Gesprek over overlast door water Sluiskil Clingenaren kunnen zich in het zweet gaan werken Structurele steun voor het pontje van Sluiskil duurt een jaar of vijf Scepsis over oplossing Bezwaren tegen strandbrug in Nieuwvliet zijn van tafel 6 De uitnodiging vloeit voort uit een bezoek op 31 mei van toenmalig mi nister van Infrastructuur en Water staat, Cora van Nieuwenhuizen, aan het kanaaldorp. Zij sprak met een aantal bewoners over de over last die zij ervaren door de hoge grondwaterstand. Daarna riep ze de gemeente en Rijkswaterstaat op met de inwoners rond de tafel te gaan en de helpende hand te bieden bij het oplossen van schrijnende si tuaties. Terneuzen voegt nu de daad bij het woord. Alle inwoners mogen hun persoonlijke situatie schetsen, al dan niet tijdens een huisbezoek. „Grondwater in Sluiskil is een com plex probleem. Er zijn al diverse on derzoeken geweest en er is geen eenvoudige oplossing voor. Maar een aantal inwoners ondervindt hier nu al langere tijd veel hinder van. We willen daarom graag met hen in gesprek", zegt burgemeester Erik van Merrienboer. Kanaal verbreed De Stichting Wateroverlast Sluiskil ijvert al een tij d voor aanpak van het probleem. Water uit het Kanaal Gent-Terneuzen sijpelt onder Sluis kil door, wat voor een erg hoge grondwaterstand zorgt. De hoofd conclusie uit een onderzoek van de gemeente, Rijkswaterstaat en (toen nog) havenbedrijf Zeeland Seaports was dat de bouwkwaliteit van vooral de oudere woningen bepalend is voor de mate van vochtoverlast. Stichting Wateroverlast Sluiskil vreest dat het allemaal nog veel erger wordt, als ooit het kanaal wordt ver breed en verdiept om de haven van Gent toegankelijk te maken voor grotere en dieper stekende zeesche pen. Die ontwikkeling hangt samen met de bouw van de Nieuwe Sluis. Al bijna 15 jaar De Stichting is blij dat de gemeente nu een stap zet, maar is ook scep tisch. ,,We lezen in deze brief geen aanzet tot een oplossing. De overlast is er al bijna vijftien jaar. In de tus- Maar praatjes doen grondwateroverlast niet verdwijnen sentijd is er veel kanaalwater onder de huizen van Sluiskil gespoeld en is er heel veel gepraat. Maar praatjes doen de grondwateroverlast niet verdwijnen", laat Herman Prins van de stichting weten. De inwoners kunnen vochtpro- blemen melden via een formulier op de website van de gemeente Ter- neuzen. Daar kunnen ze ook aange ven of ze in gesprek willen met de burgemeester of de hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat. Prins roept inwoners op 'niet gelijk bij het kruisje te tekenen'. ,,De problemen door het vocht zijn niet 1-2-3 op te lossen met een nieuw behangetje, een laagje verf en een centje voor de overlast." Achter gemeenschapscentrum Malpertuus staan zeven toestellen te blinken. Van een crosstrainer tot een trainer voor de rugspieren of armen. Die hoeven niet eenzaam te wachten op gebruikers, er worden verschillende beweeglessen gege ven. ,,En dit is openbaar terrein, dus iedereen mag hier komen. Ook bij voorbeeld sportverenigingen", zegt sportondersteuner Marc de Haas van Hulst voor Elkaar. In februari werd bekend dat er een beweegpark in Clinge komt. De dorpsraad nam het initiatief, kreeg een bedrag van de gemeente Hulst om de leefomgeving in kernen be ter te maken en kreeg de rest van het bedrag bij elkaar door middel van sponsors en subsidies. ,,We zijn daar hartstikke trots op", zegt dorpsraadvoorzitter Ellen Verstrae- ten. De dorpsraad werkte voor de aanleg van het park samen met or ganisatie Sports2Play, die ook voor QR-codes met uitleg zorgde. De locatie was niet moeilijk: na de verbouwing van Malpertuus ontstond er een tuin achter het ge bouw. De ideale plek voor een be- Dit is openbaar terrein, dus iedereen mag hier komen weegtuin, want het ligt in de sport- hoek van Clinge en zorginstelling Tragel ligt er vlakbij. Het is ook de bedoeling om met Tragel samen te werken. De dorpsraad richt zich op alle inwoners. ,,We zetten geen toe stellen neer, die niet gebruikt gaan worden", zegt Ellen Verstraten. De lessen Sociaal Vitaal voor ouderen, die in Malpertuus worden gegeven, kunnen bij goed weer naar buiten verhuizen. Via Happy People, dat als doel heeft om mensen gezonder en actiever te laten leven, kunnen er beweegprogramma's worden ge maakt. De toestellen zijn op ver schillende manieren te