Meer verdachten vast in fraudezaak Grenscontrolepost dierlijk voedsel in Gent 8 ZEELAND Katinka Polderman en Sophie Reinders makers van Zwerfgoed Zioerfgoeö Ali Pankow Vlissingen Zwerfgoed met als veelzeggende on dertitel Doeboeck ter leerling ende vermaeck maakte de Zeeuwse caba retier Katinka Polderman samen met neerlandicus Sophie Reinders die haar als zogeheten fellow was toegewezen. De vrouwen delen hun liefde voor taal. Een belangrijk aandeel leverde ook vormgever William van Giessen. ,,Het is echt een snoepwinkel in het depot van Radboud Erfgoed. Fantastisch: vijf kilometer oude boeken. Er zijn maar een stuk of vijf mensen die daar kunnen ko men en boeken uit de kast mogen pakken. Nu mogen wij dat ook. Sta je daar ineens met een middel eeuws boekje in je handen of met een oude kloosterorde", schetst Polderman de eerste ervaring in het depot van de Radboud Universiteit Nijmegen. Samen met Reinders dwaalde zij er rond in het besef dat de meeste boeken honderden jaren geleden voor het laatst zijn aange raakt door een monnik, een klerk of een kind, in een andere wereld en in een andere tijd. ,,Bij het woord 'doeboek' denken mensen vaak dat het voor kinderen is, maar Zwerfgoed is toch echt be doeld voor volwassenen. Al zou mijn zoontje dolgraag die bouw plaat voor trekpoppetjes maken. Met goede begeleiding zou dat ook nog wel lukken'', lacht Polderman. Hoewel veel vrijheid bij deze op dracht het best moeilijk maakte om te selecteren uit letterlijk karren vol met boeken die op hun verzoek de kleine leeszaal werden binnen ge reden, is het proces heel organisch verlopen, vindt Polderman. ,,Je kunt associëren op bepaalde thema's, of bij het zien van mooie tekeningen nagaan of er van die maker nog meer werk is te vinden. Uiteindelijk was het zoeken niet zo moeilijk. J e komt altij d wel pareltj es tegen.'' 18e-eeuws tinderen Zwerfgoed staat inderdaad bomvol met pareltjes, die je als lezer het boek inzuigen en vrijwel niet meer loslaten. Fraaie prenten, kleurrijke illustraties, puzzels, rebussen, acht- tiende-eeuws tinderen, een bolle tjestrui raadsel, zoek de verschillen, een romantisch gedicht en recepten wisselen elkaar af. Opmerkelijke re cepten voor bijvoorbeeld verster kende oliën gemaakt van puppy's en regenwormen. Maar voor wie dat te ver gaat ook expliciet recep ten 'zonder puppy's'. Ook een ver- Het is echt een snoepwinkel in het depot van Radboud Erfgoed. Vijf kilometer oude boeken toog over mode van Justus van Ef fen van 10 maart 1732 kreeg een plekje. Polderman omschrijft hem als 'de Aaf Brandt Corstius van de Verlichting'. ,,Een grapje natuurlijk, maar Van Effen wordt wel be schouwd als onze allereerste co lumnist.'' Dit 'Doeboeck voor volwassenen' is bedoeld om te amuseren en te in formeren. ,,En het zou mooi zijn als het dan ook nog prikkelt om zelf eens op onderzoek uit te gaan'', zegt Polderman. Volgens haar hoeft dat niet per se in stoffige archieven, maar is er ook digitaal heel veel moois te vinden. Bij hun eigen voorlopig laatste bezoek in het de pot van de Radboud Universiteit om ideeën op te doen voor begelei dende ansichtkaarten bij het boek, ontdekten Polderman en Reinders weer allemaal nieuwe belangwek kende dingen. ,,Ach er staat nog ge noeg voor wel tien Zwerfgoed-boe- ken. Wat zou het mooi zijn als er een vervolg kan komen. Sophie en ik willen wel, maar het draait dan natuurlijk ook om zoiets stoms als geld. Nou ja, wie weet?'' Dinsdag was 'klapdag' in Zeeuws- Vlaanderen. Na een vooronder zoek van ruim een jaar vielen die ochtend vele tientallen medewer kers van de