II Deel Kenniswerf al bouwrijp gemaakt als welkom 7 OPKNAPBEURT MEERWAARDE VAN RESTAURATIE LIJKT TOCH TE WORDEN INGEZIEN 'Troosteloos' vond Martin Dekker het zicht op de molen in zijn woonplaats Sint Laurens toen hij er bijna een halve eeuw geleden als jochie dagelijks langs fietste op weg naar school of huis. Binnen een paar jaar moet molen De Hoop weer langs de Noordweg in Sint Laurens pronken. foto artist impression kuiper compagnons j www De projectontwikkelaar van VG-D Vastgoed ontwikkeling, die nog steeds in het dorp woont, hoopt dat mo len De Hoop binnen enkele jaren in (eeuwen)oude glorie is hersteld. Die hoop, die eind vorig jaar nog ijdel leek, ondersteunt hij met toe zeggingen voor een substantiële bijdrage aan het volledige herstel van de molen. De belofte om wat voor de inwoners van het dorp te doen, trok het Middelburgse ge meentebestuur over de streep om VG-D de opdracht te geven voor de bouw van 22 woningen in Sint Laurens. Natuurlijk wil Dekker graag 'duurzame, levensloopbestendige huizen' bouwen in eigen dorp. Maar hij hoopt misschien nog meer dat De Hoop een nieuw le ven krijgt. Niet als de stomp die de molen sinds 1943 - toen De Hoop bij een brand gedeeltelijk verloren ging - is, maar als geheel gerestau reerde molen met een kap met nieuwe wieken en een omloop. Maalvaardige molen De ambitie van het optuigen van een complete maalvaardige molen leeft ook al bijna een decennium bij de, nog immer in oprichting zijnde, Stichting Molen Sint Lau- rens. Maar het vertrouwen dat de wens van veel dorpelingen in ver vulling gaat, kreeg vorig jaar een flinke knauw. Het provinciebe stuur bleef subsidie weigeren; on der meer omdat ze niets ziet in volledige restauratie, maar eventu eel alleen een bijdrage beschikbaar stelt voor het conserveren van de romp die er staat. Als romp komt de molen niet tot leven voor de be volking en passanten. Commerci ële uitbating van bijvoorbeeld een theetuin kan alleen succesvol zijn bij een complete molen. Het oordeel dat de molen niet bijzonder genoeg is voor subsi die wordt door Frits van Borren- dam van de molenstichting be streden. Een groot aantal deskun digen - 'onder wie voormalig pro- Met een bijdrage van de provincie voor behoud van de romp en een bedrag van ons kan de stichting de boerop fessor en rijksbouwmeester Wytze Patijn' - oordeelt dat een grondige opknapbeurt van molen De Hoop verantwoord en gerecht vaardigd is, zowel uit historisch als bouwkundig oogpunt. Ook het da gelijks bestuur van de gemeente Middelburg, eigenaar van de mo len, is overtuigd van de meer waarde van restauratie, bevestigt wethouder J ohan Aalberts. Vliegwiel Martin Dekker hoopt dat een forse bijdrage van zijn bedrijf'het vlieg wiel' kan zijn voor volledige res tauratie van molen De Hoop. ,,Een beroep op een aantal fondsen of een Europese subsidie heeft vaak alleen kans van slagen als een aan vrager aantoont dat er co-financie ring is. Met een bijdrage van de provincie voor behoud van de romp en een bedrag van ons kan de stichting de boer op", stelt de projectontwikkelaar zich voor. De bijdrage van VG-D Vast goedontwikkeling is wel afhanke lijk van de bouw van ruim twintig nieuwbouwwoningen. Of die hui zen er komen, is afhankelijk van een uitspraak van de Raad van State. Wethouder Aalberts: ,,Die uit spraak komt in februari of maart. Daar kan ik niet op vooruitlopen, maar het lijkt me logisch dat de projectontwikkelaar dan alles tot in de puntjes heeft voorbereid, zo dat bij een positieve uitspraak de bouw zo snel mogelijk van start kan." Nieuwe aanvragen voor res tauratiesubsidies zijn zeker voor komend voorjaar de deur uit, kon digt Frits van Borrendam aan. Wethouder John de Jonge voert doorlopend gesprekken met geïnte resseerde vertegenwoordigers van bedrijven en kantoren. Tot concrete resultaten leidde dat nog niet voor invulling van een lap grond aan de Edisonweg (tussen Stroomweg en Hertzweg). Op die plek kunnen tien tot vijftien ondernemers niet alleen een bedrijfsvestiging, maar ook een woning neerzetten. Op de 'A-locatie aan het kanaal' verwelkomen B en W het liefst vooruitstrevende en in novatieve ondernemers die werk en wonen combineren, net als even verderop aan de Stroom-, Dynamo, Kabel- en Energieweg. Schone leef laag Sinds begin deze maand is de Hoon- dert Groep met groot materieel be zig het terrein bouwrijp te maken. Waar nodig wordt grond afgegraven en gesaneerd voor 'een schone leef- laag'. Maar de werkzaamheden con centreren zich vooral op aanleg van een extra ontsluitingsweg en het leggen van de nodige kabels, lei dingen en rioleringen. De nieuwe rioleringsbuizen wor den op twee plaatsen aangesloten op de bestaande riolering in de Edison weg. Tijdens die werkzaamheden en bij grote drukte van af- en aanrij dende vrachtwagens en ander ma terieel is de Edisonweg tussen Het bouwrijp maken duurt tot en met vrijdag 29 oktober Stroomweg en Hertzweg afgesloten. Automobilisten kunnen omrijden via de Voltaweg of de Oude Veerha- venweg. Het bouwrijp maken van het perceel rondom het voormalige waterhuis j e duurt nog tot en met vrijdag 29 ok tober. donderdag 21 oktober 2021 WA Nieuwe hoop voor molen De Hoop René Hoonhorst Sint Laurens Molen De Hoop moet binnen enkele jaren weer in oude glorie zijn hersteld. foto dirkjan gjeltema - Martin Dekker, projectontwikkelaar Welke nieuwe bedrijven er neer strijken aan de Kenniswerf is nog niet bekend. Maar de ge meente Vlissingen laat een per ceel tussen Edisonweg en Ka naal door Walcheren alvast bouwrijp maken. René Hoonhorst Vlissingen Er wordt druk gewerkt aan een ontsluitingsweg en het leggen van kabels en leidingen voor nieuwe woon- en werkkavels op de Kennis- werf. Betonnen rioleringsbuizen liggen klaar. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35