Neste en Ravago willen fabriek bouwen voor recycling van plastic PODIUMAGENDA 21 t/m 27 oktober 5 DAG VAN HET HAARWERK HULP BIJ PROBLEMEN Nooit zal Nora Cornelis-van Hecke uit Philippine die dag vergeten, nu 21 jaar geleden. ,,Ik liep achter de kinderwagen. Het was februari en mooi weer. Opeens dacht ik: wat voelt het koud op mijn hoofd. En toen zag ik een pluk van mijn haar weg waaien." Hele plukken vielen uit, op haar hoofd ver schenen kale plekken. ,,Dat is enorm schrik ken. De kapper pro beerde het een beetje te fatsoene ren, de dokter zei: u heeft alopecia areata, mevrouw. Dat is een ziekte van de haarwortels. Hoe het kwam, ik weet het niet. Ik moest er maar mee leren leven." Vandaag, de Dag van het Haar- werk, vragen haarwerkers en der matologen aandacht voor deze problematiek. Rondom (gedeelte lijke) kaalheid heerst veel schaamte. Veel mensen weten niet waar ze met hun vragen over haaruitval terecht kunnen, zegt Willeke Pietersma. Zij is voorzit ter van de ANKO (brancheorga nisatie voor kappers) sectie haar- werken en zelf haarwerkspecia- list. Bij De Haarzaak in Koewacht helpt ze mensen met ernstige haarproblemen, zoals haaruitval door chemo of alopecia. Nora Cornelis-van Hecke is al CORONA jaren vaste klant. Aanvankelijk probeerde de Phillipiense de kale plekken op haar hoofd nog te ver bergen met sjaaltjes. ,,Soms dacht ik wel: zal ik een pruik bestellen? Maar het kwam er nooit van. Tot we op een dag met het vrouwen clubje op stap gingen en er een 's Morgens doe ik mijn haar op, zoals je ook je jurk aandoet man naar me toe kwam: 'Me vrouw, u heeft dun haar. Daar heb ik iets voor!' Ik moest ervoor naar Tilburg. Hij schoor al mijn haar weg en plakte er een haarstukje op. Wat was ik blij! Maar ja, elke zes weken moest ik terug naar Tilburg omdat mijn haar weer aangegroeid was. Het afscheren was heel pijnlijk." Veertien jaar geleden hoorde ze via via over De Haarzaak in Koe wacht. ,,Willeke Pietersma van De Haarzaak keek naar mij en zag direct hoe het zou moeten zijn. Een paar weken later kreeg ik mijn eerste haarwerk. De eerste keer dat ik het op had en in de spiegel keek... alsof ik jSren jonger was. Geweldig." Waait niet weg ,,Op den duur was dat haarstukje niet meer genoeg. Ik heb nu een hele pruik. Van echt haar. Hij waait niet weg, je kunt er mee bukken, het is net mijn eigen haar. 's Morgens doe ik mijn haar op, zoals je ook je jurk aandoet. 's Avonds gaat het weer netjes op het kopje, want je kunt er beter niet mee slapen. Om de zoveel weken ga ik naar Willeke. Net zo als een ander naar de kapper gaat. Nee, ik schaam me niet voor mijn pruik. Ik ben er dolblij mee." BELADEN Uit onderzoek blijkt dat 69,5 procent van de Nederlanders niet weet dat je bij haarproblemen deskundig advies kunt krijgen Het Finse Neste is 's werelds groot ste producent van hernieuwbare diesel, vliegtuigbrandstof en grondstoffen als ook oplossingen voor de chemische industrie. Het Belgische Ravago is wereldleider op het gebied van distributie en recy cling van polymeren zoals zetmeel, plantaardige eiwitten maar bijvoor beeld ook thermoplasten die wor- den gemaakt door aardolie te des tilleren. Samen zien ze brood in een nieuwe techniek om plastics te her gebruiken voor nieuwe producten: chemische recyling. De fabriek in Vlissingen moet het startpunt wor den voor wereldwijde verkoop van chemisch gerecyclede plastics. ,,Dit is