PLAYMI» Combinatie van het oude Rome en Star Wars 24 t Lang voordat George Lucas begon aan zijn Star Wars-imperium was er de van origine Russische sciencefictionschrijver Isaac Asi- mov (1920-1992). Op zijn naam staan vijfhonderd boeken, waaronder de serie Foundation, waarvan Apple TV+ nu een televisiereeks heeft gemaakt die alleen al in visueel opzicht imposant is te noemen en kan wedijveren met alle sf-avonturen die de laatste decennia op het bioscoopscherm zijn ver schenen. Een van de belangrijkste hoofdpersonen is het donkere meisje Gaal (Lou Llobell), een wiskundig genie dat onder de vleugels komt van haar leer meester Hari Seldon (Jared Harris). Hij is een om streden figuur door zijn onheilspellende voorspel lingen. Zo weet hij door middel van rekenkundige formules precies het einde van het heelal aan te geven. Met deze boodschap trapt hij op de tenen van de Cleons-familie, waarvan de leden al eeu wenlang als vorsten regeren over het machtige im perium dat eigenlijk het hele heelal bestiert. Dat doen ze onder meer door zichzelf te klonen. Met harde hand pakken zij de bewoners van andere planeten aan. Dat moet een keer mislopen. In het eerste deel worden Seldon en Gaal beticht van hoogverraad door hun negatieve voorspellin gen. Als het vonnis wordt uitgesproken wordt het tweetal verbannen naar de meest afgelegen pla neet in het heelal. Het oordeel is nauwelijks geveld of een zelfmoordactivist van een andere planeet blaast zichzelf op. De schade is aanzienlijk en lijkt de aanzet tot een stammenoorlog in de ruimte. Tien delen bestrijkt de serie die een combinatie lijkt van Star Wars-invloeden en het oude Ro meinse Rijk. Nog niet alles is op Apple TV+ te be kijken, maar de eerste beschikbare afleveringen zijn veelbelovend. Als de serie aanslaat willen de makers zes tot acht seizoenen aan de eerste reeks koppelen. Als de visuele pracht en praal zich blijft meten aan het niveau van de inhoud moet dat ze ker lukken. MUSICAL TWINTIG JAAR NA NEDERLANDSE PREMIÈRE TREEDT Eurovisie nog groter Eerbetoon aan Bruce ANGELA KIJKT GEEN TV 4 De oorspronkelijke Nederlandse cast van de musical Aida staat vandaag twee keer in een uitverkocht TivoliVredenburg, precies twee decennia na de première in het Circustheater. ida heeft zo wel bij de ac teurs als het publiek diepe sporen ach tergelaten, al dus de toen malige castleden Bastiaan Ragas en Carolina Dijkhuizen. Ze noe men als aanjagers van het succes de powersongs van Elton John, de start van een nieuw musical tijdperk en de dramatische ti ming: de aanslagen van 11 sep tember 2001. ,,We waren die dinsdagoch tend aan het repeteren richting de première en bezig met de pauzefinale Gezegend Nubië toen iemand van de receptie ons waarschuwde", vertelt Dijkhui zen. Zij was één van de drie jonge meiden die de rol van Aida destijds beurtelings mochten vertolken. ,,Nog net zagen we live op televisie het tweede vliegtuig het World Trade Cen ter invliegen.'' Enkele maanden eerder waren enkele Nederlandse acteurs zelf in New York geweest voor hun laatste auditie, ze hadden zelfs geluncht op de bovenste verdie ping van het WTC. Daarnaast kwam een deel van de castleden en artistiek medewerkers uit New York. Dijkhuizen: ,,Dat heeft zo ontzettend veel indruk op ons gemaakt, Aida heeft ons voor eeuwig verbonden met die aanslagen. Gezegend Nubië heb ben we nooit meer zonder tra nen gezongen, dus neem voor dat moment in Tivoli ook maar vast de zakdoeken mee.'' De musical Aida is ook om een andere reden bijzonder: produ cent Disney brak door deze show keihard met tien jaar vol traditioneel gecomponeerde musicals plus grootse decors, zoals Les Misérables, The Phan tom of the Opera en Miss Saigon. Het schuurt bij mij, dus in eerste instantie zat Joop van den Ende niet op me te wachten Het sprookje - met een Romeo en Julia-thema - is gebaseerd op de gelijknamige Verdi-opera en gaat over de driehoeksverhou ding tussen de Egyptische leger- kapitein Radames, zijn verloofde Amneris en haar slavin Aida. De teksten van Tim Rice, vertaald door Martine Bijl, zijn brutaal en eigentijds en de decors modern en minimalistisch. De muziek van Elton John is krachtig en heeft een hoog popgehalte. Het lied Written in the Stars, dat hij opnam met LeAnn Rimes, werd een grote hit in de VS. Disney wilde in Nederland kiezen voor jonge, onbekende castleden met opvallende stem men en zonder een enorme mu sicalachtergrond. Denk naast Dijkhuizen aan Antje Monteiro en Leona Philippo. Dat speelde ook Bastiaan Ragas, die op dat moment net een carrière had af gesloten als zanger bij de jon gensband Caught in the Act, in de kaart. Ragas: ,,Ik ben ongepolijst, in tegenstelling tot de meeste musicalacteurs. Het schuurt bij mij, dus in eerste instantie zat Joop van den Ende niet op me te wachten. Maar de mensen van Disney waren op mijn hand. Wél een moeilijk dingetje: elke be weging ligt in Disneyproducties vast, maar ik ben juist iemand die zijn eigen gevoel volgt op het toneel. Dat was bij de repetities soms gecompliceerd, maar ach teraf waren ze wel heel blij met me. Ze vroegen me zelfs om de rol ook op Broadway te spelen.'' Volgens Carolina Dijkhuizen markeerde Aida, samen met Miss Saigon, ook de opkomst van pro ducties waarin niet-witte men sen grote rollen kregen. ,,Dit was de eerste show in Nederland met grotendeels een zwarte cast en de muziek paste ons als een handschoen. Iedereen kwam DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 PC Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op AD.nl/show Gaal (Lou Llobel) en (onder) Hari Seldon (Jared Harris) in Foundation. fotos apple tv+ FOUNDATION SCIENCEFICTION SERIE Apple TV+ - Ab Zagt MUZIEK Het 66ste Euro visie Songfesti val, dat volgend jaar in Turijn wordt gehouden, telt 41 deelne mers. Dat heeft de European Broadcasting Union (EBU) be kendgemaakt. Dat zijn twee deelnemers meer dan tijdens de editie in Rot terdam. THEATER Art Rooijakkers, Kluun en Leon Verdonschot maken volgend jaar een theater show over Bruce Springsteen. De presentator en schrijvers worden tijdens Bruce Wij bij gestaan door een liveband. 'Aida was zelf de ster' Edwin van der Aa - Bastiaan Ragas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24