II 11 OPINIE KUNSTENAAR LEON RIEKWELL Het project Creative City Boost, een initiatief van de provincie Zeeland, zorgt voor beroering in het kunstenveld. Leon Riekwell uit Vlissingen ervaart scepsis onder de kunstenaars. Creative City Boost om vat een plan dat onder nemers uit het mid den- en kleinbedrijf (MKB) en professio nele kunstenaars stimuleert in sa menwerking. Het doel is, in eerste instantie, de binnenstad van Goes, Middelburg, Vlissingen en Ter- neuzen in beleving te versterken. De teloorgang van de openbare ruimte, leegstand en eenzijdig aanbod vormt een probleem. Co rona en lockdowns hebben deze situatie in negatieve zin versterkt. Het streven is van funshoppen te komen tot meer kwaliteit in be levingswaarde waarbij de crea tieve sector zorgt voor een 'Boost'! De provincie Zeeland heeft met een financiële injectie (cultuur/economie) een Europese subsidie en het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) een financieel pakket in beeld dat zo'n 1.250.000 euro aan investering mo gelijk maakt. Een budget dat, bij mijn weten, in deze omvang niet eerder beschikbaar was voor een combinatie van MKB en kunste naars. Deze doelgroep die elkaar niet of nauwelijks kent vraagt om gedegen kennis en betrokkenheid van de projectleiding om planma tig en vooral creatief het voorge nomen doel van revitalisatie bin nensteden te bereiken. Kunst als katalysator met aan sprekende subsidies vanuit Eu ropa, provincie en CBK! Dat moet kunstenaars toch aanspreken? Kijk je vanuit een positief standpunt naar het project, gekoppeld aan een onafhankelijke organisatie met projectleiders, dan kan Crea tive City Boost een perspectief bieden aan kunstenaars die daar specifiek voor kiezen. Naast (zelf standig) werkende projectleiders vraagt het verder een marktcon form honoreren van kunstenaars. Het levert nieuwe uitingen van kunst versus ondernemen op en kan in brede zin (hopelijk) ook een impuls geven aan een Nagenoeg alle voorzieningen om te overleven in de creatieve sector zijn systematisch wegbezuinigd beter kunstklimaat voor Zeeland. Neem vooral ook de inbreng van autonome kunstenaars serieus. Het kan een tijdelijke compensatie zijn voor het creatief invullen van langdurige leegstand in het cen trum als broedplaats voor de kunst. Bekijk je het kritisch dan ervaar je ook de scepsis onder kunste naars. Zeeland manifesteert zich in de kunst, buiten enkele interes sante particuliere kunstinitiatie ven, als een doodgebloed land schap. Een klimaat dat absoluut niet uitnodigt om je als kunste naar te vestigen. Nagenoeg alle voorzieningen om te overleven in de creatieve sector zijn systema tisch wegbezuinigd, verkocht, ge saneerd en sluit daarmee de he dendaagse kunst uit. Dat geldt eveneens voor musea die opgeslo ten zitten in een koker van histori sche collecties. De hedendaagse kunst ontregelt hun instituut! Zelfs de financiële compensatie vanuit de coronagelden, inkom sten voor de culturele sector (we spreken over meer dan een mil joen) voor Zeeland, kwam via ge meenten, niet bij kunstenaars te recht maar merendeels bij de ge subsidieerde instituten. Begrijpe lijk is dan de scepsis bij kunste naars die zich afvragen of zij NU wel gehonoreerd worden voor het leveren van diensten aan de markt en de opwaardering van binnensteden. Dit wordt nog ver sterkt door de keuze van de pro vincie om opnieuw te investeren in een voor de kunst discutabel in stituut. Veel argwaan Creative City Boost start met een eerste investering vanuit de pro vincie met 250.000 euro aan het CBK (Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland). Een bedrag dat naast de jaarlijkse subsidie van 330.000 euro aan dit instituut met veel argwaan wordt bekeken. Het voedt de jarenlange discussie en onvrede over het functioneren van het CBK dat missie en doel stelling onvoldoende tot niet waar maakt. Het ontbreekt de leiding aan betrokkenheid bij de beroeps praktijk van kunstenaars. Het in stituut houdt zichzelf in stand met charmante producten voor de bühne en niet met het zichtbaar versterken van het kunstkli maat. Een problematiek die be kend is bij de ambtelijke organisa tie van de provincie. En juist de provincie kiest nu wederom voor een centrale positie van het CBK in dit project. Voor Creative City Boost zal de provincie in samen werking met gemeenten en pro jectleiders in een voor ieder trans parant proces controle moeten uit voeren op de haalbaarheid en het effect van gestelde doelen. Dit dient naar mijn mening volledig los te staan van de huidige CBK- organisatie. Het is een voorwaarde voor het welslagen willen kunste naars gemotiveerd worden om los van het verleden nieuwe uitdagin gen aan te gaan. Het zal de weg vrijmaken om naast het onderne mersklimaat ook het kunstklimaat in Zeeland een nieuwe 'Boost' te geven. donderdag 21 oktober 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Zeeland is een doodgebloed landschap, wat kunst betreft Het CBK Zeeland aan de Balans - Leon Riekwell in Middelburg. foto cris sohier Leon Riekwell is kunstenaar. Van 1980 tot 2012 was hij program macoördinator van het Buro Beeldende Kunst in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39