15 ACHTERGROND DESKUNDIGEN BANG VOOR POGING OM OOK DE UITSLAG IN 2024 NAAR ZIJN HAND TE ZETTEN zingen m Arizona, Donald Trump sorteert voor op een nieuwe presidents campagne én een nieuwe poging de verkiezingen te manipuleren. Amerikaanse verkiezingsspecialisten maken zich ernstige zorgen. Hij slaapt slecht, gaf professor in kies recht Rick Hasen onlangs toe tegen over de politieke krant Politico. Trump is er in 2020 niet in geslaagd met zijn fantasieën over vermeende fraude de uitslag naar zijn hand te zetten. Maar Hasen vermoedt een nieuwe poging in 2024 - de vorige stemronde kan wel eens de 'generale re petitie' geweest zijn, denkt hij. ,,Ik voel me als een klimaat wetenschapper die waar schuwt dat de aarde nog an derhalve graad warmer wordt, of een epidemioloog die waar schuwt voor wat er gaat ge beuren als we geen maatrege len nemen om de verspreiding van een nieuwe pandemie on der controle te houden", zei hij. Ondanks Trumps pogingen de winst van Joe Biden van ta fel te krijgen, bleef de Ameri kaanse democratie vorig jaar overeind. Kiescommissies, ambtenaren, bestuurders, rechters en het Congres wei gerden naar de pijpen van Trump te dansen - ondanks hevige druk en zelfs een gewa pende bestorming van het Ca- pitool. Maar veel van die inte gere functionarissen zijn in middels vertrokken en vervan gen, waarschuwen kiesexperts als Hasen. In het noorden van Texas trad vorige week nog een lokale verkiezingsambte naar af na maandenlange po gingen van lokale Trump-aan- hangers om haar taken over te dragen aan een Trump-bond- genoot die op sociale media ook verhalen verspreidde over vermeende fraude. Michele Carew had smetteloze verkie zingen georganiseerd in het district, waarin Trump 81 pro cent van de stemmen kreeg, maar zij werd beschuldigd van linkse sympathieën. ,,Ik voelde me alleen, om eerlijk te zijn", vertelde Carew aan de Texas Tribune. ,,Het ergste was door het slijk te worden gehaald terwijl ze niet weten waar ze het over hebben." Vervanging Ook in Michigan zijn sommige leden van belangrijke kies commissies vervangen door nieuwkomers die eerder de fraudeverhalen van Trump verspreidden, melden lokale media. Veel kiescommissari- sen voelen zich onveilig, na alle verdachtmakingen uit het kamp van Trump. In Pennsyl vania is ongeveer een derde van hen opgestapt, berekende persbureau AP. In het zuid westen van Ohio is een kwart van de mensen die over audits gaan vertrokken, rapporteert de The New York Times. Trump probeert in belang rijkste staten loyalisten geko zen te krijgen voor de posten van bestuurders die over ver kiezingen gaan. Trump steunt in relatief obscure lokale voorverkie- Hij merkt het als mensen vechten voorde waarheid overde uitslag van de verkie zingen Michigan en Georgia Republi keinse kandidaten die de ver kiezingswinst van Biden eer der niet erkenden. Dat zijn drie staten waar zittende lo kale bestuurders zich vorig jaar nog verzetten tegen Trumps pogingen de uitslag te manipuleren. ,,Onze topprioriteit is het steunen van sterke strijders die geven om de integriteit van de verkiezingen", zei Trump-woordvoerder Liz Harrington open over de po gingen aanhangers van Trumps fraude-fantasie op belangrijke posten te krijgen. ,,Hij merkt het als mensen vechten voor de waarheid over de verkiezingsuitslag uit no vember." Trumps leugens over fraude zijn al vaak ontkracht in rechtszalen en hertellingen. Ook een nacontrole die zijn bondgenoten in Arizona lieten doen, concludeerde dat Biden daar eerlijk heeft gewonnen. Niet Trump, maar Biden kreeg in de extra telling 350 meer stemmen dan aanvankelijk ge zien, constateerde Cyber Nin- jas, het bedrijfvan een Trump-aanhanger. Maar kamp Trump houdt met verdachtmakingen uit het eindrapport stug vol dat de verkiezingen gestolen zijn. Een woordvoerder beweerde op Twitter bijvoorbeeld dat 23.000 'spookstemmers', zijn gevonden, omdat ze volgens Cyber Ninjas met een oud adres hebben ge stemd. Maar dat gebeurt altijd en is volkomen le gaal - als je net verhuisd bent of tijdelijk in het bui tenland woont, mag je ge woon stemmen. Trump voert zijn strijd te- gen de realiteit verder op. Ogenschijnlijk vanuit het niets kwam hij vorige week met een dreigement. 'Als we de verkiezingsfraude van 2020 (die we grondig en overtui gend hebben gedocumen teerd) niet oplossen, zullen Republikeinen niet stemmen in 2022 of 2024', schreef hij in een verklaring. Als de partij niet meegaat in zijn waanidee, kan hij zijn achterban ervan overtuigen thuis te blijven, laat hij weten. En dat kan Re publikeinen pijn doen. Veel politiek analisten denken dat ze afgelopen januari al twee zetels in de Senaat verloren doordat Trump bleef zeggen dat de verkiezingen doorgesto ken kaart waren. Acht op de tien Republikeinse kiezers ge looft dat, schatte een recente peiling in opdracht van CNN. Voorverkiezingen Veel verkiezingsexperts en po litiek analisten houden hun hart vast, nu Trump warm lijkt te draaien voor een nieu we presidentscampagne. Hij sprak vorige week in Iowa, de staat die traditioneel als eerste kandidaten mag kiezen in voorverkiezingen. Als hij in 2024 weer meedoet, zal hij op nieuw proberen de uitslag naar zijn hand te zetten, is de vrees. 'De VS stevent af op de grootste politieke en constitu tionele crisis sinds de burger oorlog', schreef ex-Republi kein en buitenlandadviseur Robert Kagan in een alarme rend essay in The Washington Post. Hij ziet in de komende drie tot vier jaar 'een redelijke kans op incidenten met mas saal geweld, afbraak van de fe derale macht en de verdeling van het land in strijdende rode en blauwe enclaves'. Als Donald Trump opnieuw president zou worden, waar schuwde zijn voormalig Rus land-specialist Fiona Hill, 'is het klaar met de democratie'. Bill Gates, een Republikeinse bestuurder in Maricopa, Ari zona, getuigde deze maand in het Congres in Washington over de audit die daar werd opgetuigd door Trumps bondgenoten. Ook hij vreest de toekomst. ,,Ik droomde ervan op een dag naar een land te gaan dat probeerde een demo cratie op te bouwen, om te helpen. Misschien een voor malige Sovjetrepubliek zoals Belarus of Tadzjikistan. Ik had nooit kunnen bedenken dat ik dat werk hier in de Verenigde Staten zou doen." GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Trump zet 'sterke strijders' in als verkiezingsambtenaar Karlijn van Houwelingen Washington - Liz Harrington, woordvoer der Trump DDonald Trump eerder deze maand tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Des Moines, Iowa. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15