Onrust onder duizenden gestrande Nederlanders c In China rekenen klanten boodschappen massaal af via gezichtsherkenning 13 Voor Chinezen is afrekenen via gezichtsherkenning al de normaalste zaak van de wereld. Nu breekt deze technologie ook door in landen rondom de EU, zoals Rusland. Betalen wij straks bij de super ook met onze oogopslag? De afgelopen week meldde de Fi nancial Times dat negen scholen in Schotland inmiddels gezichtsher kenning gebruiken tijdens het af rekenen in schoolkantines. En in woners van de Russische hoofd stad Moskou kunnen sinds kort in het complete metrosysteem beta len via een vergelijkbaar systeem. Bepaalde Nederlandse bankapps maken ook al gebruik van gezichtsherkenning of een vingerafdruk bij het overmaken van geld, maar daar gaat het om een-op-eencontact met de mo biele telefoon. In de openbare ruimte betalen via camera's is in de EU, door de Europese privacy regels (AVG), in principe niet toe gestaan. Met openbare gezichtsherken ning verwerken bedrijven bergen biometrische gegevens. Dit zijn bijzondere persoonsgegevens en die worden wettelijk beschermd. Hier kan in de EU alleen van wor den afgeweken als sprake is van een zwaarwegend algemeen be lang, zoals de beveiliging van een kerncentrale. Camera's met ge zichtsherkenning zijn ook een op tie als de gefilmde personen hier voor 'uitdrukkelijk toestemming' hebben gegeven, meldt de Autori teit Persoonsgegevens. Raymond Veldhuis, hoogleraar biometrie en gezichtsherkenning aan de Universiteit Twente, ziet desondanks mogelijkheden voor breder gebruik: ,,Een gezicht is in principe niet privé, anders dan een pincode. De AVG zegt ook dat bio- metrische data niet persoonlijk zijn, behalve als ze verwerkt wor den. Alleen in dat geval gelden er regels." Camera Veldhuis denkt dat het bijvoor beeld in een supermarkt mogelijk kan zijn om een een-op-eensitua tie te creëren tussen een klant en de camera. Zolang die maar dusda nig staat opgesteld dat er geen an dere klanten in beeld komen. ,,En als de gebruiker die in beeld is daarvoor toestemming heeft gege- ven én er zijn garanties over vei lige opslag en verwerking." Volgens technologie-experts is de afgelopen jaren veel vooruit gang geboekt met gedegen ge zichtsherkenning. Momenteel wordt gewerkt met twee metho des: zelf een in het openbaar opge stelde camera activeren en daarin kijken, is de eerste. Die matcht jouw afbeelding dan met een data base. Dit gebeurt op vliegvelden. Bij het doen van betalingen via gezichtsherkenning is het veruit het handigst om te werken met een app. Daaraan worden een pas foto en een bankpas gekoppeld. De camera in de openbare ruimte maakt alleen contact met de app om de daarin opgeslagen foto te vergelijken met het vastgelegde beeld. Blijft de vraag of nóg een nieuwe betaalwijze wel nodig is. We kun nen tegenwoordig overal afreke nen met cash, de pinpas, de credit kaart, de telefoon en zelfs met draagbare apparaten als een ring of horloge. ,,Je ziet bijvoorbeeld dat gezichtsherkenning wordt inge voerd op scholen, omdat die voor een marketingtrend vallen", ziet Tweakers-redacteur Tijs Hofmans. ,,Daarom zegt de AVG heel duide lijk: dat mag inderdaad niet. Het vragen van vingerafdrukken is nog meer gemeengoed. Simpel ter identificatie - dat gemak snap ik wel. Maar de consument heeft het niet nodig, contactloos betalen werkt net zo goed. Dus extra voor deel is er niet." Hoogleraar Veldhuis zegt erover: ,,Je moet het alleen invoeren als de wereld er makkelijker of beter van wordt, dat kan ik niet overzien. De bestaande systemen werken ook, terwijl je voor gezichtsherkenning een compleet nieuwe infrastruc tuur op dient te zetten. Dus ik zie deze ontwikkeling bij iets groot schalig als het ov in Nederland niet gebeuren, maar bijvoorbeeld in een trendy winkel wel." Vanwege de herfstvakantie bivak keren veel Nederlanders in Ma rokko. Ze zijn daar op familiebe zoek of op vakantie. Alleen lucht vaartmaatschappij Transavia ver voerde de afgelopen week al 3500 mensen naar het Noord-Afrikaanse land. Reisorganisatie TUI heeft 78 vakantiegangers in Marokko zitten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken raadt de reizigers aan 'om snel te zoeken naar een alternatieve route.' Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn er 'alterna tieven om te reizen via andere nabij Nederland gelegen landen.' Saida Hammout-Bejja uit Ede stond gisteren verslagen op het vliegveld van Nador, in het noord oosten van Marokko. ,,Ik sta hier met het gevoel van wat ik in gods naam moet doen. Ik ben geschokt dat je zo'n besluit op stel en sprong kan maken. Ze zijn bang voor de deltavariantJa wij ook, maar wij willen terug naar huis, dus van ons heb je niks te vrezen." De 27-jarige Friese Nora was op familiebezoek in Marokko. ,,Het is op dit moment chaotisch voor de Nederlandse Marokkanen die hier zitten. De regering houdt geen re kening met ons. Ze hadden ons de tijd moeten geven om het land te kunnen verlaten", stelt ze. Nora probeert nu om volgende week via België terug te vliegen. ,,Dat gaat mij inderdaad veel geld kosten." Transavia zegt te gaan bekijken of de maatschappij toestemming kan Door het reisadvies was het aantal vluchten al een stuk minder krijgen om langer door te vliegen om reizigers in Marokko te kunnen ophalen. Royal Air Maroc en Air Arabia Maroc lieten eerder op Twit ter weten dat ze hun vluchten van en naar Nederland moesten op schorten. Volgens Royal Air Maroc heeft Marokko het besluit genomen vanwege de coronapandemie. Het reisadvies voor Marokko staat op 'oranje' en voor een klein deel zelfs op 'rood'. Daarmee adviseert Buitenlandse Zaken om alleen naar Marokko te reizen wanneer het echt noodzakelijk is. Vakantiereis jes zijn uit den boze. ,,Door het reisadvies was het aantal vluchten van en naar Marokko al een stuk minder, helemaal als we kijken naar de pakketreizen", legt Mirjam Dresmé van reisbranche ANVR uit. GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 Betalen met je oogopslag? Dat duurt hier nog wel even Edwin van der Aa Rotterdam Marokko heeft alle commerciële vluchten van en naar Nederland geschrapt vanwege de oplo pende coronabesmettingen. Ge dupeerde Nederlanders zijn ge schokt door het onverwachte besluit. Sebastiaan Quekel Amsterdam - Mirjam Dresmé ANVR In een Perekrestok-super- markt in Moskou kunnen klan ten al met gezichtsherkening betalen. foto afp flOCM0TpMie BK8MBPÏ- Terugkeer op Schiphol. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13