Roof Hrieps: celstraffen tot vijf jaar geëist ZEELAND 3 leerkrachten uitvallen. „Interne be geleiders worden voor de klas gezet, of de bovenschoolse ict'er. Daar door blijven andere taken liggen." Van Kampen vreest dat er dit schooljaar steeds vaker klassen naar huis gestuurd worden. ,,Want de vervangers zijn overal ingezet." Dat beaamt Saskia Szarafinski van het Transfercentrum Primair On derwijs Zeeland (TCOZ), de groot ste invalpool voor Zeeuwse basis scholen. ,,Het is dit jaar veel moeilij ker om vervangers te vinden. Dat komt doordat meer invalkrachten in vaste dienst genomen zijn door de basisscholen, omdat die extra geld hebben gekregen vanuit het Natio naal Programma Onderwijs. De kans dat we een invaller hebben, is nu 30 tot 50 procent. Directeuren gaan dan maar zelf voor de klas staan, voegen klassen samen, of stu ren kinderen naar huis." Pensioen Het probleem groeit verder, weet Szarafinski. Zij is ook programma manager van de Regionale Aanpak Personeelstekort. ,,Een grote groep Ik weet dat sommige leerkrachten wachten om zich ziek te melden. Ze blijven te lang rondlopen leraren gaat in de loop van dit schooljaar met pensioen. Het gaat om 90 fulltime banen: dan heb je het over 150 S 160 mensen. Per jaar komen gemiddeld 70 S 80 jonge le raren van de HZ. Dat zijn er veel minder dan we nodig hebben." Het aantal pensionado's is dit jaar uit zonderlijk hoog: de komende jaren gaat het om 50 a 60 fulltime leer krachten. Bestuurders van het basisonder wijs, voortgezet onderwijs, mbo en hbo komen binnenkort bij elkaar om te praten over het lerarentekort. Van Kampen: ,,We moeten naden ken over hoe we kwalitatief goed onderwijs kunnen blijven bieden. Eén ding is zeker: meer mensen zj er gewoon niet. Er zijn andere oplossingen nodig." ook niet, want zij doen ook heel be langrijk werk. Dat moet blijven doorgaan." Op sommige dagen lukt het ook niet om plan B in te schakelen. In dat geval moet een klas thuis blij ven. ,,Dit schooljaar is dat gelukkig nog maar één keer gebeurd. Maar de vorige jaren was dat wel een keer of tien." Enorm gat Het regelen van vervanging zorgt ervoor dat Wabeke 24 uur per dag 'aan staat'. ,,Het kan me soms be hoorlijk opbreken." Neem nou die keer, een paar weken terug, dat een langdurige fulltime invalkracht on verwacht uitviel. ,,Ik zat met een enorm gat. Een andere invalkracht was niet te vinden, dus ik ben met mijn team gaan sparren hoe we het konden oplossen. Eén leerkracht heeft toen aangeboden om tot de kerst een dag extra te werken. Een ander, die terugkwam van zwan gerschapsverlof, heeft haar ouder schapsverlof uitgesteld. Zo hebben we ervoor gezorgd dat de kinderen van de betreffende groep toch goed onderwijs kunnen krijgen." Wabeke is ontzettend blij dat haar eigen personeel het probleem kon oplossen, maar tegelijkertijd baart het haar ook zorgen. ,,Ze zijn heel erg betrokken, maar je vraagt heel veel van het team. Ik weet dat sommige leerkrachten wachten om zich ziek te melden. Ze blijven te lang rondlopen." Verborgen tekort Het lerarentekort in Zeeland wordt met het jaar groter. ,,Het gaat zelfs nog iets sneller dan we dachten", zegt Pim van Kampen, bestuurder van de Bevelandse scholenkoepel Albero en voorzitter van de Coöpe- ratie Primair Onderwijs Zeeland (CPOZ). Scholen hebben proble men hun vacatures ingevuld te krij gen, en het lukt ze nauwelijks ver vanging te vinden als een leer kracht voor langere tijd afwezig is, bijvoorbeeld door zwangerschaps verlof. ,,Daarnaast is er een verbor gen tekort", weet Van Kampen. ,,Scholen hebben bijvoorbeeld vol doende leerlingen