c Verbouwen lukt sneller dan kabinet vormen c Dag meelopen met de dokter 8 De werkkamer voor een (eventuele) nieuwe minister van Volkshuisvesting - mét privébadkamer - is al klaar. Ook andere ministeries houden rekening met extra bewindslieden in het nieuwe kabinet. Terwijl de formatie van het kabi- net-Rutte 4 nog in volle gang is, zijn de Haagse ministeries al voor bereid op de komst van nieuwe ministers en staatssecretarissen. In het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties is zelfs een compleet nieuwe werk kamer gebouwd voor een extra be windspersoon. Die kamer - inclusief privébad kamer met douche en wastafel - is bedoeld voor de nieuwe minister van Volkshuisvesting, zo zeggen Haagse bronnen tegen deze krant. Deze ministerspost bestaat mo menteel nog niet. De extra kamer zit op de gang waar nu al demissi onair minister Kajsa Ollongren (D66, Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Raymond Knops (CDA, Koninkrijksrelaties) hun werkruimte hebben. ,,Het klopt dat er een extra werk kamer is gebouwd, met een badka mertje erbij'', zegt een woordvoer der van het ministerie. ,,Dit is on derdeel van de voorbereidingen op een nieuw kabinet. We weten niet zeker of er een extra bewindsper soon komt, maar daar zijn we nu wel klaar voor. Misschien is het overbodig.'' Geen geheim Het is geen geheim dat meerdere partijen aan de formatietafel wil len dat er een minister van Wonen of Volkshuisvesting komt. Het nieuwe kabinet hoopt daarmee de problemen op de woningmarkt beter aan te pakken. Ook heeft de missionair premier Mark Rutte af gelopen mei gezegd dat hij in een nieuw kabinet meer bewindsper sonen wil om zo de werkdruk te verlagen. ,,Ik vind dat er geen taboe meer moet komen op het aantal posten.'' En dus wordt óók op andere mi nisteries nagedacht over extra werkkamers. Op het ministerie van Economische Zaken en Kli maat is daarvoor al 'een aantal ruimtes geïdentificeerd'. In het EZK-gebouw werkten tot voor kort vier bewindspersonen: Stef Blok (VVD, Economische Zaken), Carola Schouten (Christenunie, Landbouw), Mona Keijzer (CDA, Economische Zaken) en Dilan Yesilgöz (VVD, Klimaat). Voor die laatste was bij haar aan treden, in mei, geen ruimte meer op de 'ministersgang' van het mi nisterie. Die gang is befaamd van wege de hoge ramen, chique ka mers en deftige ontvangstzaal. i Staatssecretaris Yesilgöz moest ge noegen nemen met een aangepast vergaderzaaltje - inclusief be staand meubilair. De kamers van de bewindslie den in het EZK-gebouw hebben overigens géén privébadkamer. De aanwezigheid van dit soort facili teiten blijkt per ministerie te ver schillen. Zo beschikt staatssecreta ris Knops naast een badkamer over een slaapkamer, zo is te zien op een video uit 2018. De ruimte zit C Er is een goede kans dat er extra bewindspersonen komen, maar de kabinetsformatie kan ook heel anders uitpakken verborgen achter een onopval lende deur. ,,Een soort van geheim plekj e'', noemt Knops het in de vi deo. In 1990 ontstond nog politieke consternatie nadat staatssecretaris Dzsingisz Gabor (CDA, Land bouw) voor 50.000 gulden een badkamer liet installeren bij zijn werkkamer. Volgens toenmalig VVD-Kamerlid Piet Blauw paste 'een poedelende Gabor niet bij het regeringsbeleid om spaarzaam met water om te gaan'. Blauw wilde dat Gabor de verbouwing uit eigen zak zou betalen. Ouderwetse pot Premier Rutte heeft in zijn Toren tje géén douche of bed, zo laat zijn woordvoerder weten. Hij moet het doen met een wc. Ook op het mi nisterie van Onderwijs hebben de bewindspersonen geen 'verfris singsruimtes'. Demissionair mi nister Henk Kamp (VVD, Defen