WERK Onthoud dit voor als je iemand wilt overtuigen Fiscaal regisseur Deze drie rolmodellen geven graag advies 18 Je brein op het werk Wat doet een.... Nog steeds zitten er maar weinig vrouwen in de boardrooms van de grote bedrijven. Deze drie waren 'de eerste' in hun branche. Welke adviezen hebben zij voor andere vrouwen met ambitie? 'Als vrouw voeg je veel toe, omdat je anders denkt' fan der Leesten spor ten niet, zo luidde een regel in ons ge zin. Ik was de leer ling die bij honkbal in het veld bloempjes plukte en dagdroomde. Niemand kon me ervan overtuigen dat het beter zou zijn als ik ging be wegen. Ik zette mijn hakken in het zand als mijn gymleraar begon te preken. fervent sporter. Wie me dan toch heeft overtuigd? Ikzelf. Per ongeluk, dat moet gezegd. Tijdens mijn eerste baan bij een gezondheidssite schreef ik het liefst over psychologie, maar moest ik ook stukjes tik ken als 'Waarom hardlopen goed voor je is' of 'Iedereen kan bewegen'. Hoe meer ik mezelf positief over sporten hoorde praten, hoe meer ik mezelf geloofde en het ook ging doen. Ik deed aan self- persuasion, zelfoverreding. Iets om in je oren te knopen als je iemand wilt overtuigen. De persoon die we het meest geloven zijn we zelf, blijkt uit onderzoek. Wetenschappers vroegen rokers een praatje te houden over de voordelen van stoppen met roken tegen andere rokers. De toehoorders waren niet echt overtuigd en staken na afloop rustig weer een peuk op, maar de sprekers hadden daar veel minder zin in door hun eigen verhaal. Iemand overtuigen doe je door de ander te laten werken. Stop met argumenten tegen iemand aangooien, maar laat hem of haar ze zelf verzinnen. Niet te veel, twee of drie werkt het best. Vraag mensen wat de mogelijke voordelen zouden zijn als ze hun gedrag of over tuigingen zouden veranderen. Laat ze desnoods advocaat van de duivel spelen en argumen ten verzinnen tegen hun eigen bezwaren. Of stel gewoon heel veel vragen: wat zouden de voordelen zijn als je veran dert? Welke problemen zou dit oplossen? Welk positief effect heeft dit op anderen? Zelfoverreding heeft veel voordelen. Mensen verzinnen redenen die goed bij hen pas sen, dat scheelt jou denkwerk. Ze voelen veel minder weer stand dan wanneer jij ze iets probeert op te dringen. En ze tuinen in een rare zelfobserva tie van hun gedrag. Ze denken: als ik zo veel moeite doe om zo veel voordelen te bedenken, dan ben ik het hier blijkbaar mee eens. Ruim 70 procent van de beursbedrijven heeft nog altijd geen vrouwelijke bestuurder, laat de ranglijst Female Board Index 2021 zien. Bij slechts zestien van de 89 beursgenoteerde Nederlandse onderne mingen is minimaal 33 procent van de bestuurders en commissarissen vrouw. Afgelopen jaar zijn er veel minder benoemingen geweest, waardoor er minder vrouwelijke bestuur- ders bij zijn gekomen dan de jaren daarvoor. Zo lijkt het doel van 30 procent vrouwen in de top heel ver weg. Om het aandeel vrouwen te helpen opkrikken, stemde de Eerste Kamer onlangs in met een wetsvoorstel over een bindend vrouwen quotum, waardoor beursgenoteerde bedrijven ver plicht worden om een derde van de raad van com missarissen uit vrouwen te laten bestaan. Sinds Carola Hoekstra (49) ceo is van de internationale rederij Stromma, weet ze precies hoe je mannen aan stuurt. ,,Je bent als vrouw nog verrassend vaak de eerste op een positie. Als ceo moet ik zelf ook regelma tig benadrukken dat we als bedrijf diverser moe ten worden, maar het is wat het is. Dat er te wei nig topvrouwen zijn, daar zijn we het allemaal over eens. Het enige wat je kunt doen is jezelf als voorbeeld stellen en andere vrouwen adviseren. En de hoop niet opgeven natuurlijk. Ik ben me er niet altijd van bewust dat ik een bevoorrechte Nederlandse vrouw ben en dat er nog veel vrouwen zijn die niet in de boardroom terechtkomen. Mijn dochters zijn half Neder lands, half Nigeriaans. Zij zullen later weer tegen heel andere dingen aanlopen. Daar maak ik me soms druk om. Toen ik mijn eerste directiefunctie had, zat ik negen van de tien keer in vergaderingen met alleen mannen. Voor de mannen bij de rederij was het even wennen dat een vrouw ze kwam aansturen. Mannen en vrouwen zijn ook gewoon verschillend. Als je wilt meespelen in een mannenwereld, moet je de spelregels ken nen. Zo nemen mannen sneller risico. Het gaat erom hoe je met je omgeving omgaat. Zo haal je argwaan weg en word je sneller geaccepteerd. Twijfel nooit aan je competenties, anders was j e nooit in die functie gegroeid. Als vrouw voeg je veel toe, omdat je anders denkt en handelt. Dat helpt een bedrijf verder. Ik wil alle vrouwen helpen. Als ik naar mijn dochters kijk, zie ik dat er nog veel moet gebeu ren. Maar als ik het kan door hard te werken, kun jij het ook. Laat je nooit uit het veld slaan.'' DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Toch ben ik ondertussen een Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt REMCO PIHLAJAMAA (57) is fiscaal regis seur bij de Belastingdienst in Apeldoorn. Wat doe je precies? ,,Ik ontwerp het online aangifteprogramma, met redacteuren en interaction designers. We brengen ieder jaar een nieuwe versie uit waarin fiscale wijzigingen zijn verwerkt.'' Wat vind je het leukste aan je werk? ,,De wisselwerking tussen ICT, communicatie en fiscaliteit.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank 'Vrouwen, twijfel nooit aan jullie competenties' SANNE WOLTERS Hoekstra: ,,Je voegt wat toe.'' foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18