'Ik hoef geen vrouw die me vertelt hoe geweldig ik ben. Ik wil een beetje tegengas' BARACK OBAMA uniek. Ik had geloof ik wel in de gaten dat Malia en Sasha ieder hun eigen manier hadden om dingen te doen, maar wat Michelle eerder doorhad was dat ze elk op hun eigen manier betoverend waren. Ik leerde pas echt hoe ik van mijn relatie met Michelle een succes kon maken toen ik begreep dat Malia en Sasha voortdurend op me letten. Ze zien hoe je hun moeder behandelt. Laat je alles aan haar over of doe je zelf ook huis houdelijk werk? Hou je rekening met haar dagindeling? Of doe je gewoon waar je zin in hebt, zodat zij zich aan jou moet aanpassen? Als ik mezelf beoordeel als echtgenoot en als vader, stel ik vast dat ik nog vaak terugval op dat gedrag dat voortkomt uit het idee van wat het betekent man te zijn. Als ik een zoon had gehad, denk ik dat ik tegen hem strenger was geweest. In hoeverre was jij met je zoons je van dat verschil bewust? SPRINGSTEEN: Toen ik opgroeide was het belangrijkste woord bij ons in huis: nee. 'We stappen niet uit onze comfortzone. We praten niet over onze gevoelens. We huilen niet om dit soort dingen.' Ik besefte dat ik mijn oudste zoon leerde nee te zeggen tegen de dingen die hij nodig had. Op een dag ging ik naar zijn kamer - hij was misschien acht of negen, maar in ieder geval nog redelijk jong - en zei: 'Evan, ik geloof dat ik jou iets heel verkeerds heb geleerd, en daar wil ik mijn excuses voor aanbieden. Ik geloof dat ik je heb geleerd dat je mij niet nodig hebt, omdat ik bang was wat dat voor mij als jouw vader zou betekenen. Ik wil je zeggen dat ik jou nodig heb. Ik heb je zo hard nodig in mijn leven, het is zo enorm belangrijk dat je mijn zoon bent, dat ik wil proberen een band met je op te bouwen op een manier zoals ik hiervoor niet heb gedaan.' Als ik aan het werk was, dacht ik niet meer: wacht even, ik heb het heel druk nu met het opschrijven van geweldige ingevingen, ik wil niet gestoord worden. Nee, ik hield op als een kind de kamer binnenkwam. Ik kon ze maar op één manier leren dat nee niet het antwoord was, en dat was door te zeggen: 'Ja. Ja. Ja. Ja. Ja.' MEZZA 25 Dit artikel is een ingekorte en bewerkte versie van een hoofdstuk uit Renegades - Born in the USA, dat op 26 oktober wereldwijd verschijnt. De Nederlandse editie wordt uitgegeven door Hollands Diep 49,99 (gebonden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105