II Niet in de buurt van brand, maar toch een alert: hoe kan dat? 4 NA DE BRAND OPRUIMEN EN LUCHTEN Zelfs de stevige regenbui die gisterochtend over Sint-Annaland trok, kon de doordringende brandlucht niet wegspoelen. De dag nadat zaad- veredelingsbedrijf Takii Seeds aan de Stoofweg werd verwoest door een brand, hebben de bewoners van het dorp nog flink last van de penetrante geur en zwartgeblakerde brokstukken die her en der verspreid liggen. NL-ALERT/ Jaco Wessels kijkt vanaf zijn oprit naar de zwarte resten van de afgebrande loods. ,,Ik hoorde dins dagmiddag rond drie uur een knal en toen ben ik even gaan kijken, maar op dat moment zag ik nog niks. Een poosje later rook ik een brandlucht en zag ik een rook wolk en een paar vlammen aan de achterkant van de loods Ik heb gelijk 112 gebeld. Binnen no-time trok er een enorme zwarte rook wolk over het dorp, eigenlijk net niet over mijn huis, maar meer die kant op", zegt hij, terwijl hij naar de andere kant van de straat wijst die parallel loopt aan de Stoofweg. ,,Er kwam een mensenmassa op af, dat is onvoorstelbaar. Ze stonden met z'n allen vol in de rook. De po litie stuurde ze een paar keer weg en dan dropen ze af, maar twee tellen later stonden ze er weer. Het is hier nog nooit zo druk geweest. Nu is het weer rustig, maar die geur is nog niet weg. Je ruikt het vooral in mijn auto en in de hal. Ik heb vanmorgen eerst de jassen in de wasmachine gegooid.'' Het huis van Nellie den Engels man staat vlakbij de hoek waar Wessels op doelde en ze is druk bezig om de viezigheid van haar auto te spoelen. ,,Ik kwam aanrij den toen het al brandde en zag mijn eigen huis niet staan door die zwarte rook. Inmiddels heb ik het ergste al opgeruimd." Ze laat een emmer zien die tot de rand toe ge vuld is met zwart geblakerde brokken. ,,Heel de tuin lag er vol mee en ik denk dat het ook wel in de dakgoten ligt, maar die durf ik niet zelf schoon te maken. Ik ben al 67 en mijn man is ook niet zo'n held, dus daar moeten we iemand voor laten komen. Binnen hebben we gelukkig geen rommel, maar het stinkt wel vreselijk." Mondkapje zwart Ingrid van Oudenniel loopt door haar voortuin om de schade op te nemen. ,,Hier valt het nog wel mee", merkt ze op. ,,Maar op het platte dak en op het dakraam lig gen van die zwarte brokken. Dins dag ben ik even de tuin in gegaan met een mondkapje op en dat was helemaal zwart toen ik binnen kwam. Daarna ben ik binnen ge- Er kwam een mensenmassa op af, dat is onvoorstelbaar. Ze stonden met z'n allen vol in de rook bleven. Er stonden wel een hele boel mensen in de rook naar die brand te kijken en toen dacht ik: 'Voel je jezelf nu wel helemaal lek ker?'" Ze haalt haar schouders op en vervolgt: ,,Ik ga proberen of ik de boel een beetje kan luchten, maar ik weet niet of het helpt, want buiten stinkt het ook nog verschrikkelijk. De gordijnen had ik pas gewassen, maar ik denk dat ik opnieuw kan beginnen." Jan Gunter was bezig aan zijn hardlooprondje toen de brand uit brak. ,,Ik liep langs het bedrijf toen ik rook zag en iemand hoorde roe pen of de brandweer al gebeld was. Binnen waren ze bezig om te blus sen, dus ik heb geholpen om spul len naar buiten te halen. Maar het ging zo snel, onvoorstelbaar. Bin nen een paar minuten was er een enorme rookontwikkeling. Op dat moment kon ik alleen nog maar denken aan de mensen die er werkten. Ik heb geroepen: 'Hoe veel mensen werken hier' en ver volgens ben ik koppen gaan tellen. Gelukkig waren alle vijf de werk nemers en de bedrijfsleider in vei ligheid. Daarna ben ik snel naar huis gegaan, ik had geen telefoon bij me en wilde weten of thuis al les goed ging. Ik heb nog foto's ge maakt van de achtertuin. Het was één dikke zwarte mist. Ongeloof lijk." donderdag 21 oktober 2021 GO De resten van de afgebrande loods zorgen voor een trieste aanblik. fot VAN DER HEIJDEN 'Heel de tuin ligt vol zwarte brokken' Bij de grote brand in Sint-An- naland werden dinsdag NL- Alerts verstuurd om te waar schuwen voor de hevige rook. De alarmberichten bereikten niet alleen mensen op Tholen, maar ook op Schouwen-Dui- veland en Zuid-Beveland. Hoe kan dat? Het is bijna onvermijdelijk dat te veel mensen de berichten ontvangen, zegt Remco Due- rink van Veiligheidsregio Zee land. ,,We schieten soms met hagel. Baat het niet, dan schaadt het niet. We bereiken op deze manier in elk geval de mensen die we moeten heb ben." Om een NL-Alert te sturen, selecteert de meldkamer een gebied. Via de zendmasten van telecomaanbieders in het gebied wordt het bericht ver zonden. Alle telefoons die korte of langer tijd verbonden zijn met zo'n mast, ontvangen een NL-Alert, ook als ze zich op ruime afstand van het inci dent bevinden. Daarom wordt nadrukkelijk de plaatsnaam vermeld. ,,En we verwijzen naar de website Zeeland Veilig. Daar kunnen we specifiekere informatie geven, het risico duiden en zeggen wat mensen precies moeten doen." Rachel van Westen en Rolf Bosboom Sint-Annaland Zwartgeblakerde brokstukken liggen nog in een tuin. Ingrid van Oudenniel probeert het huis te luchten door de ramen en deuren tegen elkaar open te zetten. - Jaco Wessels, buurtbewoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32