i 'Nog maar een vijfde aan vaccins geleverd van wat is beloofd' 4 dgn Duitsland Uithuisplaatsingen: de kille cijfers 4 3 dagen Groningen 3 dgn Bad Bentheim HP 79.- Net als onderzoekers in andere lan den dat deden heeft beleidsadvi- seur Ben van Gils van Oxfam Novib op basis van rijksoverheidsdocu menten gekeken naar wat arme lan den aan vaccins werd beloofd en wat daadwerkelijk is geleverd. In de troonrede beloofde koning Willem-Alexander dat voor elke prik die in Nederland is gezet we er ook één willen doneren aan Covax. Zo kom je dus op 27 miljoen uit voor het einde van het jaar, aldus Van Gils. ,,Zelfs al je heel ruim gaat rekenen en ook nog meeneemt wat we buiten Covax nog bilateraal aan landen hebben beloofd, bijvoor beeld aan Indonesië, dan haal je bij lange na nog niet die 27 miljoen. Nu sta je op een vijfde van wat voor dit jaar is beloofd en dan zou de rest dus in de komende twee maanden moeten worden geleverd." On waarschijnlijk, zo weet Van Gils nu al. Winnie Byanyima, directeur van Unaids, de VN-organisatie die de wereldwijde aanpak van de hiv- en aidsepidemie coördineert, hekelt in een reactie op het rapport de co ronahouding van de rijke landen als 'erger dan afgrijselijk'. Het onder zoek bevestigt volgens haar dat ont wikkelingslanden 'niet kunnen vertrouwen op ruimhartigheid en liefdadigheid van de rijke landen' en 'daardoor sterven honderddui zenden mensen door Covid-19'. Ongelijkheid Van Gils kan het ook niet meer goedpraten: ,,Er is een vaccin op de markt en dat is op zich goed nieuws. De farmaceutische industrie maakt grote winsten. Maar een bedrijf als Moderna heeft 94 procent van zijn productie geleverd aan rijke landen en nul aan de armste landen. Het zijn de rijke landen die de hoogste prijs willen betalen en daardoor creëer je een vaccinongelijkheid. Weer een extra ongelijkheid. Nu sommige westerse landen zelf toe zijn aan een derde vaccinatie merk je dat ze een beetje aan andere lan den gaan denken. Want er is ook een risico voor onszelf als je de arme landen negeert. Het virus kan muteren in een arm land en dan weer terugkomen." De onderzoekers doen aanbeve lingen aan rijke landen. De belang rijkste: geef het patent van de vac cins en de daaraan gekoppelde technologie tijdelijk vrij zodat er snel en goedkoop voor arme landen kan worden geproduceerd. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocre TOESLAGENAFFAIRE Shamira (38) moeder van vijf kinderen (23, 21, 16, 7 en 6 jaar) heeft haar oudste dochter sinds 2016 niet meer gezien, omdat ze op de 'fraudelijst' stond. Samen met haar zoon Jaïr doet ze haar verhaal. f H k haat je! Ik haat je! Dat je niet voor mij gezorgd hebt I en wel voor jouw andere I kinderen. Jij wist ervan en toch heb je niks gedaan!' Dat roept de 17-jarige dochter van Shamira (niet haar echte naam) tegen haar moeder, als die haar voor de laatste keer ziet in 2016. ,,Dat was voor mij de doodslag'', vertelt Sha- mira huilend. ,,Ik heb alles gedaan wat ik kon. Ze zat zo vol met woede, wilde me niet meer zien, maar dat is niet haar schuld. Ze rende weg die dag. Soms zoek ik haar nog Ze kan het amper uitbrengen, met verstikte stem. We bellen urenlang, het verhaal van Shamira laat zich moeilijk vertellen. Want alles haakt in elkaar, met als grootste brandpunt: haar belastingschuld door de kinder- opvangtoeslag. Shamira is een tiener moeder. Omdat ze minderjarig is, wordt de voogdij haar ontnomen en haar dochter uit huis geplaatst en bij Shamira's moeder ondergebracht. Vanaf dat Shamira meerderjarig is, heeft ze maar één missie: haar doch ter terugkrijgen. Vier jaar voor die emotionele laat ste ontmoeting heeft ze dat bijna voor elkaar. Maar vlak voordat de zaak zal voorkomen - ze is dan 31 - blijkt dat Shamira een belasting schuld heeft vanwege kinderopvang- toeslag. In die periode schrijft haar dochter (die is dan 13) een brief dat ze bij haar moeder wil wonen, maar die wens wordt niet gehonoreerd. ,,Je kunt boos worden, maar je kunt niks doen'', zegt ze. ,,Jeugdzorg beoor deelde mijn situatie als onstabiel. Met een schuld zou ik mijn dochter geen toekomst kunnen bieden. Al zorgde ik ook al voor mijn zoontje Jaïr. Het maakte hen niks