m impm. Sponton hing jarenlang bij broertjes Kuijs in de hal WM iSSte JJ- V 6 Coronapandemie leidt tot herbezinning op grootte van Ontmoetingskerk r ii WMffism hmmM mm De bouw van de Ontmoetingskerk aan de rand van Middelburg, bij de uitvalswegen naar Sint Laurens en Buttinge, ligt al sinds begin dit jaar stil. De bouwkosten waren zo hard gestegen dat het ontwerp voor een klassiek kerkgebouw met 900 zit plaatsen niet meer haalbaar was. ,,Door dat ontwerp hebben we een streep gezet. We hebben het geld nog wel, maar we moeten dat zo We willen alleen nog de strikt noodzakelijke vierkante meters bouwen gebruiken dat we de nieuwe kerk ook kunnen betalen en af kunnen bouwen", benadrukt Marco Wal hout van Kerkgemeente De Ont moeting. De huidige Ontmoetingskerk in de Stromenwijk was met (voor de coronacrisis) pakweg 750 mensen tijdens de erediensten te klein ge worden. De behoefte aan een gro ter gebouw is er nog steeds, alleen heeft de coronapandemie tot een herbezinning geleid op wat de nieuwe kerk nodig heeft. Hybride kerkdiensten Walhout: ,,We hebben op zondag drie erediensten en ontvangen nu per dienst 300 tot 400 mensen. We merken dat veel van onze twee- ëïï',«*£r? IÉI duizend leden het ook prima vin den om minder vaak naar de kerk te komen en de diensten via inter net te volgen. De capaciteitsvraag voor de nieuwe kerk is daarmee nog prangender geworden. Zitten mensen liever in de kerk? Dat we ten we eigenlijk niet. De hybride diensten voldoen voor veel men sen ook. En dus gaan we scherp kijken hoeveel plaatsen we écht nodig hebben." Bouwlagen Het nieuwe kerkgebouw wordt in ieder geval kleiner dan oorspron kelijk was bedacht. ,,Met minder bouwlagen bijvoorbeeld, dus min der massief voor de omgeving", zegt Walhout. Tegelijkertijd moet het gebouw juist multifunctioneler worden dan in het eerste plan. ,,De ruimtes moeten flexibel gebruikt kunnen worden om onze aantrek kingskracht te kunnen behouden." De ruimtes moeten flexibel gebruikt kunnen worden Naam eer aan doen Een grote kerkzaal moet er zeker nog komen, maar de Ontmoe- tingskerk wil zijn naam ook eer aan doen, merkt Walhout op. ,,Ontmoeting is heel belangrijk. Dat betekent dat er ruimte moet zijn voor grote erediensten om sa men te bidden en te zingen, maar dat er ook kleinere ruimtes moe ten zijn voor kleine gesprekken, ontvangsten, vergaderingen. We willen alleen nog de strikt noodza kelijke vierkante meters bouwen, dus de ruimtes moeten wisselend gebruikt kunnen worden." Wanneer de bouw kan begin nen, kan Walhout niet zeggen. De gemeente Middelburg heeft uitstel gegeven tot medio 2022. Maar dat lijkt te kort dag. ,,We gaan nu onze onderzoeken doen en begin vol gend jaar kunnen we de tekenin gen verder uitwerken en bespre ken met de gemeente." Vader Kuijs vond het oude wapen ooit in een van de ondergrondse gangen die vanaf de abdij onder een deel van de stad lopen, vertelt Finus Kuijs. „Althans, dat was zijn verhaal en dat heeft hij altijd vol gehouden. Wij woonden in de Bo- gardstraat vlakbij de abdij. Dat huis is al door mijn oma gekocht. Vanuit de kelder kon je vroeger in zo'n ondergrondse gang komen. Dus het zou kunnen." Maar het kan ook anders zijn ge gaan, oppert hij. ,,Het kan ook zijn dat de sponton is gevonden in de puinhopen na de grote brand van 17 mei 1940 toen het stadhuis is af gebrand. Mijn vader was toen tien jaar. Maar goed, dat is niet zijn ver haal." Stadswapen Wel zeker is dat de sponton Mid delburgs is. Het stadswapen staat erin. En in het stadhuis hingen er meer. ,,Na het overlijden van mijn vader hebben we het erover gehad, maar geen van ons wilde de spon- ton hebben", vertelt Finus. Daarom besloot hij met zijn broers Mark en Paul de hellebaard te schenken aan de gemeente. ,,Of het een schenking is of een terug gave? Tja", lacht hij, ,,het is in ieder geval verjaard." Vierschaar De sponton hangt nu in de trouw zaal van het stadhuis, waar ieder een hem kan zien. Een logische plek, vindt Kuijs. ,,De trouwzaal was vroeger ook de vierschaar, de plek waar recht werd gesproken." Maar wat nu het werkelijke verhaal is achter de sponton en waar die vandaan komt? Daar gaat het Zeeuws Archief verder onderzoek naar doen. Eén moeilijkheid is er wel: toen het stadhuis verwoest werd in 1940 zijn ook oude archie ven verbrand. donderdag 21 oktober 2021 WA Nieuwe kerk kleiner dan bedacht De nieuwe Ontmoetingskerk in Middelburg wordt een stuk klei ner dan eerder was bedacht. Hoe groot die wel moet worden, zal dit najaar blijken, zegt voor zitter Marco Walhout van de ker kenraad. ,,We gaan bij de zon dagse erediensten heel goed tellen hoeveel plaatsen we nodig hebben." Maurits Sep Middelburg Marco Walhout, voorzitter kerkenraad aei'.pffjyn P - i j!' y gB> Tra i'/jt; jr.a. - Op de hoek van de Sandberglaan en de Laan de Verenigde Naties in Middelburg komt de nieuwe Ontmoetingskerk. De bouw ligt stil in af wachting van een nieuw ontwerp dat wel betaalbaar is voor de kerkgemeente. fotos maurits sep - Marco Walhout, voorzitter kerkenraad «SjgKS De huidige Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat in Mid delburg is te klein geworden. ,,Niet aankomen, het is geen speelgoed", kreeg Finus Kuijs al tijd te horen van zijn vader. De oude sponton - een korte lans - hing tientallen jaren boven de trap in het ouderlijk huis. Giste ren schonken Finus en zijn broers het wapen aan de ge meente Middelburg. Middelburg Finus Kuijs (rechts) overhandigt een sponton aan wethouder Johan Aalberts van de gemeente Middelburg. foto tim roeb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34