11 'Lichaamresten Laundri gevonden' Navalny krijgt prijs mensenrechten Experts willen mondkapje terug iVWJakVsfAMEN OVER DE NIJPENDE SITUATIE BIJ DE OPVANG VAN ASIELZOEKERS De burgemeester van Ter Apel, de 'flessenhals' waar alle asielzoekers in Nederland doorheen moeten, luidt de noodklok. Staatssecretaris Broekers-Knol brengt 'verlichting' met vijfhonderd extra opvangplekken. Per week zijn dat er ongeveer 1200 en dat aantal is vrij constant sinds september. Iedereen die in ons land aankomt en asiel wil aanvra gen, moet naar het Groningse dorp Ter Apel, waar het aanmeld centrum is. Daar is plek voor maximaal 275 mensen. In de nacht van dinsdag op woensdag bivakkeerden er 750 mensen in de tijdelijke tenten op het terrein. Ze sliepen ook in kantoren van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) en de sportzaal, ver telde burgemeester Jaap Velema van Westerwolde, waar Ter Apel onder valt. Uit het aanmeldcen trum kunnen asielzoekers niet of nauwelijks doorstromen naar de asielzoekerscentra (azc's). Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA), verantwoordelijk voor de opvang, heeft 29.500 bed den. Die zijn al geruime tijd alle maal bezet - ook door asielzoe kers die in Nederland mogen blij - ven maar voor wie geen huis be schikbaar is. Daardoor moest het COA voor de opvang al uitwijken naar kazernes (voor de opvang van Afghaanse evacués) en evene mentenhallen. In dat jaar werd Nederland ook overspoeld met asielzoekers, die voornamelijk uit een verwoes tende oorlog in Syrië waren ge vlucht. En als je kijkt naar de aan tallen asielzoekers dat zich nu we kelijks in Ter Apel meldt, kun je concluderen dat die cijfers van toen vergelijkbaar zijn met nu. Maar dat is niet het hele verhaal, weet hoogleraar Marlou Schrover, aan de Universiteit Leiden gespe cialiseerd in migratiegeschiede nis. ,,In het begin van 2021 was er niet zo'n grote asielinstroom. Die aantallen begonnen pas te stijgen in het derde kwartaal.'' Ter verge lijking: begin van het jaar ging het per week om zo'n 300-400 asiel zoekers. In 2015, zegt Schrover, kwamen er bijna 60.000 asielzoe kers in één jaar. Er is sprake van 'een heleboel pa rallelle ontwikkelingen', zegt Schrover. In augustus kwamen in één klap zo'n tweeduizend Af- ghanen naar Nederland met spe ciale evacuatievluchten. Er zijn Syriërs in Turkse kampen die nu besluiten verder te reizen, bij voorbeeld omdat ze geen perspec tief zien voor een toekomst in Turkije. ,,In 2015 zag je datzelfde effect: toen werden Syriërs ook in eerste instantie in de regio opge vangen in tentenkampen. Maar er kwam nog een winter aan en hulporganisaties zeiden: nog een winter in een tent, dat zien we niet zitten. Toen dachten de vluchtelingen ook: dan gaan we toch maar een andere kant op.'' Bovendien was tijdens het hoog tepunt van de coronacrisis reizen vrijwel onmogelijk, ook voor mensen die naar Nederland wil den voor gezinshereniging. Dat kan nu wel weer, waardoor de toestroom toeneemt. En er mel den zich ook veel Turken in Ne derland die asiel willen. Turkije staat niet bekend als een land dat wordt verscheurd door oorlog, maar bepaalde groepen kunnen zich wel bedreigd voelen. Om de druk van de ketel te halen, al is het maar even, klinkt het heel logisch: laat de mensen overnach ten in een hotel, waar bed - opge maakt en wel - en douche al voor handen zijn. Maar zo makkelijk gaat het niet, stelt een woordvoer der van het ministerie van Justitie en Veiligheid. In principe zou de gemeenteraad van de gemeente waar zo'n hotel staat daar iets over te zeggen hebben. Of de commis saris van de koning moet een ho tel aanwijzen als opvangplek. ,,Maar dat is slecht voor het draag vlak.'' Daarbij, zegt ze, moet er dan in die hotels ook personeel van COA en IND zijn om