1, Bedreiger Rutte heeft inmiddels wel spijt Een jaarkaart voor de dierentuin 7 Stichting Restitutie Mondkapjesaffaire morgen opgericht De groep vrijwilligers die zich bedrogen voelt door de omstreden mondkapjesdeal van Sywert van Lienden en diens zakenpartners groeit gestaag. Inmiddels willen twaalf mensen aangifte doen. Een week nadat advocaat Peter Plasman bekendmaakte aangifte te doen namens vijf vrijwilligers, hebben zich nog zeven mensen bij hem gemeld die zich willen aansluiten. Ook stromen de dona ties binnen om onkosten te dek ken. Plasman maakte afgelopen vrij dag bekend dat hij en de vrijwilli gers met deze actie de miljoenen euro's willen terughalen die Van Lienden en zijn partners verdien den. Ze vinden dat hij het geld moet teruggeven aan de belas tingbetaler. Een deel van de vrijwilligers die aangifte gaat doen, liet halfjuni in een open brief ook al hun onge noegen blijken over de gang van zaken. Ze waren betrokken bij de Stichting Hulptroepen Alliantie en voelden zich gemanipuleerd omdat ze in de veronderstelling leefden dat eventuele marge zou worden teruggestort. Ze riepen Van Lienden en zijn partners op om het verdiende geld terug te storten, maar daar is tot dusverre niets van terechtgekomen. Overstelpt Plasman zegt afgelopen dagen te worden overstelpt met reacties, ook van mensen die een donatie willen doen om de onkosten te betalen. Cabaretier Youp van 't Hek had al toegezegd om met een benefietoptreden geld in te zame len. Volgens Plasman hoeven aange vers zich in elk geval geen zorgen te maken over eventuele financi- ele consequenties van juridische procedures. Morgen wordt de on afhankelijke stichting Restitutie Mondkapjesaffaire opgericht die de donaties gaat beheren. Ook komt er dan een gelijknamige website online, waar mensen een gift kunnen doen. Het fonds wordt beheerd door een advocaat, een voormalig hoofdofficier van justitie en een voormalig financi eel directeur van meerdere grote bedrijven. Iedereen die bij deze actie is be trokken doet dat volgens Plasman belangeloos. Alleen hijzelf krijgt een vergoeding voor de juridische bijstand omdat de orde van advo caten gratis dienstverlening niet toestaat. ,,Maar ik reken het mini- nrPii m male tarief dat gevraagd moet worden en dat is 80 euro per uur.'' De strafpleiter is de aangifte van oplichting nog aan het voor bereiden en krijgt daarbij steeds nieuwe informatie binnen die de zaak volgens hem alleen maar sterker maakt. Zo heeft hij inmid dels van luchtvaartmaatschappij KLM een brief in bezit waarin zij aangeven dat zij zaken deden met de inkopers van de overheid en niet direct met de stichting van Van Lienden. Wel stellen ze in het schrijven dat hun logo zonder hun toestemming is gebruikt op de website van De Hulptroepen Alli antie. ,,Daarmee suggereer je dat KLM de actie steunt en wek je naar de buitenwereld toe vertrou wen", aldus Plasman. Winst Van Lienden en zijn partners slo ten een deal met het ministerie van Volksgezondheid voor veertig miljoen mondkapjes in de strijd tegen het coronavirus. Daarbij maakten ze via hun bedrijf Relief Goods Alliance zo'n 28 miljoen euro winst, terwijl Van Lienden had gezegd zich belangeloos in te zetten. Uiteindelijk keurde het RIVM een deel van de mondkap jes af. Geen van de mondkapjes is uiteindelijk gebruikt. Zelf hield Van Lienden er zo'n 9 miljoen euro aan over. Ondanks meerdere verzoeken, onder meer vanuit de Tweede Ka mer, weigert Van Lienden het geld terug te storten. Hij zei het geld te willen beleggen en het rendement te willen inzetten voor kankeronderzoek bij jonge mensen. Onder meer KWF Kan kerbestrijding liet daarop weten geen geld van Van Lienden aan te willen nemen. Yavuz O. wilde 'het parlement op ruimen, met dodelijk geweld', schreef hij in een openbare app- groep op Telegram. 'Het laten bloeden van die teringbende.' Bij voorbeeld met een 'c4-bom'. Of met 'shooters en hitters'. Vooral demissionair premier Rutte was daarbij het doelwit. 