sie) heeft in zijn kamer wel een verborgen deur die naar een toilet 'met ouderwetse porseleinen pot' leidt. Op andere plekken in het mi nisterie kan hij douchen, bijvoor beeld bij de sportfaciliteiten in de kelder. Op Buitenlandse Zaken hebben de bewindslieden, die veel reizen voor hun werk, meer comfort: een toilet, douche en bed in een kamer naast hun werkkamer. Dat was niet altijd zo: het verhaal gaat dat voormalig buitenlandminister Jo seph Luns op het oude ministerie door de kamer van zijn hoogste ambtenaar moest lopen om zijn behoefte te doen. Bezoekers hoor den dan even later het geluid van een wc die werd doorgetrokken. Daarna zou Luns, met een beleefd knikje, weer terug zijn gestiefeld naar zijn eigen kamer. Ook bij BZ wordt nu nagedacht over een extra bewindspersonenkamer. Mogelijk komt er een staatssecretaris ofmi- nister voor Europese Zaken bij. Het gebruik van fillers wint fors aan populariteit in Nederland. Maar het gaat ook geregeld mis. We kijken een dag mee met de patiënten die het complicatiespreekuur van dokter Tom Decates bezoeken. ,,Ik schaam me ervoor dat ik bij die kliniek ben geweest.'' Rotterdam Voorzichtig opent een jongedame van 30 deur van dokter Tom Decates. Op de tweede verdie ping van het Rotterdamse Erasmus MC runt hij samen met collega's het complicatiespreek uur. Zij draagt een lange leren jas, zwarte broek en hoge hakken. ,,Ze zeggen dat fillers tijdelijk zijn, maar ik heb ze echt al drie jaar'', vertelt Nadia*, die drie jaar gele den begon met het opvullen van haar lippen met fillers. Voor 200 euro liet zij toen 0,5 milliliter in spuiten. ,,Ik wilde mijn lippen iets voller op een natuurlijke manier'', blikt ze terug. ,,Ik was bij een kli niek ergens in een steegje. Ik schaam me er gewoon voor dat ik bij die kliniek ben geweest. Zij doen het volgens de Russische methode. Met heel veel prikjes van bovenaf. Bij iedereen precies het zelfde'', zo vervolgt ze. Decates merkt op: ,,Hoe groter het aantal prikjes, hoe groter het risico. Ik doe maar vier prikjes voor de hele bovenlip.'' Al heeft de bewuste kliniek oplos middel ingespoten om de fillers te verwijderen, ze zitten er volgens Nadia nog steeds. Tom Decates: ,,Het kan ook zijn dat jouw li chaam het leuk vindt om er een soort hoesje omheen te maken, waardoor je ze nog steeds voelt.'' Nadia vervolgt: ,,Ik heb meer dan tien uur YouTube-filmpjes ge keken om te zien hoe ik er weer van afkom. Ik heb ook duurdere klinieken gebeld, maar die zeggen allemaal dat je terug moet naar de gene bij wie je ze hebt laten zet ten.'' Aan een kleine trilling in haar stem is te horen dat het hui len haar nader staat dan het la chen. De cosmetisch arts maakt een foto van haar gezicht en vraagt haar om op de iPad aan te geven waar voor haar het probleem zit. Met haar wijsvinger omcirkelt ze twee plekjes op haar lippen. Daar na neemt ze plaats op de onder- zoeksbank. Ze krijgt wat gel op en boven haar lippen en de arts on derzoekt het gebied. ,,Dit is precies zo'n echo als die worden gebruikt als een vrouw zwanger is. Deze vrouw is behandeld met een tijde lijke filler. Dat zie je aan die zwarte bolletjes in het midden'', verklaart hij terwijl het echoapparaat over DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 GO Minister Wonen heeft alvast kamer Hanneke Keultjes Den Haag Staatssecretaris Raymond Knops showt in 2018 zijn kamer - met bed en douche - bij het ministerie van BZK. foto minbzk We gaan vaker aan de fillers, en dat gaat vaker mis Marcia Nieuwenhuis Missers met fillers uit het onderzoek. FOTO'S TOM S. DECATES EUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8