gebruiken. Snel of langzaam bewegen kan een groot verschil maken in zwaarte van de training en of je één of twee armen gebruikt. Afzwaaien Het beweegpark werd geopend door wethouder Diana van Damme, die samen met andere aanwezigen de toestellen enthou siast uitprobeerde. ,,Ik ben vanoch tend om half acht begonnen in de sportschool en hier ga ik verder!" Voor de Hulster wethouder zijn het bijzondere tijden. Ze beleeft de komende maanden veel officiële momenten en openingshandelin gen voor het laatst, want Van Damme neemt na de gemeente raadsverkiezingen in 2022 afscheid. De eerste vrouwelijke wethouder van Hulst begon als raadslid voor de PvdA en was de afgelopen veer tien jaar wethouder. Ze vindt het mooi geweest, na 24 jaar in de ge meentepolitiek en wil het stokje doorgeven aan jongeren. ,,Maar met sporten stop ik niet!" Guido van der Heijden Sluiskil Ieder jaar is er vijftigduizend euro nodig om de pont in bedrijf te hou den. De bijna tien jaar dat het pontje met name scholieren over zet is steeds een spannende tijd ge weest. Eerder beloofde Terneuzen een eind aan de onzekerheid te maken door structurele steun te verlenen. ,,Structurele steun voor het pontje van Sluiskil, hoe lang is dat precies?", vroeg Johan Hessing (50PLUS) dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie Be stuur en Middelen ,,Zo'n vier, ofvijf jaar. Daarna kijken we nog eens hoe de boot er aan toe is'', antwoordde wethouder Ben van Assche. Meerten Dallinga, voorzitter van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil had liever wat lan ger zekerheid. ,,Wij stelden voor om gewoon structureel het geld te geven. Dat zolang de boot blijft varen, wij ieder jaar het bedrag krijgen. Twintigdui zend van de provincie, twintigdui zend van de gemeente en de ove rige tienduizend, daar zorgen wij zelf voor. Iedere twee jaar weer die hele carrousel, dat schiet ook niet op." Nieuwe boot Met vijftigduizend per jaar is de be groting sluitend. Geld om opzij te zetten is er niet. ,,Een nieuwe boot, ja dan heb je het al snel over miljoe nen." Dallinga is daar echter niet mee bezig. ,,De boot is van 1968 maar in middels is alles wel eens ooit ver nieuwd, we zorgen er goed voor en hij kan nog heel lang mee. Vanaf ja nuari, als we precies tien jaar varen, gaan we op een andere diesel varen en dat scheelt negentig procent in uitstoot, wat wil je nog meer?" DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren met twee uit spraken alle bezwaren tegen een bouwverkeersweg naar Beachresort Nieuwvliet en de aanleg van een strandbrug van tafel geveegd. Volgens de hoogste bestuurs rechter heeft recreatiewoning eigenaar Inez de Groote niet keihard aangetoond dat zij last en hinder van de werkzaam heden heeft en had. Zo is de Raad het er niet mee eens dat zij grote nadelen ondervindt van de strandbrug, op enkele honderden meters van haar woning. Volgens De Groote tast de strandbrug de natuur en de waterkerende werking van de dijk aan. Ook zou er een probleem zijn met de ver keersveiligheid op het kruis punt van brug en dijk. De Raad is het daar niet mee eens en veegt alle bezwaren van De Groote van tafel. Het zelfde geldt voor de tijdelijke bouwweg over een dijk naar het Beachresort. Die weg was tijdelijk en is inmiddels alweer weggehaald. Dat had recreatie- bedrijf Roompot Projects BV afgelopen maart ook toegezegd tijdens de rechtszaak in Den Haag. donderdag 21 oktober 2021 VL David van Hulst Voor Elkaar legt aan wethouder Diana van Damme uit hoe zij het toestel op het nieuwe beweegpark in Clinge kan gebruiken. foto anne hana De inwoners van Sluiskil die kampen met vochtproblemen in hun woningen mogen hun zegje doen bij de gemeente Terneu- zen. Bij ruim zevenhonderd huis houdens ploft er deze week een uitnodiging op de mat. De Stich ting Wateroverlast Sluiskil is sceptisch. Raymond de Frel Sluiskil - Herman Prins, Stichting Wateroverlast Sluiskil Clingenaren kunnen zich buiten in het zweet gaan werken. Bij Malpertuus is een beweegpark geopend. ,,We zetten geen toe stellen neer, die niet gebruikt gaan worden!" Sophie Stockman Clinge -Marc de Haas, sportondersteuner Het pontje van Sluiskil is zeker nog een jaar of vijf uit de brand, al had de stichting die het pontje in de vaart houdt liever wat lan ger zekerheid gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53