Plek voor alle kunst bij Cultuur uit de Zak Weg vrij voor uitbreiding aantal arbeidsmigranten in klooster Chef-kok Kees Visser kookt nu overal 7 NEGEN DORPEN FEEST Barbara Froijen schildert, haar man Hans Boon bouwt modelschepen. Dat is heel verschillend, maar allebei kunst. En daarom horen ze helemaal thuis op het festival Cultuur uit de Zak. Het evenement vindt zaterdag plaats in ne gen dorpen in de Zak van Zuid-Beveland. De Culturele Raad Borsele is initiatiefnemer, maar de dorpen laten zélf zien wat ze in huis hebben op het gebied van kunst en cultuur. Dat levert afwis selende programma's op. Zo toont Hans Boon op een kunstmarkt in 's-Heerenhoek zijn modelbouwschepen. Aanvankelijk kwamen die voort uit bouwpak ketten, maar inmiddels is hij zo ver dat hij ze in elkaar zet met al leen bouwtekeningen voor zijn neus. Zijn vrouw Barbara Froijen laat op diezelfde markt haar schil derijen zien. ,,Ik vorm met Petra van den Berg en Monique van de Pol het Collectief Wij. Daarmee doen we bijvoorbeeld mee aan Oeljebroelje. Dat is een stuk gro ter. Maar dit heeft ook z'n charme. Het brengt het dorp bij elkaar, zorgt voor verbondenheid. En naar buiten toe kunnen we laten zien dat 's-Heerenhoek een levendig dorp is, ook als het geen carnaval is." Een nieuw dorpsfeest Het levendige dorp was inder daad wel weer eens toe aan een feestje, erkent Richard Gielens. Hij is coördinator van de festivi teiten in 's-Heerenhoek. ,,We denken al langer na over het op zetten van een nieuw dorpsfeest, maar het was wachten tot er na corona weer dingen konden. Het was dus mooi om bij Cultuur uit de Zak aan te kunnen sluiten. We hopen dat het uitgroeit tot een jaarlijks dorpsfeest." Zoals alle negen deelnemende dorpen herbergt ook 's-Heeren- hoek een grote variëteit aan kun stenaars. In de kerk klinkt een hele middag muziek (van onder meer fanfare St. Cecilia, koor Mis- sicanto en doedelzakspelers Thijs en Jan Martens), de jeugd krijgt een podium en voor de beeldend kunstenaars is er de kunst- Het is zo laagdrempelig mogelijk markt. ,,Het is zo laagdrempelig mogelijk", vertelt Gielens. ,,We hebben iedereen benaderd van wie we wisten of zelfs maar had den horen zeggen dat ze iets met kunst doen. Sommigen zeiden dan: 'Joh, wat ik doe is niet de moeite waard'. Maar veel van hen doen gelukkig toch mee." 'Coronabevrijdingsfeest' Een 'coronabevrijdingsfeest', met dat in het achterhoofd ontstond het idee voor wat later 'Cultuur uit de Zak' ging heten. ,,Tijdens corona kon en mocht er niets", vertelt Dook Noij, voorzitter van de Culturele Raad Borsele. ,,Maar er kwam wel via Rijk en gemeente een steunpakket voor de cultuur sector. We zijn toen met culturele organisaties uit Borsele gaan pra ten, en het idee ontstond om een deel van het geld te gebruiken voor een feest, wanneer dat door versoepelingen van de corona- maatregelen weer zou kunnen." Dat idee viel goed, verschillende organisaties en mensen sloten zich aan, en dat leidt ertoe dat ne gen dorpen zaterdag meedoen aan 'Cultuur uit de Zak': Baar land, Ellewoutsdijk, 's-Heer Abts- kerke, 's-Heerenhoek, Heinkens- zand, Kwadendamme, Lewedorp, Nisse en Ovezande. ,,Wij facilite- ren grotendeels, maar de dorpen bepalen zelf de opzet", legt Noij uit. Het leidt tot een bonte en ge varieerde mix aan (kinder)activi- teiten, optredens, exposities en workshops. De bezwaarmakers menen dat het sociale evenwicht in Rilland eraan gaat. Rilland heeft iets meer dan 3000 inwoners. Ze vrezen verder voor hun eigen woon- en leefkli maat hoewel ze volgens de Raad van State een flink eind van het klooster vandaan wonen en er geen zicht op hebben. De Raad van State wijst erop dat er geen richtlijn bestaat waarmee kan worden uitgerekend hoeveel arbeidsmigranten een dorp kan hebben. Maar in het geval van het Klooster van Rilland zijn er geen aanknopingspunten dat de Rillandse samenleving wordt ont wricht door de uitbreiding. De ge meente Reimerswaal wees in au gustus bij de Raad van State op het tekort aan huisvestingsplaatsen. De twee tegenstanders hebben niet alleen een rechtszaak gevoerd bij de Raad van State tegen het uit breidingsplan. In een aparte rechtszaak hebben ze ook behan delend rechter Bruno van Ravels proberen te wraken. Deze oud-advocaat van het kantoor AKD zou partijdig zijn en hij zou de twee te weinig ruimte hebben gegeven om hun bezwaren toe te lichten. Het wrakingsverzoek werd vorige maand afgewezen waarna Van Ravels gisteren eind uitspraak deed en het beroep on gegrond verklaarde. Directeur Chiel de Jager zegt dat het plan voor de uitbreiding mo menteel wordt uitgewerkt en waarschijnlijk volgend jaar wordt uitgevoerd. Sta niet gek te kijken als je voedselkunstenaar Kees Visser ineens in de keuken van meer dere restaurants aantreft, of in die van jezelf. Hij kookt nu overal waar hij gevraagd wordt. De Zierikzeese kok liep er al een tijdje mee. Het chef-kok zijn slokte veel tijd van hem op. Tijd die hij liever aan zijn vrouw en kinderen besteedt. Daarom is hij sinds deze maand begonnen als zzp'er. Ie dereen die maar wil, kan hem inhuren. Zo komt de kersverse Bocuse d'Or-winnaar ook bij mensen thuis maaltijden berei den. De 42-jarige Visser was exe cutive chef bij Mondragon in Zierikzee. Hij kookt er nog wel twee dagen in de week, maar het chef-stokje heeft hij over gegeven aan zijn souschef Jef frey Buijl, met wie hij de presti gieuze kookprijs vorige maand in de wacht sleepte. ,,Ik was het chef zijn zat. Ik was dag en nacht met mijn werk bezig. Je bent niet alleen kok, maar ook gewoon manager." Zijn stap naar zelfstandigheid heeft nog een pluspunt: ,,Ik heb nu veel meer tijd om te trainen voor de Europese finale van de Bocuse d'Or." donderdag 21 oktober 2021 BE Martijn de Koning 's-Heerenhoek Barbara Froijen en Hans Boon met hun werk in hun atelier-aan-huis. foto marcelle davidse - Richard Gielens Het complete programma is te zien op cultureleraadborsele.nl. De uitbreiding van het aantal ar beidsmigranten in het Klooster van Rilland tot 300 kan door gaan. De Raad van State heeft het bezwaar van twee bewoners van de nabijgelegen Oeverzwa luw verworpen. In het klooster gebouw wonen tot nu toe 200 personen. Meer dan 300 wor den het er niet, zo heeft de ge meenteraad gegarandeerd. Adri Klinkenberg Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52