'Dit zware werk houd ik geen tien jaar meer vol' Hoeveel verdien je? €1600 19 'Ik heb ook veel geleerd van de banen die ik niet kreeg' 'Ik zie het als mijn verantwoordelijkheid een rolmodel te zijn' ,,Ik heb een nulurencontract, het is altijd afwach ten. Gemiddeld zit ik netto op 1500 tot 1600 euro per maand. We krijgen bruto 15 euro per uur.'' ,,Wel met mijn werk, want dat is heel mooi, maar het loon is best laag als je bekijkt wat we allemaal doen. Het is soms zwaar werk, zowel fysiek als mentaal. De uren die we thuiszitten tot het tele foontje komt, worden niet betaald. Een dag stand-by staan levert geen inkomsten op.'' ,,We krijgen een reiskostenvergoeding, een kerst pakket en sinds een klein jaar pensioenopbouw. Daar ben ik blij mee, want dat is niet overal in de branche het geval.'' ,,Er valt in deze branche weinig te onderhandelen. Ik doe dit werk nu drie jaar en ben onlangs een trede omhooggegaan. Ze hebben me als mentor aangesteld, zodat ik mensen kan opleiden in het bedrijf. Ik verdien nu ongeveer 50 cent per uur meer. Hiervoor heb ik altijd in een slagerij gewerkt, daar verdiende ik iets minder. Dit werk is mijn roeping, maar de arbeidsvoorwaarden zijn voor de uitvaartbranche best slecht.'' c Hoe zie jij je toekomst? ,,Ik volg een thuisstudie tot uitvaartverzorger, die begeleidt de familie naar de uitvaart. Zorgen voor bloemen, de uitvaartkist, dat alles op papier staat et cetera. Daarmee verdien je iets meer.'' ,,Ik ben alleenstaand met drie kinderen, dus dat risico vind ik te groot. Ik blijf in dienst en dan zal het salaris rond de 2500 euro bruto voor een full time baan zijn. Ik wil graag 32 tot 40 uur gaan maken. Bij mijn huidige werkgever kan ik dan niet blijven werken, dus moet ik gaan solliciteren.'' ,,Fijn. Dit is lichamelijk zwaar werk, ook door de onregelmatige diensten. Ik houd dit geen tien jaar meer vol, denk ik.'' Verdient Sandra genoeg? Als eerste vrouw in de directie bij Transavia wil coo Petra de Ruiter (52) een rolmodel zijn voor andere vrouwen. ,,Bij mij is het glas altijd halfvol, dus ik zie het als iets positiefs dat veel vrouwen 'de eerste' zijn. Ik ben de eerste vrouw in de directie bij Transavia, hiervoor heb ik ook al veel met mannen gewerkt. Ik zie het als mijn verantwoordelijkheid een rol model voor andere vrouwen te zijn. Ooit las ik het boek Hoe word ik een rat? van Joep Schrijvers, over het politieke gedoe binnen bedrijven. Ik zei toen: 'Als dit nodig is om de top te bereiken, dan doe ik niet mee.' Dicht bij mezelf blijven past veel beter bij me. Je moet jezelf als vrouw altijd bewijzen, maar dat moeten mannen ook. Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik meer moest doen. Wel heb ik hulp gezocht bij dingen die ik niet goed kan. Dat doen mannen minder, die roepen sneller dat ze het wel kunnen. Op tafel gooien dat je iets spannend of ingewikkeld vindt, maakt je ook beter bena derbaar. Je kunt je werk als directeur beter doen omdat je hoort wat er leeft in het bedrijf. Vrouwen vragen zich sneller af of ze het waar kunnen maken. Ik wil laten zien: ik kan zeven van de tien dingen, met die andere drie komt het wel goed. Die instelling heeft me ver gebracht. Ik heb wel moeten leren zeggen dat ik de ope rationeel directeur ben, in plaats van dat ik er 'al leen maar' werk. Ik ben belangrijk, maar vind mezelf niet belangrijker dan bijvoorbeeld het ca binepersoneel. Zij maken jouw reis waar.'' Abigail Norville (43) is de eerste zwarte vrouw op de positie van plaats vervangend secretaris-generaal bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, maar daar wil ze het liever niet over hebben. ,,Kleur speelt een rol, maar ik ben wel een beetje klaar met het onderwerp. Iemands kwaliteiten zijn veel belangrijker. We moeten ook stoppen onszelf met anderen te vergelijken. Alle energie die je aan de ander geeft, steek je niet in jezelf. Ik wist als ik solliciteerde niet altijd of ik de functie zou krijgen, maar heb het altijd gepro beerd. Door alleen al gesprekken te voeren zijn mijn ambities helderder geworden. Ik heb ook veel geleerd van de banen die ik niet kreeg. Toen ik geen gemeentesecretaris in Vlaardingen werd, werd ik directeur bij de gemeente Rotterdam. Toen ik daar geen stap omhoog kon maken, voelde ik me niet bezwaard te vertrekken toen ik werd benaderd voor deze baan. Geen enkel bedrijf is op zoek naar iemand die alles kan. Mijn succesvolste sollicitaties waren die waarin ik duidelijk aangaf waarvoor ze mij wél moesten hebben. Je hoeft als vrouw echt niet te bluffen. Wees ook niet bang voor afwijzing, het hoort erbij. De basis is dat je weet waar jij energie van krijgt. En neem een coach. Ik spreek die van mij zo'n vier keer per jaar. Zo ben ik op een positie beland die iets doet met mensen. Niet iedereen durft meer alles tegen me te zeggen, jammer. Dat probeer ik te stimuleren. Uiteindelijk blijf ik altijd eerst Abi gail Norville. Daarna dochter, moeder, collega en dan pas plaatsvervangend secretaris-generaal.'' GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Vandaag: Sandra(47) werkt tussen de 20 en 32 uur in de week als postmortaal medewer ker. Ze verzorgt overledenen thuis of op locatie. c Wat verdien je? c Blij mee? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Zou je zelfstandig ondernemer willen zijn? c Hoe is dat vooruitzicht? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 47 Aantal jaar werkervaring: 3 Opleiding: mbo Functie: overig Branche: overig Aantal werknemers: 20 Vestigingsland hoofdkantoor: Nederland Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 1766 euro bruto. ,,Mijn salaris is echt gemiddeld.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl De Ruiter: „Durf hulp te vragen.'' foto marco okhuizen Meer weten? De Ruiter, Hoekstra en Norville zijn maandag 1 november sprekers op AmplifyHER, een event in Amsterdam voor vrouwelijke profes sionals om hun zichtbaarheid te vergroten. Norville: ,,Een afwijzing hoort erbij.'' foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19