13 Filmnieuws Staking in Hollywood afgewend Reynolds onderbreekt acteerwerk Singer-songwriter Andra Day gooide haar levensstijl radicaal om voor haar hoofdrol in The United States vs. Billie Holiday. Het indrukwekkende acteerdebuut leverde haar prompt een Golden Globe én een Oscarnominatie op. Wat veel mensen al wisten van Billie Holiday (1915-1959): ze was een van de belangrijkste en in vloedrijkste jazzmuzikanten, een mannenverslinder en iets te verzot op drank en drugs, wat haar uiteinde lijk het leven kostte. Minder bekend is dat de Amerikaanse autoriteiten haar het leven tot op het sterfbed zuur maakten. Vooral door het be roemde nummer Strange Fruit, een aanklacht tegen racistisch geweld, werd ze stelselmatig achtervolgd door de Federal Department of Nar cotics. Het doel: de zangeres betrap pen op drugs en haar zo definitief de 'te kritische mond' snoeren. „Eindelijk krijgen we eens de on gefilterde geschiedenis voorgescho teld'', aldus Andra Day, die ook ver wijst naar een andere recente film over de dubieuze rol van de Ameri kaanse overheid tegen uitgesproken Afro-Amerikanen: Judas and the Black Messiah. Het was naar eigen zeggen een belangrijke reden om de rol in The United States vs. Billie Holiday na lang aarzelen toch te accepteren. Day (36), in de VS al enige tijd een succesvol singer-songwriter in het R&B- en soulgenre, had nog nooit geacteerd. Tot Lee Daniels, de regis seur van onder meer Precious (2009) en The Butler (2013) ineens op de stoep stond. Of ze haar grote idool wilde spelen in zijn nieuwe film. Haar artiestennaam (ze heet eigenlijk Cassandra Monique Batie) knipoogt niet voor niets naar Holidays bij naam: Lady Day. mijn haar af en begon ik met roken en drinken, terwijl ik dat voorheen zelden deed. Die vrouw dronk gin zoals jij en ik koffie nuttigen. De héle dag. Het was haar benzine. Ik ging me zelfs seksueler gedragen.'' ,,Ik wil er niet al te diep op ingaan, maar ik vocht vroeger tegen een seks verslaving waardoor ik met mezelf de afspraak maakte dat voorlopig af te zweren. Dat houd ik nu al bijna ze ven jaar vol. Voor deze rol moest ik mentaal terug naar die kant van mij toen ik een jaar of 21 was. Seks was Billies kracht, een belangrijke uitlaat klep. Ik ging echt een heel nieuw le ven leiden.'' Wat hoopt u dat kijkers meenemen van deze film? ,,Net als Billie ben ik ook een zwarte vrouw in Amerika en ik weet hoe onze verhalen werden gecensureerd, hoe de overheid altijd zijn best deed de waarheid achterwege te laten. Be wust! De geschiedenis is deels ge bouwd op leugens. Ik wil dat mensen weten hoe zij die last in haar eentje moest zien te dragen, hoe ze de bur gerrechtenbeweging eigenhandig voedde met een lied als Strange Fruit." ,,Dat dacht ik! Ik wist van het opjagen vanwege Strange Fruit, maar niet dat de instanties haar zelfs lieten volgen door een zwarte undercoveragent. En hoe ze intiem werd met deze Jimmy Fletcher (acteur Trevante Rhodes, red.). Ik haatte het dat ik dat nog niet wist. Of dus niet mócht weten." ,,Kijk, als zangeres weet ik hoe het voelt om vlak voor een optreden backstage te zijn of de pijn te voelen als het waardeloos ging. Maar niet hoe het is om Strange Fruit te zingen met de gedachte: dit kan mijn laatste dag op aarde zijn. Vergis je niet hè, ze wilden haar omleggen! Maar die triomf, die drive om het toch te doen... Dat is wat ik meenam tijdens en zeker ook na de film." The United States vs Billie Holiday draait vanaf 4 november in de Neder landse bioscopen. ▲T Singer-songwriter Andra Day speelt Billy Holiday. fotos getty for chanel, ,,Ik was doodsbang! Uiteraard om een slecht actrice te zijn, maar ook om Bil lie Holidays erfenis te onteren. Dat ik voor een schandvlek zou zorgen op al les wat zij had opgebouwd. Ik probeer een zo spiritueel mogelijk leven te lei den en was deze kans uit pure angst stiekem aan het wegbidden. Toen ik een Bijbelgeschrift over het 'doen van een grootse daad van geloof' trof, dacht ik: shit... nu moet ik wel, haha! God leidde me naar deze rol.'' „Research, research en nog eens research. Niet alleen naar haar leven, maar ook naar het acteren. Ik kreeg een acteer- én een dialectcoach om mezelf Billies raspende stem aan te leren. Op zo'n manier dat ik het maanden kon volhouden, ook qua zang. Verder verloor ik bijna 40 pond (een slordige 18 kilo, red.), knipte ik Ikwas doodsbang, om een slechte actrice te zijn, maar ook om Holidays erfenis te onteren GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Roken, drinken en seksbelust DEAL Een geplande staking van per soneel dat ach ter de schermen werkt bij Holly- woodfilms en -televisieshows gaat niet door. De International Alliance of The atrical Stage Employees heeft een voorlopig akkoord geslo ten met produ centen. Mede werkers, onder wie make-upar- tiesten en came ramensen, dreig den hun werk neer te leggen wegens toren hoge werkdruk. SABBATICAL Ryan Reynolds gaat naar eigen zeggen even stoppen met het maken van films. De acteur neemt een sabbatical als de opnames voor zijn project Spirited zijn af gerond, een film gebaseerd op A Christmas Carol. ,,Heel wat dro men kwamen uit toen ik zong en danste", blikt Reynolds terug. ,,Het perfecte moment om een sabbatical te nemen.'' zijn: over Andra Day had alles voor Billi Gudo Tienhooven Wacht, seksueler gedragen? Hoe bedoeit u dat? Was u zelf op de hoogte van Billie Holidays complete, ware verhaal? Hielp die kennis bij het acteren? REUTERS, AP Waar bestond die aanvankelijke twij fel uit? Hoe bereid je zo'n gewichtige rol voor? - Andra Day, actrice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41