Kopie van De Nachtwacht is af: 'Volgende klus de Sixtijnse Kapel? Echt niet!' 25 Unieke deal voor de novembermaand: ga met hoge korting naar Diergaarde Blijdorp! Voor het tv-programma Het geheim van de meester schilderde Lisa Wiersma, met hulp van een team aan experts, het bekendste werk van Rembrandt van Rijn na. Ze werkte de hele zomer door om de deadline te halen. Waar de grootmeester er waarschijnlijk ruim twee jaar over deed, moest Wiersma haar doek bin nen zes maanden af hebben. De uitdaging was extra groot aan gezien haar atelier middenin het Rijksmuseum was opgebouwd. Be zoekers keken de kunstenaar afgelo pen maanden letterlijk op de vin gers. Het enorme doek - 4 bij 5 meter - ligt op een geheime locatie tot eind januari, wanneer het programma op de buis komt. De monsterklus zorgde voor heel wat frustraties. Zo zoog het doek eerst zoveel verf op dat elke penseel streek na twee dagen verdween. De behandeling van het doek duurde een maand, waardoor het tijdschema in de war werd geschopt. Ook voerde de kunstenaar stevige discussies met haar zus en de vier collega's die haar hielpen. „Meestal ging dat over licht-don- kercontrasten en kleurschakeringen die net iets anders moesten. Ook over de uitvoering van details, zoals de ge zichten, werd gediscussieerd. Elke schilder heeft zijn eigen signatuur. Schilder zijn is normaal gesproken een behoorlijk solitair beroep. Nu werkte ik samen met een groot team en dat is uhm... even wennen." Haastig voegt ze toe: ,,De lieve vrede is wel bewaard hoor. We heb ben het bovenal erg leuk gehad met elkaar en hebben ook veel van elkaar geleerd." Opnieuw Het team moest nog een tegenvaller incasseren. Nadat het donkere schil derij steeds meer lichtdetails kreeg - denk aan de witte sjerp en gouden jas van luitenant Willem van Ruyten- burgh - stak de trommel te flets af. ,,Toen moest ik het werk van mijn collega deels overdoen. Hij had dagen op die trommel geploeterd. Zó zonde." Veel bezoekers in het Rijksmu seum raakten in de war. ,,Regelmatig kregen we de vraag welk van de twee schilderijen nu de échte was." Afgelopen week werd haar mees terwerk opgerold. ,,Dat vond ik heel eng." Overigens werd de échte Nacht wacht ook al eens opgerold. Het werd verstopt tijdens de Tweede Wereld oorlog, zodat het niet in handen van de bezetter zou vallen. Een nieuw project heeft Wiersma nog niet in de maak. Ze geniet van haar rust. ,,Mijn omgeving maakt al grappen over mijn volgende klus: een reconstructie van de Sixtijnse Kapel. Leuk idee, maar dat ga ik écht niet doen." ORIGINELE CAST TWEE KEER OP MET MUSICALNUMMERS daarop af, want we kregen ein delijk een kans in de musical wereld. En je zag plotseling dat zwarte mensen ook naar een musical kwamen kijken. Omdat ze op het podium mensen zoals zij zagen. Jongeren merkten: Ik kan daar ook ooit staan!'' Sowieso heeft deze musical, vooral de muziek, volgens de castleden veel indruk gemaakt op alle bezoekers. Dijkhuizen daarover: ,,Het heeft het hele publiek geraakt. Mensen kon den de achtbaan ook meema ken op televisie, raakten be trokken en iedereen had zijn of haar eigen favoriete Aida. We mochten ook zó onszelf zijn op het toneel, bij dit rebelse kindje van Disney. Zij namen veel ri sico door deze voorstelling op deze manier op de planken te brengen. Met onbekende ac teurs, de impact was enorm. Ik kon niet meer over straat zon der dat mensen me aanklamp ten, terwijl ik helemaal geen ster was! Maar Aida had ook geen sterren nodig, deze musi cal was een ster op zichzelf.'' Nu mag de Nederlandse cast van begin deze eeuw vandaag nog twee uitverkochte concer ten geven met de muziek uit Aida. ,,Een feest der herkenning wordt het'', voorspelt Bastiaan Ragas. Dat 'feest' vereiste vooraf intensief contact met de men sen van Disney, die hun 'kindje' natuurlijk blijven beschermen. Volgens de initiatiefnemers hebben de goede herinnerin gen, ook bij de Amerikanen, aan de samenwerking van twee de cennia terug uiteindelijk ge zorgd dat het fiat er kwam. Tot slot de brutale vraag: ver dienen de acteurs zelf nog een beetje aan zo'n reünie met in totaal 2200 betalende gasten? Ragas moet daarom lachen: ,,We denken allemaal ook dat Joop van den Ende rijk is ge worden door musicals, maar die heeft zijn fortuin dankzij Big Brother en de verkoop van En- demol. Theater maken is bijna nooit een manier om eens flink geld te verdienen.'' Bestel nu je tickets op pzc.nl/blijdorp PC DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Na zes maanden is de klus ge klaard: schilder Lisa Wiersma heeft de exacte kopie van De Nachtwacht afgerond. „Heerlijk dat het af is." Hanneke van Houwelingen Lisa Wiersma werkt aan haar exacte kopie van De Nachtwacht, het meesterwerk van Rembrandt van Rijn. foto jeanpierre jans In Diergaarde BLijdorp maak je in één dag een wereLdreis, voL bijzondere ontmoetingen! Loop over de oceaanbodem in het Oceanium, waar haaien en schildpadden boven je zwemmen. Stap in de kleurrijke wereld van Amazonica: het grootste en mooiste vlinderparadijs van Europa! Loop over de Afrikaanse savanne, waar je oog in oog komt te staan met giraffen en zebra's en vergeet niet om nog een kijkje te nemen bij Bokito. ALs je Blijdorp bezoekt, weet je zeker dat je iets gaat beleven! Ga de gehele maand november extra voordelig naar Diergaarde Blijdorp en profiteer van een unieke korting van 10,- per ticket. Er is een beperkt aantal tickets beschikbaar, dus wees er snel bij! (yp\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25