een veelbelovende techniek om sneller tot een circulaire economie zonder afval te komen. Er kan hier door op wereldschaal veel meer plastic worden gerecycled. Onze ambitie is om wereldleider te wor den in hernieuwbare en circulaire oplossingen", zegt Mercedes Alonso, vice-voorzitter herbruik bare polymeren en chemicaliën bij Neste. De geplande fabriek verrijst in de haven van Vlissingen op een terrein naast Vopak en Bulk Terminal Zee land. Donderdag 21 10 Jeroens Clan Zierikzee theatersaanzee.com Peter Pannekoek Middelburg zeelandtheaters.nl Waylon Terneuzen zeelandtheaters.nl Vrijdag 22 10 Martijn Kardol Ritthem theatersaanzee.com Ton Kas Goes zeelandtheaters.nl Zaterdag 23 10 Frank Zappa Vlissingen depiek.nl King of the World Groede grotekerkgroede.com Fleetwood Mac Middelburg zeelandtheaters.nl Roué Verveer Goes zeelandtheaters.nl ONDA Filmconcert Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl 7 Laatste woorden Terneuzen tyzeeuwskamerorkest.nl Zondag 24 10 Schönbrunn Ensemble Vlissingen muziekpodiumzeeland.nl Juf Roos (2+) Middelburg zeelandtheaters.nl Rimpelingen: Brieven uit Zeeland Goes zeelandtheaters.nl Rembrandt van Rijn Klaartje van Veldhoven Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Woensdag 27 10 Het jaar 250 na Beethoven Oostburg ledeltheater.nl Jeroen Olyslaegers Terneuzen porgyenbess.nl Vrijdag - TG Maastricht Middelburg zeelandtheaters.nl Deze podiumagenda werd mede mogelijk gemaakt door: 1; Zeeland Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl donderdag 21 oktober 2021 GO 'Ik ben dolblij met mijn pruik' Ondine van der Vleuten Koewacht 54,9 van de Nederlanders heeft haar- of hoofdhuidpro blemen, of heeft deze gehad. Uit onderzoek blijkt dat bij bijna 13,2 van hen deze problemen ontstaan of ver ergerd zijn door corona stress. Bij mannen zijn de haar- en hoofdhuidproble men met 14,9 toegeno men, bij vrouwen met 11,9 Nora Cornelis-van Hecke, links zonder en rechts met pruik. FOTO'S ANNE HANA - Nora Cornelis-van Hecke Dermatologe Annemie Gali- mont, verbonden aan Derma- team in Middelburg, ontwik kelde samen met Willeke Pie tersma (foto) voor de ANKO een online opleidingsplat form voor haarwerk- specialisten. „Dit is - Willeke Pietersma, haarwerkspecialist en voorzitter ANKO een beladen onderwerp", weet Galimont. ,,Ik zie dagelijks men sen in mijn praktijk die worste len met haarproblemen. We hopen met de Dag van het Haarwerk meer be kendheid te krijgen voor het feit dat in Nederland zo'n 350 deskundige en erkende haarwerkspeci- alisten zijn. Die weten precies wat ze aan moeten met heel dun haar. Of met mensen die kaal wor den door chemo, of door alo pecia. Zij zijn gewend te wer ken met kwetsbare klanten." Pietersma: ,,Uit onderzoek van de ANKO blijkt dat 69,5 pro cent van de Nederlanders niet weet dat je bij haar- en hoofd huidproblemen deskundig ad vies kunt krijgen bij de erkende haarwerkspecialist. Ook als het om minder ernstige klachten gaat, kun je bij ons terecht." In de Vlissingse haven moet een fabriek verrijzen waar plastic chemisch wordt gerecycled. Twee bedrijven bundelen daar voor de krachten: Neste en Ra vago. De fabriek moet jaarlijks 55 miljoen kilo plastic verwer ken. Dat is wat 1,7 miljoen bur gers jaarlijks aan plastic weg gooien. Frank Balkenende Vlissingen FONDS PODIUM KUNSTEN PERFORM NG ARTS FUND NL ARf Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33