vtwonen Regel snel op bladenhuis.nl/vt voel je thuis 10 r Heeft het pandemietijdperk, dat we met al z'n ellende beetje bij beetje achter ons laten, ook voor iets positiefs gezorgd? In de serie De kleine coronarevolutie brengen we de komende tijd verhalen van mensen die hun leven ingrijpend op de schop namen. Vandaag: de ommekeer van Michel Buket (58). Van dagelijks twee flessen rode wijn naar water. f H H et verschil merk I ik vooral als ik I opsta. In de spie- I gel zie ik een I fitte man, afge traind. Mijn huid ziet er gezond uit. Roze. Niet meer grauw. En ik kan op bed weer makkelijk de ve ters van mijn schoenen strikken. Daar ging ik me vroeger toch van zweten. Echt, het was of alle al cohol er direct na het douchen via mijn poriën weer uitkwam. Het was natuurlijk bizar dat met Covid alles stilviel, maar voor mij was het een zegen. Voor het eerst sinds lange tijd had ik de tijd en de rust om me eens af te vra gen of ik wel zo met mijn leven door wilde. Ik was als chauffeur altijd maar aan het werk: ik vond dat ik elke rit moest aanpakken. Want zo is het, hè, als zelfstandig onderne mer. Je bent altijd maar bang dat het werk ophoudt, dus je blijft gaan. Zestig uur per week. Ik voelde me ook helemaal niet meer lekker in mijn lijf, woog bij het begin van corona 127 kilo. 'Morbide obesitas' noemen ze dat, want zo'n gewicht past na tuurlijk niet bij een man van 1,87 meter. Ik at de hele dag door en vooral slechte dingen. 's Och tends stapels boterhammen met dik beleg, tussendoor hambur- Voor het eerst had ik de rust me af te vragen of ik zo door wilde gaan gers met patat, 's avonds een grote prak en een bak chips bij de tv. En mijn drankgebruik - dat durf ik nu best te zeggen - liep al jaren uit de hand. Ik dronk zo twee flessen rode wijn per avond, want ik ben niet van het matige. Sporten deed ik al een tijd niet meer, terwijl ik er best gek op was. Ik werkte vroeger als spin ning-instructeur, maar stopte toen ik in 2015 hartritmestoor nissen kreeg. Ik kreeg er medicij nen voor, bètablokkers, maar bleef angstig, onzeker over mijn lichaam. Misschien omdat mijn vader al op zijn 52ste aan een hartstilstand over leed. In 2019, toen ik op moest voor een maagverkleining, vroeg mijn cardio loog: waarom pro beer je het toch niet zónder operatie? Afvallen moest mij, met mijn sportieve achtergrond, toch lukken, dacht die arts. Toen de pandemie alles stil- legde, lükte het ook. Ik ging fana tiek aan de slag, want ik zei al: ik ben niet van het matige. Ik rende de trappen van mijn flat op en neer, ging boksen en meldde me bij de sportschool, iets waar ik enorm tegenop zag. Wat zouden klanten zeggen als ze een vroe gere instructeur met zo'n vet lijf zagen? Maar ik móést de schaamte overwinnen. Ik had er na de corona-uitbraak een prik kel bij. Het bleek al snel dat men sen met overgewicht meer risico liepen. Heel beangstigend. Ik eet inmiddels ook heel an ders. 's Ochtends magere kwark met blauwe bessen, 's middags salade met kip, 's avonds grote porties sperziebonen, paksoi, peultjes. En de wijn raak ik niet meer aan. Ik houd het bij water, thee, jus d'orange en neem soms in een restaurant een alcoholvrij bier. Ik werk nog als chauffeur, maar minder uren, en heb er door alle veranderingen een car rière bij. Ik ben leefstijlcoach ge worden. Ik heb anderen wel wat te leren, toch? Juist omdat ik voor alle verleidingen ben ge zwicht.'' Ook Meine Jansma (Leiden) zag een voordeel: 'Ik heb een heerlijke nieuwe hobby, kinderboeken schrijven' ,,Het begon allemaal op 4 april 2020, tijdens de Skype-viering van de 7de verjaardag van Julia, een van mijn kleinkinderen. Ik las haar een verhaal voor. Maar Julia vond het niet leuk en ik ook niet. Dus vroeg ik: waar moet het volgende ver haal over gaan? Eenhoorns, zei Julia. En waar gaan we dan naartoe, vroeg ik. Een ander zei: Parijs. De dag daarna ben ik er eens echt voor gaan zitten, heb zelf een verhaal bedacht, heb dat 's avonds via Skype voorgelezen, en zo ontstond een fijn lockdown-ritueel. Ik merkte dat ik zelf heel vrolijk werd van het schrijven en heb tijdens de eerste lockdown een heel kinderboek geschre ven en tijdens de tweede lockdown zelfs twee. Ik ben nu bezig met een vierde.'' S3 1 Ga naar bladenhuis.nl/vt of scan de qr-code 2 Vul je gegevens in 3 Klik op bestellen -\ Liever telefonisch bestellen? 088 5500107 DONDERDAG 21 OKTOBER 2021 GO 'Ik eet nu heel anders; 's ochtends magere kwark met blauwe bessen' Eefje Oomen Rotterdam Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nl/vt. Deze actie loopt tot en met 31 oktober 2021. Michel Buket rent nu moeiteloos de trappen in zijn flat op en neer. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10