'Op mijn 11de wilde ik dood' Kind toeslagouder krijgt 'steun in de rug' tot 10.000 euro 5 Veel ouders zaten doorde toeslagenaffaire niet alleen financieel aan de grond, maar raakten ook hun kinderen kwijt, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Dat zorgde voor veel leed bij de ouders en de kinderen. Jaïr moet op 8-jarige leeftijd samen met zijn 2-jarige zusje lijdzaam toezien hoe zijn moeder Shamira door zijn biolo gische vader het ziekenhuis in wordt geslagen. ,,Er was geen hulp voor ons, waarom werd er in het ziekenhuis niemand ingezet om onze veiligheid te garanderen, ter wijl ze ons voor de Belastingdienst steeds wisten te vinden?'' vraagt hij zich nog af. ,,Waarom wilden ze per se een omgangsregeling blijven houden met een vuurwa pengevaarlijke man die veroor deeld is voor poging tot doodslag? Terwijl als ik één keer gezegd had: ik krijg geen eten, zouden ze me binnen een week uit huis hebben gehaald.'' Bij hem wordt steeds gepolst of hij niet ook uit huis wil. ,,Maar ik wilde thuisblijven bij mijn moe der. Steeds als ik naar school ging was ik bang dat als ik terug zou ko men, niet meer thuis zou mogen zijn. Ik ben op jonge leeftijd veel te snel volwassen geworden.'' Als hij zijn Citotoets moet doen, kan hij niet presteren. ,,Ik was zo bang thuis. Op mijn slaapkamer had ik een kaars aan omdat we geen elektriciteit meer hadden. Ik ging jarenlang huilend slapen en werd huilend weer wakker. Ik had geen eetlust en durfde op school niemand iets te vertellen. Want ik was bang dat als ik iets tegen de zorgcoördinator zou zeggen, die dat aan Jeugdzorg zou vertellen en ik uit huis zou moeten. Ik ver trouwde niemand meer, alleen mijn moeder. ,,Mijn oudste zus ben ik hier door kwijt. Als dit allemaal niet was gebeurd was mijn leven zo an ders geweest. Toen ik 11 was, dacht ik: wat doe ik nog hier? Wat is dit voor leven? Ik wilde dood. Zoveel onrecht, zoveel verdriet.'' Uiteindelijk haalt hij in België zijn havodiploma en richt onder nemingen op om te bouwen aan zijn toekomst. Zijn grootste droom is om een stichting te beginnen voor kinderen die het moeilijk hebben. ,,Tegen andere kinderen zou ik willen zeggen: kom voor jezelf op en geloof in jezelf! Ik snap nog steeds niet hoe dit allemaal heeft kunnen gebeuren. Ik probeer het positief te zien.'' Hij zucht. ,,Ons gezin, wij houden elkaar vast. Dat ik bij mijn moeder heb kunnen blijven, heeft mij gered.'' De toeslagenaffaire bij de Belas tingdienst blijft voor ophef zor gen. Nu weer blijken tussen 2015 en 2020 zeker 1115 kinderen uit huis te zijn geplaatst. Hoewel niet vaststaat dat al die kinderen dóór de toeslagenaffaire in de opvang of een pleeggezin zijn beland, is er weinig fantasie voor nodig om te bedenken wat een opeenstapeling van dwanginvorderingen en deur waarders met de sfeer in huis doet. De Tweede Kamer dringt aan op extra onderzoek. Dat kinderen óók tot de slacht offers van de toeslagenaffaire be horen, wordt door de overheid on derkend. Volgens het ministerie van Financiën zijn circa 70.000 kinderen de dupe geworden door dat hun ouders vanwege een fout bij de aanvraag van kinderopvang- toeslag en verdenking van fraude in de problemen zijn gekomen. De voortdurende stress en het gebrek aan geld om zelfs maar een sinter klaascadeautje te kopen hakte er stevig in. Ronduit schrijnend zijn de verhalen die de organisatie Mis sing Chapter optekende van gedu peerde jeugdigen. Zo zegt de pas 10 jaar oude 'S': ,,Ik heb nog nooit gehad dat er iemand bij mij speelde. Als iemand wilde afspre ken, zei ik: 'dat gaat niet'.'' Ook ou dere kinderen zeggen de ervarin gen nog altijd mee te torsen. ,,Ik denk dat mijn leven al verwoest is'', aldus de 19-jarige 'C'. ,,Door de affaire heb ik een groot stuk van mijn jeugd niet op school geze ten.'' Dit soort verhalen hebben eraan bijgedragen dat de regeling zelfs nog wat is verruimd. Mede op ver zoek van de kinderen zelf is er niet één vast bedrag gekomen, maar hangt het bedrag af van de leeftijd. In 2022 moet het geld worden uit gekeerd. Voor kinderen van 0 tot en met 5 is een bedrag van 2000 euro beschikbaar, dat stapsgewijs oploopt tot 10.000 euro voor 18-plussers. Wat de precieze situa tie thuis was, wordt niet getoetst. Alle kinderen van toeslagenouders komen voor het geld in aanmer king en zij moeten hier zelf over mogen beschikken, ook als ze nog niet meerderjarig zijn. Het geld is bedoeld als een steun in de rug en moet niet als compensatie of scha devergoeding worden gezien. Want, schreef demissionair staats secretaris Van Huffelen eerder aan de Kamer: ,,Het verlies aan jeugd is op geen enkele manier met terug werkende kracht te repareren.' - Laurens Kok GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Phaedra Werkhoven Jaïr (21) wil kinderen een stem geven die zich misschien niet kunnen of durven uiten. ,,De angst dat ik uit huis geplaatst zou worden heeft mij in de greep gehad. Ik heb me altijd afgevraagd: waarom heb ik geen stem? Waarom zijn die beslissingen zo genomen over ons?'' De brief die de dochter van Shamira (op de foto met haar zoon) op haar 13de schreef met het verzoek om weer bij haar moeder te mogen wonen. Die wens werd nooit vervuld. foto arie kievit, privé G Jaïr en zijn moeder. ,,Als dit allemaal niet was gebeurd, was mijn leven zo anders geweest.'' foto arie kievit Behalve hun ouders krijgen ook de kinderen in de toeslagenaf faire geld van de overheid. Al wordt er in hun geval niet ge sproken van 'compensatie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5