de asiel zoekers te registreren en begelei den. ,,De druk op het personeel is groot. Dat was eerst druk met de Afghaanse asielzoekers en krijgt nu te maken met verhoogde in stroom.'' Mensen zijn, kortom, niet of nauwelijks beschikbaar. De meeste gemeenten staan niet te springen om asielzoekers op te vangen, helemaal niet een halfjaar vóór de gemeenteraadsverkiezin gen van 2022. Maar hulp is wel aanstaande: Gorinchem en Alme- re hebben deze week nog vijfhon derd plekken voor asielzoekers, meldde staatssecretaris Ankie Broekers-Knol gisteren na een be zoek aan Ter Apel. Dat is volgens haar geen oplossing voor Ter Apel, maar geeft wel 'verlichting'. Per 1 november heeft ze verder 'uit zicht' op drieduizend opvang plekken, een combinatie van re guliere azc's en noodopvang. Maar daarmee zijn de structurele problemen niet opgelost, waar schuwt hoogleraar Schrover. Zij ziet elke vijf jaar dezelfde proble men in de asielcyclus. In de jaren negentig waren het vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië, daar voor de Tamils uit Sri Lanka, Viet- namezen, Surinamers. ,,Het is steeds een herhaling van zetten. Gemeenten die niet bewilligen in het openen van meer opvangloca- ties, die de kont tegen de krib gooien.'' En als de piek weer voor bij is, worden de opvanglocaties weer gesloten, de bedden en ove rige huisraad weer verkocht. Tot zich na een paar jaar een nieuwe crisis aandient en iedereen wéér met de handen in het haar zit. ,,Je kunt er de klok op gelijkzetten.'' GO DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 SARASOTA Politieagenten hebben in een natuurgebied in Florida mo gelijk overblijfselen gevonden van Brian Laundrie. Dat is de verloofde van de 22-jarige Gabby Petito, die na een zoe kactie van bijna een maand gewurgd werd teruggevon den. Volgens NBC News zijn de lichaamsresten aangetrof fen vlak bij een plek waar persoonlijke bezittingen van Laundrie zijn gevonden. Lau- ndrie en Petito reisden maan denlang door de Verenigde Staten en deden daarvan ver slag op Instagram en You- Tube. Petito werd als eerste als vermist opgegeven. Kort daarna verdween Laundrie. BRUSSEL De Russische oppositieleider Aleksej Navalny krijgt dit jaar de mensenrechtenprijs van het Europees Parlement. Na- valny zit, sinds hij nipt een vergiftigingspoging met ze nuwgas overleefde, in een strafkamp. Rusland moet hem onmiddellijk vrijlaten, eist het parlement opnieuw. Navalny krijgt de Sacharovprijs 'voor vrijheid van denken' voor de immense moed waarmee hij onvermoeibaar strijdt tegen de corruptie van het regime van president Poetin, zegt parlementsvoorzitter Sassoli. ,,Dat heeft hem zijn vrijheid gekost en bijna zijn leven.'' LEIDEN Nu het aantal coronabesmet tingen en ziekenhuisopnames toeneemt, zou de overheid moeten overwegen mond kapjes weer verplicht te ma ken in binnenruimten, vinden meerdere specialisten. ,,Er is veel bewijs dat mondkapjes helpen om verspreiding van het virus tegen te gaan'', zegt epidemioloog Frits Rosen- daal. Wacht niet tot het te laat is, vindt ook Red Team-lid Marino van Zelst: ,,Je wilt lie ver zo vroeg mogelijk ingrij pen met lichte interventies, dan wachten tot je weer bot tere maatregelen moet tref fen. Daar zit niemand op te wachten.'' Overvol aanmeldcentrum Ter Apel snakt naar hulp Hanneke Keultjes Ter Apel/Den Haag 1 Hoeveel mensen komen naar Ter Apel? 2 Is dit te vergelijken met de asielcrisis van 2015? 3 Waarom zijn het er nu zoveel? 4 Waarom boekt het ministe rie niet gewoon een hotel? 5 Waarom schieten andere gemeenten niet te hulp? Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol staat de pers te woord bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, dat zij gisteren bezocht. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11