s? Omdenken in het onderwijs Cor de Jonge geeft corona-cartoons weg Hablas espanol Provincie: 1,6 mln voor duurzame woningbouw 2 Hoe zorgen we vandaag weer dat elke klas een leerkracht heeft? Die vraag bezorgt schooldirecteur Margreet Wabeke (60) van basisschool 't Honk in Kapelle steeds vaker kopzorgen. LERARENTEKORT STEEDS NIJPENDER Commentaar Het is gaten met gaten vullen in het onderwijs. Ook in Zeeland wordt het lerarentekort steeds nijpender. Steeds vaker moet het noodplan uit de kast worden ge trokken. Vacatures kunnen niet worden ingevuld, en de inval krachten zijn op. Nog meer geld in het onderwijs stoppen, is niet de oplossing. Het is tijd voor omdenken. Een manier om het tekort op te lossen, is het vak aantrekkelij ker maken, is vaak de gedachte. Door hogere salarissen bij voorbeeld. Maar dat is de oplossing niet. Sterker: het kan het lerarentekort juist vergroten. Want een hoger salaris kan voor een oudere leerkracht net het zetje zijn om juist wat minder te gaan werken. Dat geldt ook voor jongere leerkrachten met kleine kinderen. Dit is geen kwestie van nóg meer geld. Verlaag eerder de werkdruk. Veel leerkrachten werken niet fulltime omdat ze de werkdruk te hoog vinden. Kijk daarom strenger naar alles wat docenten moeten doen. Sommige taken kunnen wellicht ver vallen of door ouders of assistenten worden gedaan. Omdat taken zijn omschreven in regels, is het Rijk daarbij nodig. Maar het onderwijs moet de eerste stap zetten en prioriteiten stel len. Zorg in elk geval dat leerkrachten volledig bezig zijn met lesgeven. Ook kan worden nagedacht over een vierdaagse schoolweek, zoals in Frankrijk. De vijfde dag kan dan (deels thuis) worden gebruikt voor studiedagen, nascholing en admi nistratie. Dat gaat dan niet ten koste van lessen. Het wordt hoog tijd voor een ander soort oplossingen. Zorg in elk geval dat leerkrachten volledig bezig zijn met lesgeven De cartoons die sinds 1989 elke week in deze krant staan, zijn nor maliter aan het eind van het jaar te bewonderen bij boekhandel De Drvkkerij. De originelen, van pen en inkt, worden dan ook altijd ver kocht. Tot vorig jaar, toen de winkel dicht was. Omdat De J onge ook niet de PZC-redactie op kon om zijn cartoons in te leveren, besloot hij gelijk maar te digitaliseren. Om dit jaar toch weer tekeningen ALMANAK tentoon te stellen, laat De Jonge een aantal met lijst en al uitprinten. In enkelvoud, dus alsnog unieke exemplaren. En dit jaar worden ze niet verkocht, maar weggegeven. ,,We hebben allemaal zoveel el lende over ons heen gehad dat ik er We hebben allemaal zoveel ellende over ons heen gehad eigenlijk geen geld meer aan hoef te verdienen." Wie graag een cartoon wil, kan bij de expositie een formulier in vullen. De leukste motivaties wor den beloond met een originele 'Cor'. De kaart in het Indiase restau rant was alleen in het Neder lands opgesteld. De drie Zeeu wen probeerden aan hun vijf gasten uit het verre Ecuador in het Engels duidelijk te maken wat de keuze aan gerechten was. De dame van de bediening hielp daarbij. Toen ze niet zo snel op het juiste Engelse woord kwam, dacht ze even hardop na in haar moedertaal. Dat klonk de Zuid- Amerikaanse gasten bekend in de oren. ,,Aha, hablas espanol!" Ze wilden direct weten waar de restaurantmedewerkster van daan kwam. „Mexico." Het is een kleine wereld. Meer corona onder Zeeuwse jeugd Karin van Dam Kerkmeester MIDDELBURG Stem mee op het Zeeuwse boek! Het lerarentekort wordt ook in Zee land nijpender: vacatures kunnen niet worden ingevuld, en de inval krachten zijn op. ,,Ik heb er soms buikpijn van", zegt Wabeke. Op zondag krijgt Wabeke vaak al berichtjes van één van haar 35 me dewerkers. ,,Ik voel me niet goed, dus het zou kunnen dat ik morgen niet kan werken." Vorige schoolja ren lukte het in zo'n geval