uit.'' Waar de schuld vandaan komt, heeft ze nooit begrepen. Steeds stuurt ze bijtijds formulieren op. Ze zit al in het systeem van Jeugdzorg omdat zij zelf ook uit huis is geplaatst. Ze krijgt waarschuwingen van haar advocaat, dat ze zich rustig moet houden om dat ze anders haar zoon misschien ook verliest. ,,Toen sloegen bij mij de stoppen door.'' Door de belasting schuld loopt dan haar hele leven vast. Ze probeert aan te tonen dat de toeslag niet onterecht toegekend is geweest. Ze raakt steeds verder in de schulden. Kan haar huur niet meer betalen, het gas en licht niet meer, ze is afgesloten. Ze komt terecht in een juridische strijd met een geweldda dige ex. ,,Ik voelde me een crimineel. Al het spaargeld wat ik had was al richting de Belastingdienst gegaan.'' Deurwaarders komen aan de deur, ze smeekt om hulp bij de gemeente, maar niemand helpt. En voortdurend leeft ze in angst dat ook haar andere kinderen worden uitgeplaatst. Fraudelijst Een baan vinden lukt niet, omdat bij het solliciteren steeds de link wordt gelegd naar de belastingschuld en een 'fraudelijst' waar ze op schijnt te staan zonder van iets te weten. Ze krijgt zelfmoordneigingen. ,,Het werd me te veel, mijn leven was to taal kapot.'' Als ze uiteindelijk een nieuwe relatie krijgt, trouwt en met haar gezin naar België verhuist, weet de Nederlandse deurwaarder haar ook daar te vinden en moet ze 70.000 euro schuld betalen. Toen de toeslagenaffaire in 2020 naar buiten kwam, vielen alle puz zelstukjes in elkaar. ,,Ik heb zoveel haat naar Nederland nu. Mijn hele le ven ging over de Belastingdienst. Ik heb mij altijd een gevangene van de staat gevoeld. Ja, ik heb inmiddels een vergoeding gekregen. Maar mijn kind heb ik er niet mee terug. Jaren heb ik als moeder met een gebroken hart geleefd. Ik noem het bloedgeld, want ik zal nooit compleet meer zijn.'' *JÜ !f 11 fSSS? 1 P W* 3 dgn voor 69,' DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 GO Een coronapatiënt in een ziekenhuis in Haïti. foto hh/epa Nederland heeft nog lang niet het aantal coronavaccins gele verd aan arme landen dat voor dit jaar is beloofd. Dat blijkt uit berekeningen van de Neder landse hulporganisatie Oxfam Novib. Bob van Huët Den Haag Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 'Het is bloedgeld, mijn kind heb ik er niet mee terug' Im* •V..A Mi t-. r"-" T-V' Ruim 40.000 kinderen zijn momenteel voor kortere of langere tijd uit huis geplaatst, blijkt uit cijfers van onder meer het Centraal Bureau voor de Statistiek en Jeugd zorg. De helft via een rechter lijke machtiging na advies van de Raad voor de Kinderbe scherming, de andere helft op vrijwillige basis, in ieder geval in naam. Onder deze categorie vallen ook situaties waarbij Vei lig Thuis een ouder voor het blok zet. Beloofd wordt dan niet te procederen als de ouder het kind bijvoorbeeld bij de ex-part ner onderbrengt. Het aantal uit huisplaatsingen is de afgelopen kwart eeuw gestaag toegeno men, in 1998 waren slechts 26.000 kinderen van hun ou ders gescheiden. ,,Onduidelijk is waardoor dat komt'', zegt kin derpsychiater Peter Dijkshoorn. Hij constateerde vorig jaar in ra dioprogramma Argos dat het doel van de nieuwe, in 2015 in werking getreden Jeugdwet niet is bereikt. Bedoeling was om via betere ondersteuning van gezinnen het aantal uithuis plaatsingen juist te verminde ren. In plaats daarvan steeg het aantal met enkele duizenden. Dijkshoorn pleit voor meer on derzoek naar de oorzaak. Eer der ontdekte verloskundige Syl via von Kospoth dat veel uit huisplaatsingen voortvloeien uit slecht onderbouwde rapporten. - David Bremmer Slaap in het landelijke Niederkassel vlakbij Keulen (20 km) en Bonn (15 km). 3 nachten incl. ontbijt in 4* Clostermanns Hof (8,4) -7 Gratis parkeren, gebruik van wifi en fitness Aankomsten t/m april en betaal pas bij aankomst! Tip! Kerstmarkt Keulen v.a. 22 nov. Bonn v.a. 17 nov. 4* Van der Valk Zuidbroek (8,3) 3* dS Hotel Bad Bentheim (7,9) Slaap in een ruime Comfort kamer 2x 3-gangen diner, wifi en parkeren 2 nachten incl. ontbijt Gratis wifi en parkeren 2 nachten incl. ontbijt m Koffie koek in de middag m wm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4