Elkaar doodwensen en meer van die rotzooi past in een bredere cultuur Enquête: klant moet sekswerker vragen naar de leeftijd Geniet van de zon wanneer jij wil Ook in de winter Sunweb 6 OZCAN AKYOL Boek zorgeloos dankzij o.a. flexibel omruilen De afgelopen maanden, tij dens het debat over de co ronamaatregelen, groeide de polarisatie tussen allerlei kam pen, waarbij het een kwestie van tijd lijkt voor we ook met fysiek geweld te maken gaan krijgen - tussen mensen onderling. De trend van deze week is hel der; er liggen voornamelijk onge vaccineerde patiënten op de inten sive cares en de discussie die daar uit voortvloeit, is of deze bewuste weigeraars überhaupt het recht hebben op medische zorg. Ik heb ook een onderbuik. En als ik lees dat de overbezetting door deze saboteurs de gezondheid van anderen in gevaar brengt, bijvoor beeld van mensen die op een hart operatie wachten, vraag ik me af waarom eerstgenoemde groep voorrang zou moeten krijgen. een 'samenleving' niet. We zijn ingericht om iedereen, ongeacht hun denkbeelden, op dezelfde ma nier te behandelen en te helpen, zelfs als ze obstructie op hun eigen gezondheid plegen. Vrij logisch allemaal. Wat nu gebeurt, elkaar dood wensen en meer van die rotzooi, past in een bredere cultuur die de afgelopen tien jaar in Nederland is ontstaan. Het maakt niet uit of het om Zwarte Piet, het lot van de boeren of de asielproblematiek gaat, op een of andere manier slagen we er altijd in om elkaar niet met argu menten te bestrijden, maar wel met totaal hysterische uitspraken, die vaak gepaard gaan met intimi datie. De vraag die rijst, is welke rol politieke leiders in dit land ver tolken. We hebben in het verleden vaker gehoord dat de samenleving een probleem zelf moet oplossen. In november 2019 zei premier Mark Rutte tijdens een vragenuurtje: 'Ik begrijp dat er gekeken wordt naar de overheid, maar heb niet de illusie dat we racisme alleen op lossen met wetgeving.' In twee jaar tijd, na alle schade en schande, is er niets veranderd; nog steeds duikt Rutte weg voor zijn verantwoordelijkheid en durft hij geen stelling te nemen in het discours. Er zijn bij corona alleen twee grote problemen. Ten eerste, de volksgezondheid staat op het spel, zeker met de overvolle ziekenhui zen die worden voorspeld. Ten tweede, en nog veel belangrijker; de samenleving gaat dit probleem echt niet oplossen. Wij laten het vooral escaleren. Er is behoefte aan moreel leider schap, iets wat Rutte vreselijk vindt. Hij riep al eerder geen 'dic tator' te willen spelen. Dat kan wel wezen. Maar de mensen verande ren zelf wel langzaamaan in kleine despootjes. Politici die hun vrij baan geven, roepen een rampspoed over het land af. Jurriaan Nolles Capelle aan den IJssel Dat blijkt uit een opiniepeiling van Markteffect, uitgevoerd in op dracht van het Centrum tegen Kinderhandel en Mensenhandel (CKM). ,,De klant weet vaak de dans te ontspringen, terwijl die wel het hele criminele business model van mensenhandel finan ciert'', zegt Shamir Ceuleers, woordvoerder van het CKM. Jaar lijks zijn naar schatting 1300 min derjarigen slachtoffer van uitbui ting. Gemiddeld heeft een slacht offer seks met twintig klanten. Van de ondervraagden vindt 94 procent dat een klant moet afzien van betaalde seks wanneer de leeftijd van de sekswerker niet met zekerheid kan worden ach terhaald. Ook vindt een grote meerderheid dat de straffen voor mensen die wel gebruikmaken van de diensten van een minder jarige prostituee hoger zouden moeten zijn. Het CKM wil meer aandacht voor de rol van de klant in de aan pak van minderjarige slachtoffers van mensenhandel. Ceuleers: ,,Veel mannen zeggen in de recht bank dat ze niet wisten dat een meisje minderjarig was, alsof ze een onschuldige toeschouwer wa ren. Maar ze zijn één van de kern oorzaken die mensenhandel in stand houden.'' Zedenzaak Het CKM verwijst naar de zeden zaak in Valkenburg, waar tiental len mannen betaalde seks hadden met een meisje van 16 op een ho telkamer. Klanten kregen een werkstraf plus een dag celstraf. In de meeste gevallen valt de straf voor betaalde seks met een minderjarige voor de klant uit op een dag cel en tussen de 20 en 200 uur werkstraf, aldus CKM. Uit de peiling blijkt dat 84 procent van Nederlanders die straf lager vindt dan verwacht. ,,Een ruime meer derheid pleit voor een harde aan pak, omdat het leed van het slacht offer niet in verhouding staat met de straf voor de klant.'' DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 GO Y @OzcanAkyol Maar zo werkt het concept van Negen op de tien Nederlanders vinden dat klanten sekswer- kers altijd om een identiteits bewijs moeten vragen om zo te bepalen of ze meerderjarig zijn of niet. Dat kan helpen men senhandel van minderjarigen tegen te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6