nog wel eens om een invalkracht te vinden, maar dit schooljaar is dat vaak niet mogelijk. ,,Zelfs als ik een dag van te voren bel, is er niemand." Bijna alle invallers hebben inmiddels een baan op een basisschool. Wabeke moet steeds vaker over schakelen op het noodplan. „Daarin staan alle mogelijke scenario's be schreven: wie er rondlopen op school, welke stagiairs of onder wijsassistenten we kunnen inzet ten, welke ouders een onderwijsbe voegdheid hebben. Soms is online onderwijs een noodoplossing, maar dat kan natuurlijk niet als een leerkracht echt ziek is." Heel zelden staat Wabeke zélf voor de klas. ,,Maar dat doe ik in principe niet, want de school moet ook door blijven draaien. Van in terne begeleiders verwacht ik dat Een miljoen euro is bestemd om leegstaande panden geschikt te ma ken als woning. Dat bedrag gaat naar zes projecten die leiden tot 68 bewoonbare panden. Het betreft de ombouw van kantoor- en winkel panden. Het geld komt uit de regio deal om gebouwen om te vormen tot woonruimte. Daarnaast krijgt Bouwend Zee land bijna 235.000 euro subsidie om 200 tot 500 medewerkers van bouw- en installatiebedrijven te trainen of bij te scholen. Het draait om het leren van nieuwe technie ken die nodig zijn om woningen duurzamer te maken. Kennisop- bouw is nodig om echt vaart in het vergroenen van woningen te bren gen. Ook niet-leden van Bouwend Zeeland kunnen deelnemen aan de training. Verder kunnen gemeen ten tot 1 september volgend jaar subsidie aanvragen om deskundi gen op het gebied van duurzaam bouwen aan te stellen. Daarvoor ligt 375.000 euro op de plank. De provincie denkt dat een tekort aan kennis bij gemeenten het versneld vergroenen van panden remt. donderdag 21 oktober 2021 Wie altijd al eens een echte 'Cor' aan de wand heeft willen hangen, kan nu zijn kans grijpen. De co rona-cartoons van Cor de Jonge die in de maand november wor den tentoongesteld in de Zeeuwse Bibliotheek, geeft de Middelburgse tekenaar allemaal weg. Wendy Wagenmakers Middelburg - Cor de Jonge, tekenaar Tip? redactie@pzc.nl GOES Net als in de rest van het land zijn ook in Zeeland de afgelopen week meer mensen positief getest op corona. Dat is te zien in bijna alle gemeenten en in alle leeftijdsgroe pen, maar vooral bij de jeugd, aldus de GGD Zeeland. De afgelopen week zijn 547 Zeeuwen positief getest op corona. Dat zijn 237 besmettin gen meer dan in de voor gaande week. Van 11 tot en met 18 oktober lieten 4313 mensen zich testen bij de GGD Zeeland. Dat is een toename van 1215. De besmettingsgraad in Zeeland ligt iets boven het landelijk gemiddelde. VEERE De Grote Kerk Veere is de komende maanden het domein van kunste naar Karin van Dam. Zij is de nieuwe 'Kerkmeester', een kunstenaar van naam die de vrijheid krijgt om de ruimte naar zijn of haar hand te zetten. Van Dam maakt voor de kerk de installatie Zwerk, wol en water, die van 6 november tot en met 15 mei 2022 te bekijken is. Tijdens de opbouw, tot eind deze maand, kunnen bezoekers met haar in gesprek over de achter grond van het werk. Van Dam is na Folkert de Jong de tweede Kerk meester in Veere. Wat is het beste Zeeuwse boek van het afgelopen jaar? In totaal zijn 64 boeken ingezon den voor de Zeeuwse Boekenprijs 2021. Tot en met woensdag 3 novem ber kunt u via pzc.nl op uw favoriete boek stem men. De schrijver met de meeste stemmen wint de PZC Publieks prijs 2021. Wie de prijs mee naar huis mag nemen, wordt dinsdag 9 november bekend ge maakt in bioscoopcom plex CineCity in Vlissin- gen. Die avond wordt de Week van het Zeeuwse Boek ingeluid (10 tot en met 21 november). 'Ik heb er soms buikpijn van' Cornelleke Blok Kapelle De provincie steekt 1,6 miljoen euro in duurzame woningbouw. Gemeenten kunnen zo plannen versnellen. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30