Nazi-secretaresse die vluchtte alsnog voor de strafrechter e njoyhotels.nl I Hoe kan het voor zo'n prijs? w 9 Kijk voor meer Enjoyhotels op www.eojoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 De 96-jarige Furchner zat gisteren in een ambulancestoel en droeg een elektronische armband. Die moet voorkomen dat ze opnieuw verdwijnt. De verdachte wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan 11.412 gevallen van moord en 183 gevallen van poging tot moord. Van 1 juni 1943 tot 1 april 1945 werkte ze als stenotypiste en se cretaresse werkte voor comman dant Paul Werner Hoppe van con centratiekamp Stutthof, zo'n 35 kilometer ten oosten van Gdansk. Ze zou onder andere executie bevelen hebben uitgetikt en lijs ten met namen van vrouwen en kinderen die naar concentratie- en vernietigingskamp Auschwitz werden gedeporteerd. Daarmee kreeg ze inzicht in de massamoord en hielp ze de kampverantwoor delijken, aldus de aanklacht. Furchner ontkent. Cruciaal is de vraag ofze wist van het 'wrede' en 'verraderlijke' karakter van de misdaden. In de zaak zijn dertig mede-eisers, onder wie overle venden van Stutthof uit Polen en Israël. Het proces zou eind september beginnen maar moest worden uit- gesteld omdat de verdachte was gevlucht. Furchner was met een taxi in onbekende richting ver trokken. Ze werd snel gearres teerd, zat vijf dagen vast en kwam daarna vrij met de elektronische polsband. Hoewel ze zei het proces niet te willen bijwonen acht de recht bank haar geestelijk en lichame lijk geschikt om terecht te staan. Zuiver geweten De voormalige kampsecretaresse begrijpt niet waarom ze zich 76 jaar na dato nog moet verantwoor den. Ze verklaarde in 2017 dat ze een zuiver geweten heeft. Furchner was in 1954, 1964 en 1982 al als getuige ondervraagd. Tijdens het proces tegen de com mandant, in 1955, verklaarde ze dat hij haar geen brieven over het vergassen van mensen had gedic teerd en dat ze zulke brieven ook nooit had gezien. De oud-secreta resse herinnerde zich vaag dat Hoppe 'in zeldzame gevallen' om executies had gevraagd. Kampcommandant Hoppe werd in 1957 veroordeeld tot ne gen jaar cel maar hij kwam na drie jaar al vrij en woonde in Bochum tot zijn dood in 1974. 'Kleine vissen' die niet recht streeks betrokken waren bij nazi misdaden kunnen pas sinds 2011 worden vervolgd. De 91-jarige John Demjanjuk werd toen ver oordeeld voor medeplichtigheid aan moord op ruim 28.000 men sen in concentratiekamp Sobibor. Dat we zelfstandig blijven is fijn. Ook dat naar ons is geluisterd Ze zien me toch als een soort ver rader. Dat heb ik nog nooit eerder meegemaakt, dat ik me in mijn ei gen dorp zo voel.'' Ze vertelt dat een fusie vele malen beter voor het dorp was geweest. Te weinig men sen op het gemeentehuis, te kwetsbaar. ,,En nu hadden we nog zelf iets in te brengen, als het straks alsnog moet, is dat niet zo.'' Vertrouwen Over burgemeester Klein is Van de Beek resoluut. Het was geen ver rassing voor haar dat hij moest vertrekken. ,,Hij heeft verschil lende dingen gezegd in verklarin gen. Als een burgemeester zwalkt, hoe kun je daar dan op vertrou wen?'' Het moment, zo vlak nadat bekend werd dat Scherpenzeel als nog zelfstandig bleef, dat was wel licht wat ongelukkig, maar stond voor zover zij weet los van elkaar. Ik ben echt een nationalist van mijn dorp. Ik ben heel trots op Scherpenzeel, we zijn zo klein maar hebben alles. We zijn saam horig en toch verschillend." Toevallig treffen we bij de kaas- kar Marieke van de Beek, fractie voorzitter van de Christenunie, een van de oppositiepartijen die voor de fusie was. ,,Het is vrij uit zonderlijk dat je me hier tegen het lijf loopt, want ik durfde sinds donderdag eigenlijk niet over straat. Ik heb wel het gevoel dat ik met pek en veren door het dorp ga. Maar het was raar. ,,Op het ge meentehuis ging de vlag uit, en vier uur later hing hij halfstok.'' Van Donselaar kan het ontslag van de burgemeester niet verkroppen. Hij gelooft niets van de beschuldi gingen aan zijn adres. Wat de Commissaris van de Koning hier heeft gedaan, moet een onderzoek naar komen, vindt hij. Hij heeft Klein enkele keren ontmoet. ,,Hij staat tussen de burgers in. Ik bracht hem de ondertekende peti tie. Hij was zichtbaar ontroerd.'' Dit kan ieder dorp overkomen, benadrukt hij. Al het geld dat ver brand is om zo'n fusie door te voe ren, zo onnodig. Hij dacht dat Bur gerinitiatief Scherpenzeel Zelf standig opgeheven kon worden. ,,Maar nu gaat de strijd door voor onze burgemeester.'' dat we nu nog meer kunnen fo cussen op het bijzondere en de verbondenheid van het dorp.'' Ze hoopt wel dat er een wat minder streng-christelijke burgemeester komt, die gaat pleiten voor veran dering. Op het centrale plein vertelt een Scherpenzeelse die niet met haar naam in de krant wil, dat het niet goed was gekomen als Scherpen- zeel niet zelfstandig was gebleven. ,,Het was hullie en zullie gewor den, verdeeldheid.'' Ze glimlacht. ,,Weet je, wij zijn een soort Urkers. |25| alles inclusief vakanties 1 5 dagen eten, drinken, slapen en entertainment. Alles-inclusief! GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 De 96-jarige Irmgard Furchner wilde per se anoniem blijven in de rechtbank in Itzehoe. foto reuters Twee weken na haar opzienba rende vlucht is gisteren in het Noord-Duitse Itzehoe het pro ces begonnen tegen Irmgard Furchner, secretaresse van concentratiekamp Stutthof. Caspar Naber Berlijn - Annette Gouman Alles-Incluslef 5 dagen met eigen auto! Enjoyhotel Harz Harz - Goslar-Hahnenklee Alles-Incluslef 5 dagen met eigen auto! VANAF Duitsland! 6n)ovt<oteJ., in Dultsl®n Enjoyhotel Lanaken Belgisch Limburg - Lanaken - Maastricht 1 Enjoy Berghotel Vue Valkenburg - Limburg vanaf N«aeri«nd! Al 25 Jaar de scherpste prijs! Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbljdrage. 4 Geen boekingskosten 4 Geen toeslag 1-persoonskamer 4 Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9