II Mark Koorneef wil meer dan alleen barber zijn 7 DE VESTE SENIORENCOMPLEX GELIEFD BIJ BEWONERS De bouw van een hoog seniorencomplex in de Zierikzeese Manhuisstraat stuitte een kwart eeuw geleden op fel protest. Inmiddels is De Veste daar niet meer weg te denken. En dat wordt gevierd. Vast goeie grond, denk je gelijk bij het zien van Stoffel Boot en Grietje Beije-Hille- brand zo samen op de bank. Hij 102, zij een jaartje jonger. ,,De jongste in ons gebouw is 61'', zegt voorzitter Ineke Koopman van de bewonerscommissie. ,,Dat zijn toch al twee generaties." Stof fel en z'n echtgenote Tine Boot van Oostveen zijn samen met bo venbuurvrouw Grietje en Cobi de Oude-Heijboer (85) bewoners van het eerste uur. ,,Krijn'', vertelt Cobi over haar inmiddels overle den man, ,,werkte op het postkan toor. Hij ging tijdens de bouw ie dere dag even om de hoek kijken. 'Een mooi plekje voor ons straks', zei hij dan." Gisteren was het feest. De Veste bestaat al weer goed een kwart eeuw. „Eigenlijk 26,5 jaar, maar door al dat gedoe met die corona konden we het niet eerder vieren'', zegt Ineke. En een klein feestje is toch zeker wel op z'n plaats, vindt de voorzitter van de bewoners commissie. Sinds het weer mag, keren ook de vertrouwde geza- menlijke activiteiten in de ge meenschappelijk zaal terug op het programma. ,,Iedere maandag koersbal, de woensdag is spelle tjesmiddag en één keer per maand hebben we een wisselende activi teit. Dat kan een etentje zijn, of zo als nu het jubileumfeest." Fel protest De bouw van De Veste had veel voeten in aarde. Voor het complex met 39 seniorenappartementen moest de oude HBS worden ge sloopt. De nieuwbouw werd hoger dan bewoners van de huizen aan de overkant en omliggende straten lief was. Fel protest klonk tijdens vergaderingen van de gemeente raad en met spandoeken ('hoog bouw nee, senioren oké') aan de gevel van het schoolgebouw. Toch werd het plan doorgedrukt, al was het alleen maar omdat er grote be hoefte bestond aan woningen voor ouderen in het centrum van Zie- rikzee. ,,Ik was de allereerste die hier introk'', zegt Grietje. ,,We woon den in de Sint Joostmeet en toen Op ons borreluurtje komt toch zo'n man of twintig af mijn man overleed heeft m'n broer me hier mee naartoe geno men om te kijken. Dat beviel me wel, zo vlak in de buurt. Nog steeds." Binnen enkele weken waren alle appartementen verhuurd. Stoffel: ,,Wij stonden ook ingeschreven voor een aanleunwoning van Bor- rendamme. Maar die waren een stuk kleiner en verder bij de win kels vandaan. Dus waren we stik blij toen dit zich aandiende. Bij de woningbouwvereniging heb ik enkel aangetekend dat we bene den aan de straat wilden wonen. En dat is gelukt. Ik heb er geen moment spijt van gehad." Ze geven hoog op over de sociale controle en saamhorigheid. ,,We houden elkaar goed in de gaten. In het begin", weet Cobi nog, ,,moest je een kaart voor je raam zetten. En die de volgende ochtend weer weghalen. Dan wisten ze dat je wakker was." ,,Of zakdoekjes aan de deurklink", vult Stoffel aan. ,,Eén keer heeft dat gewerkt bij een mevrouw. Om half negen hing dat zakdoekje er nog. Wat bleek: ze was gevallen." De onderlinge sfeer is de afgelo pen 25 jaar niet echt veranderd, er varen de vier. Stoffel: ,,Ze komen niet allemaal naar beneden als er iets te doen is in de zaal, maar het is altijd gezellig." Ineke: ,,Op ons borreluurtje komt toch zo'n man of twintig af. En het is niet ver plicht hè!" Marcel Modde Zierikzee De winkel aan de Nieuwe Bogerd- straat staat te koop. In januari krijgt Koornneef de sleutel van de de voormalige kapsalon van Ron Ko- toun aan de Lange Nobelstraat, die na 58 jaar achter de stoel met pensi oen is gegaan. ,,We gaan eerst gron dig verbouwen en dan wil ik in april over." ,,Aan de ene kant vind ik het zonde, want daarmee komt wel een eind aan een traditie op deze loca tie'', verwijst Koornneef naar de lange voorgeschiedenis met de kap perszaak van Goof van Dam. ,,Daarom heb ik ook zijn naam ge houden, toen ik hier tien jaar gele den een barbershop van maakte. En die naam verhuist zeker mee; als eerbetoon." Begon Koornneef -naar eigen zeg gen- destijds de eerste barbershop in Zeeland, inmiddels is dat con cept naar zijn idee 'een beetje ach- terhaald en word het tijd om daar wat aan toe te voegen'. ,,Ik wil wat luxer: een kopje bonenkoffie of lo kaal streekbiertje er bij. Een echte mannenwinkel met allerlei dingen die mannen leuk vinden." Eigen parkeerplekken Belangrijk pluspunt is voor de bar ber ook de eigen parkeerplekken die hij zijn klanten straks kan aan bieden. Het verdwijnen van de openbare betaalde parkeerplaatsen vlak bij de huidige zaak ten gunste van vergunninghouders, was Koornneef een doorn in het oog. Aan de achterkant van het pand komt, met een aparte ingang, prak tijkruimte Angelina Luistert voor de coaching- en gesprekstherapie van zijn vrouw. donderdag 21 oktober 2021 'We houden elkaar goed in de gaten' Marcel Modde Zierikzee Bewoners van De Veste in Zierikzee vieren het 25-jarig bestaan van het seniorencomplex. Vier bewoners van het eerste uur proosten met huidig voorzitter van de bewonerscommissie Ineke Koopman (2e van links) op het jubileum. Vlnr: Cobi de Oude-Heijboer, Grietje Beije en Tine en Stoffel Boot. foto marieke mandemaker - Ineke Koopman, voorzitter bewonerscommissie De Veste Alles draait om beleving bij Bar bershop van Dam. Gewoon knip pen en scheren kan overal, is de filosofie van eigenaar Mark Koornneef. Maar hij wil méér en dus verhuist de barber zijn toch al imposante decorum naar een groter pand verderop in het cen trum van Zierikzee. Met genoeg ruimte om zijn lang gekoesterde wens voor een echte mannen- winkel vorm te geven. ,,Met al lerlei dingen die mannen leuk vinden." Mark Koornneef en Sjoerd Caljouw van Barbershop van Dam aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee.. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50