'Iedereen heeft toch een hekel aan hem.' Het Openbaar Ministerie ziet een hele reeks berichten van de Amsterdammer, geplaatst in de openbare appgroep 'Vrijheid zon der uniform' over een periode van een halfjaar, als opruiing tot een terroristisch misdrijf. In de app- groep kwamen mensen samen die schappen." Justitie ziet de zaak tegen O. als een ernstige omdat de bedreigin gen maandenlang doorgingen en in het openbaar werden gedaan. Justitie vervolgde de afgelopen tijd meerdere mannen en vrou wen die online politici bedreig den, maar geen van hen ver klaarde tegen de politie ook daad werkelijk te hebben willen toe slaan. Yavuz O. deed dat wel. De Amsterdammer lijkt daar mee een voorbeeld uit de 'radicale onderstroom' van het coronapro test waarvoor inlichtingen- en veiligheidsdiensten al maanden waarschuwen. Die diensten vre zen vooral 'onvoorspelbare, ge vaarlijke eenlingen'. O. blijft nog zeker drie maanden vastzitten, zijn zaak gaat in janu ari verder. Frank Poorthuis Nog 21 dagen Ik ben nog even heel erg 'in' Car- miggelt. Vijftig boekjes van hem slingeren door het hele huis. Een heerlijkheid. Extra leuk werd het toen ik stuitte op het voor deze co lumns zeer toepasselijke bundeltje: De rest van je leven. Het verscheen in 1978, toen Carmiggelt 65 werd. In zijn eigen woorden: 'Volgens de normen van de maatschappij overschrijdt een mens dan een grens. Aan de andere kant van die grens begint 'de rest van je leven'.'' Er verandert overigens niet zoveel in zijn leven. Hij gaat lekker door met schrijven van verhalen vanuit de kroeg, of het pensionnetje waar hij en zijn vrouw geregeld kwamen; dan weer is hij in Parijs of terug in de Haagse buurt waar hij geboren is. En de meeste figuranten in zijn verhalen zijn 'aan de andere kant van die grens'. Herkenbare situaties. Als al tijd. Enthousiast als ik ben wil ik mijn herontdekking natuurlijk delen met mijn vrouw. Dus op zekere momen ten probeer ik verhaaltjes na te ver tellen. Moet je eigenlijk niet doen, maar ja. Zo is er één over een man die na Ik zag mijn vrouw zelfs stiekem grinniken veertig jaar stopt met wer ken. Hoopt dat-ie als af- scheidskado van zijn colle ga's een klein tv'tje krijgt, voor op z'n hobbykamer. Dus dat zegt-ie tegen zijn vrouw: Als ze bel len: dat wil ik! Komt z'n afscheid, wat krijgt-ie? Een jaarkaart voor Artis. En wie denk je dat ze verteld had dat-ie dat wou: zijn vrouw. Die wou 'm ge woon lekker uit de buurt. Ik vond 't grappig. Mijn vrouw ook wel. Ik zag haar volgens mij zelfs stie kem grinniken om het idee dat ze mij eenzelfde streek kon leveren. 'Maar', zei ze toen, 'je kunt zo'n verhaal ei genlijk niet navertellen, hé. Dan is 't altijd minder.' Ik moest 't grommend toegeven. Daarom ga ik tot slot ge woon een stukje citeren uit een ander verhaal. De kastelein zocht net iets op de grond, achter de tap, zodat hij als ge sprekspartner tijdelijk uitviel. Daarom boog de man zich naar mij over en vervolgde: 'Vierenzestig was hij. Op de rand van zijn pensioen. Je hoort het vaak. Daar bouwen die ver zekeringsmaatschappijen al die palei zen van. Ze weten het. Ze telefoneren elke dag met magere Hein.'' Ik lach niet vaak hardop bij het lezen, maar dit gaf me zóveel plezier. een hekel hebben aan de overheid en de coronamaatregelen in het bijzonder. Omdat O. via internet op zoek was naar wapens en met anderen offline afsprak om over de plannen te praten vervolgt jus titie hem ook voor het voorbereiden van een moordaan slag op de minis ter-presi dent. In een ver hoor, na zijn arrestatie in juli, zei O. te gen de poli tie: ,,Als ik een wapen had gehad, had ik het ge daan." Gisteren sloeg hij tijdens een eerste tussen tijdse zitting in de recht- bank Den Haag een andere toon aan: ,,Ik weet niet wat me be zielde. Het is nooit mijn bedoe ling geweest om iets te doen." De Amsterdamse mbo-student heeft verder geen strafblad. ,,Ik zit de laatste tijd nogal in de knoop met mezelf. Ik heb nooit echte vrienden gehad en was online opzoek naar gelijk gestem den, naar vriend- GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Nóg zeven mensen doen aangifte om Sywert-deal Raymond Boere Amsterdam Sywert van Lienden verdiende miljoenen aan de mondkapjes, hoewel hij beloofde zich belangeloos in te zetten. foto dha mm h Peter Plasman krijgt veel re acties. foto marlies wessels DEN HAAG Yavuz O. (22) chatte maanden lang over het vermoorden van premier Rutte. ,,Als ik een wapen had gehad, had ik het gedaan', zei hij tegen de politie. - Cyril Rosman Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. ''Henk is ook dood, he?' zei de man. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Yavuz O. was er via een videoverbinding bij. ILLUSTRATIE ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7