politie en de Fiod bin nen in woningen in Hulst, Clinge, Heikant, Nieuw-Namen en Ter- neuzen. Dozen vol administratie en gegevensdragers werden mee genomen. Het onderzoek spitst zich toe op valsheid in geschrifte, witwassen en fraude met Covid- subsidies en persoonsgebonden budgetten (PGB's). De politie ziet de 64-jarige Clin- genaar als spil van de operatie. Hij is voormalig accountant en heeft ook bij de Belastingdienst gewerkt. Hij zou zijn kennis en expertise op financieel gebied volgens de politie ook aanbieden aan criminelen. De omvang hiervan wordt nu uitge- Wanneer het onderzoek is afgerond, valt nu echt nog niet te zeggen zocht en ook het aandeel van de drie andere verdachten. Volgens politiewoordvoerder Willem-Jan-Uytdehage wordt het een zaak van lange adem. ,,Er is nu begonnen met het uitpluizen van alle administratie. Dat is een mon nikenwerk, kan ik je vertellen. Wanneer dat onderzoek is afge rond, valt nu echt nog niet te zeg gen. Het kan nog wel ruim een jaar duren voordat dit voor de rechter komt." De verdachten zitten nu alle vier vast en zitten in beperkingen. Dat houdt in dat ze, behalve met hun advocaat, geen contact met de bui tenwereld mogen hebben. De rechter-commissaris zal, vermoe delijk nog deze week, beslissen of hun voorarrest uiteindelijk wordt verlengd. De grenscontrolepost is een gevolg van de Brexit. Hij biedt onderdak aan het Belgische Federaal Agent schap voor de veiligheid van de voedselketen (FAVV) en de dou ane. Ze kunnen containers contro leren, stalen in het laboratorium onderzoeken en administratieve handelingen verrichten. De post zorgt ervoor dat goederen sneller de klant bereiken. In de Vlissingse ha ven kunnen verpakte goederen voor menselijke consumptie en be vroren, verpakte goederen voor niet-humane consumptie worden gekeurd. Tot nu toe moest de veterinaire invoercontrole van vlees, vis en zui velproducten in havens zoals Ant werpen, Rotterdam, Zeebrugge of in Calais gebeuren. Importpartijen werden vervolgens met vrachtwa gens naar Gent vervoerd. Met de nieuwe controlepost kunnen zee schepen met verpakt dierlijk voed sel rechtstreeks naar Gent varen. donderdag 21 oktober 2021 Doeboeck voor volwassenen Katinka Polderman (rechts) maakte samen met neerlandicus Sophie Reinders het Erfgoedboek Zwerfgoed. foto mijke pol ,,Bij jou weet je nooit goed wat er uit komt'', kreeg Katinka Pol derman als motivatie te horen op de vraag waarom zij werd uit genodigd als artist in residence bij het Erfgoedfestival Gelder land. ,,Dat vond ik wel een com pliment'', zegt ze. Het mocht van alles zijn: een lied, een gedicht, een verhaal, een infographic. Het werd een boek, een heerlijk boek dat vanaf morgen in de winkel ligt. -Katinka Polderman, cabaretier Katinka Polderman signeert zon dagmiddag 31 oktober van 14.00 tot 15.30 uur in boekwinkel 'Paard van Troje' in Goes. Zwerfgoed. Uitgeverij. Loopvis; ISBN: 978-90-831900-2-0; 17,99. Een 62-jarige man uit Terneu- zen, een 62-jarige Heikante naar en een 57-jarige vrouw uit Terneuzen zitten ook vast van wege de omvangrijke Zeeuws- Vlaamse fraudezaak. Zij wor den, net als de 64-jarige hoofd verdachte uit Clinge, ook ver dacht van witwassen en vals heid in geschrifte. Sheila van Doorsselaer Hulst -Willem-Jan-Uytdehage, politie Dierlijk voedsel van buiten de Europese Unie dat in koel- en vriescontainers aankomt in North Sea Port kan nu ook wor den gecontroleerd in Gent. Het havenbedrijf opende gisteren een grenscontrolepost die 1 mil joen euro heeft gekost. Frank Balkenende Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36