Europa steunt groenere landbouw, maar er zijn ook grote zorgen toekomst in IJmuiden 17 Vier Oud Nieuw aan boord bij P&O Ferries Duurzaam. Het woord valt bij de presentatie van de continugietma- chine tientallen keren. Maar dat is niet waar je aan denkt op het 750 hectare grote terrein waar het voormalige Hoogovens al ruim een eeuw is gevestigd. En zeker niet als je beseft dat Tata de groot ste CO2-uitstoter van Nederland is. Het industriegebied bij IJmui- den is er een zoals ze in de geschie denisboekjes staan. Grauwe fa brieken, stof, gruis, lawaai, trein wagons met ijzererts, bergen ko len, stoom, rokende schoorstenen, vuur, ijzer en beton. Zeventien verschillende fabrieken heeft Tata op het terrein, ruim 9000 mensen werken er. Die aanblik gaat veranderen, stelt het bedrijf. Over tien jaar staan er minder schoorstenen. Tata wil per 2030 van de met kolen gestookte hoogovens af en die ver- vangen door fabrieken die ge stookt worden met gas en uitein delijk met groen geproduceerd waterstof. Milieuvervuiling en CO2-uitstoot zullen daardoor drastisch dalen. ,,We willen na het aardgas zo snel mogelijk op water stof over, maar dan moet die wa- terstofer wel zijn'', benadrukt Van den Berg. Om de overlast voor de omge- Tata investeerde 220 miljoen euro in de nieuwe productie lijn, de grootste investering in twintig jaar. ving al eerder terug te dringen, in vesteert het bedrijf de komende tijd 300 miljoen euro. Over twee jaar moet de neerslag van stof bij woningen in de buurt meer dan gehalveerd zijn. En binnen vier jaar moet de uitstoot van zware metalen gehalveerd zijn. Er is nog geen tijdpad om CO2-uitstoot van Tata te beteuge len. Vorige maand koos het bedrijf voor waterstof als energie van de toekomst. Hoe dat uitgevoerd moet worden wordt nu bestu deerd. De einddatum is wel be kend: CO2-neutraal in 2050. De vergroening vergt volgens Van den Berg 'miljarden euro's' waar voor zowel het moederbedrijf uit India als de Nederlandse overheid financieel over de brug moeten komen. En de overheid moet zor gen dat er voldoende windparken op zee komen zodat er voldoende waterstof gemaakt kan worden. Europa heeft een nieuwe horde genomen naar een nieuw en veel groener landbouwbeleid. Het gebruik van pesticiden en antibiotica wordt sterk vermin derd, boerderijdieren in kooien verdwijnen en een kwart van de landbouw wordt biologisch. Frans Boogaard Brussel Anja Hazekamp, Europarlementa riër van de Partij voor de Dieren en degene die als rapporteur over de 'Van boer tot bord-strategie' het Parlement op één lijn moest krijgen, is opgetogen. „Deze fundamentele verschui ving in de manier waarop we voedsel produceren en con sumeren, is nodig om weer binnen de draagkracht van moeder aarde te ko men." Dat vindt niet iedereen. Annie Schreijer-Pierik (CDA) en Bert-Jan Ruissen (SGP) zijn bang voor productiedaling en voedseltekorten, hogere prijzen en lagere boereninkomens. ,,Onhaal- bare en onbetaalbare doelen op leggen is een recept voor misoog sten, kaalslag en groeiende afhan kelijkheid van import uit landen met lage normen'', aldus Ruissen. Geen brood? Halvering van het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen in 2030 vindt hij een mooi streven, ,,maar wat bij een natte zomer vol schimmels en plantenziektes? Dan maar een jaartje geen brood?'' Schreijer: „Nederlandse boeren zijn per kilogram product de duurzaamste producenten van Europa, EU-boeren de duurzaam ste ter wereld. Verdere verschui ving van vee en voedselproductie naar het buitenland leidt dus tot méér klimaatemissies en verdere aantasting van de biodiversi teit.'' In het debat voorafgaand aan de stemming gisteren - 452 voor, 170 tegen, 76 onthoudingen - was er felle kritiek op Klimaatcommis saris Timmermans. Een deel van het Parlement verwijt hem dat hij geen echte effectstudie heeft laten maken en bovendien een deelstu die die waarschuwt voor produc tiedaling, meer import en duur dere voeding onder de pet heeft gehouden. Waar Hazekamp de intensieve vleesproductie en monoculturen veroordeelt als een vloek voor mens, dier, milieu en klimaat, vreest Schreijer voor 'een ont wrichtende extensivering van on der meer de Nederlandse veehou derij'. Zij wil een effectbeoorde ling voor boereninkomens, levensmiddelenketens en voedselvoorzie ning, 'gevolgd door een herijking van de doelstellingen'. Over de plannen, die ook voorzien in een verplichte en in heel Europa gelijke eti kettering met maximum niveaus voor suiker, vet en zout, is sowieso het laatste woord nog niet gezegd. Die moeten in wetgeving worden gegoten, die langs Parlement en lidstaten moet. Een nieuwe testcase, aldus GroenLinks, zijn de stemmingen volgende maand over de verdeling van de landbouwsubsidies. Bas Eickhout: ,,Vandaag stemmen we Het blijven mooie woorden zolang het geld de verkeerde kant op stroomt - Bas Eickhout, GroenLinks voor een duurzaam voedselsys teem, maar dat blijven mooie woorden zolang het geld nog de verkeerde kant op stroomt. De stemming in november is een test: wil het Parlement écht duurzame landbouw of blijven we doorgaan op de oude voet?'' G Dankzij de derde gieterij kan in I. ook meer staal geproduceerd word HERREES Bestel nu op pzc.nl/pof2022 En geniet van het beste uitzicht op het Nationale Vuurwerk* Het wordt een jaarwisseling om nooit te vergeten. Vaar mee naar de Erasmusbrug en vier het feest aan boord tijdens deze Oud Nieuw Minicruise. Wij zorgen voor live entertainment, de traditionele oliebol en een glas bubbels om te toosten op het nieuwe jaar. Klaar met feesten? Een opgemaakt bed en handdoeken liggen voor je klaar in je cabin. LET OP: Aanbieding loopt bijna af! Boek uiterlijk 24 oktober met code krant-10 en ontvang 10 korting op je ticket. 1 x overnachting Aanbieding geldig t/m 24 oktober Gratis parkeren VIP arrangementen beschikbaar PC DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 FOTO ANP/SEM VAN DER WAL ♦weersafhankelijk. Bekijk de aLgemene voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17