad met me. Pas toen ik er na tien jaar wél over begon te vertellen, werd mijn hart lichter en kon ik het stap voor stap verwerken. Inmiddels ben ik zeventig en mijn vriend van toen is al jaren mijn echtgenoot. We kregen nog drie prachtige dochters aan wie ik de geschie denis heb verteld. Het kindje is altijd een rol blijven spelen. Mijn oudste dochter is in verwachting van een jongetje, ze vroeg me hoe ik het zou vinden als zij hem een van de namen zou geven die ik destijds in gedachten had. Ontroerend vond ik dat. De visie op de vrouwelijke seksualiteit was in mijn jonge jaren nog heel orthodox. Als je ongehuwd zwanger raakte, werd je behandeld alsof je iets crimineels had gedaan. De emotionele impact daarvan is enorm. Het bewijst hoe belangrijk het is dat vrouwen zelf in alle vrijheid mogen beslissen over hun eigen lijf.' EEN GROTE SCHANDE! Er is de laatste jaren veel aandacht voor afstandsmoeders - vrouwen die tot in de jaren tachtig hun hun pasgeboren kind moesten afstaan, en lang niet altijd vrijwillig. Yvonne, Ineke en Gabriella herkennen veel in hun verhalen, maar werden eind jaren zestig en zeventig onder druk gezet een abortus te ondergaan. Naar gedwongen abortus in de jaren voorafgaand aan de abortuswet van 1984 is nooit onderzoek gedaan. 'Dat is niet zo vreemd,' zegt historica Nelleke Bakker, onder meer gespecialiseerd in vrouwengeschiedenis, 'want abortus was in die tijd illegaal. Als je een abortus had meegemaakt, zweeg je erover.' Dat er niet altijd werd uitgezocht of de zwangere vrouw zelf achter de ingreep stond is ook verklaarbaar, zegt Bakker. 'Ongetrouwd zwanger raken was in die tijd een schande, dus er waren ongetwijfeld artsen die het gevoel hadden dat ze een familie ermee hielpen.' 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110