om met negen groepen te starten, maar ze verde len ze toch over acht groepen. Dan heb je dus grotere klassen." Basisscholen moeten allerlei noodoplossingen bedenken als Het OM kwam gisteren met straf eisen tegen A.M. (24) uit Bergen op Zoom, J.D. (26) uit Middelburg, C. de R. (25) uit Vlissingen, L.P. (34) uit Goes en H.D (35) uit Kapelle. Voor R.D. (50) uit 's-Heer Arends- kerke vraagt het OM vrij spraak we gens gebrek aan bewijs. De zaken tegen twee anderen worden pas la ter behandeld. De officier noemde het 'verwerpe lijk en crimineel' wat er in de nacht van 11 en 12 mei 2019 in Grijpskerke is gebeurd. Ze beschreef hoe Leny Kramer (76) werd overvallen door drie ge maskerde mannen, die ervandoor gingen met de dagopbrengst van Hrieps. ,,Voor de kick en het lekker snel kunnen opmaken van een leuke stapel geld zonder dat je er voor hoefde te werken, waren de daders bereid mensen, die hun hart en ziel in een festival staken, emo tioneel én financieel te benadelen", zei de officier. 'Overvaltelefoons' Volgens het OM zijn de verdachten georganiseerd te werk gegaan. ,,Dat blijkt uit het gebruik van 'overval- telefoons' (prepaidtelefoons, red.). Ze dachten maar aan één ding: ei gen geldelijk gewin. De buit was groot en is gestopt in dure merk- schoenen, reizen en aflossen van schulden'', aldus de officier. Bij de formulering van haar strafeisen nam ze mee dat meerdere verdach ten een 'rijkelijk gevuld' strafblad hebben. Initiator Volgens het OM zijn er voldoende aanwijzingen om de verdachten A.M., J.D. en C. de R. aan te merken als medeplegers van de overval, waarbij L.P. de grote initiator was. Dat niet precies duidelijk wordt wie in de woning zijn geweest, maakt volgens het OM niet uit omdat de verdachten 'gezamenlijk strafbaar bezig zijn geweest'. Tegen de vier eist het OM vijfjaar cel. H.D uit Kapelle is volgens het OM niet in Grijpskerke geweest, maar kan toch als medepleger wor den beschouwd omdat hij mee hielp met onder meer het aftapen van één van de vluchtauto's. H.D. beschikte over één van de vier 'overvaltelefoons' en had rond de overval veel contact met andere verdachten, aldus het OM. Hij was betrokken bij de planning van de roof en vervoer achteraf. Als het aan het OM ligt, gaat hij 4,5 jaar de cel in. Het OM wil ook dat een claim van 362.980 euro namens stichting Hrieps bij de verdachten wordt ge vorderd. Kunnen de mannen niet betalen, dan moet er volgens het OM een schadevergoedingsmaatre gel worden opgelegd. Vraagtekens Advocaten Martijn van der Want (van R.D.), Claudine Kouijzer (C. de R,), Rivka Davidse (L.P.) en Joost Grootjans (A.M.) zetten vraagte kens bij de aanklachten tegen hun cliënten. Ze noemden stuk voor stuk de belastende en wisselende verklaringen die Domburger H.F. in het Hrieps-onderzoek heeft afge legd. F. was eerst zelf verdachte, maar nadat zijn zaak werd gesepo neerd is hij gehoord als getuige. Volgens de advocaten is wat F. heeft gezegd onbetrouwbaar. Van der Want, Kouijzer, Davidse en Groot- jans vroegen om vrij spraak van hun cliënten. donderdag 21 oktober 2021 - Margreet Wabeke, directeur van basisschool 't Honk Margreet Wabeke is directeur van basisschool 't Honk in Kapelle. Ze heeft regelmatig kopzorgen over het regelen van vervanging voor zieke leerkrachten. foto marcelle davidse Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren tegen vijf mannen celstraffen tot vijf jaar geëist voor betrokkenheid bij de geld- roof na muziekfestival Hrieps. Voor één van de verdachten vraagt het OM vrijspraak. Eldridge Pentury Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31