Cel geëist voor vrouwen die pizzakoerier aanrandden 8 REPORTAGE Phaedra Werkhoven Scherpenzeel ,,Het ergste is dat er niet geluisterd werd naar de burgers'', zegt Jaap van Donselaar aan zijn keukentafel in Scherpenzeel. Vorig jaar juni organiseerde de gemeente een re ferendum met de vraag: 'bent u voor of tegen de fusie van Scher penzeel en de gemeente Barne- veld?' Een grote meerderheid, 82 procent, was tegen. Van Donselaar dacht toen: dan moeten we ook zorgen dat het niet gaat gebeuren. Samen met drie anderen uit het dorp starte hij het Burgerinitiatief Scherpenzeel Zelfstandig. ,,Het was al jaren duidelijk dat de Pro vinciale staten en de Commissaris van de Koning die fusie er door wilden duwen.'' Blauw-wit Een jaar lang zijn ze aan het vech ten, ze flyeren in de weekends op de markt, ze drukken posters en maken dorpsvlaggen, die overal blauw-wit wapperen, ze sturen brieven naar minister Kajsa Ollon- gren van Binnenlandse Zaken. ,,De inzet is: wij willen zelf bepalen wat er met en in het dorp gebeurt. Een fusie met Barneveld van 60.000 inwoners met onze 10.000 betekent toch heel veel inleveren.'' Ze verdiepen zich in de situatie van hun dorp, dat financieel wel degelijk goed op orde is en praten met mensen uit Nuenen, ook een dorp dat standhield in een fusie proces. ,,Ik heb ingesproken bij de Provinciale Staten, en dan zie je dat er mensen over jou gaan be slissen die geen idee hebben waar het over gaat.'' Twee burgemees ters vallen in twee jaar, de eerste vertrekt zelf, de andere wordt door het college wegens vertrouwensis- 'Het toenemende wantrouwen van de burgers bedreigt de democratie' Maarten Allers, hoogleraar economie van decentrale overheden aan de Rijksuni versiteit Groningen noemt het vrij bijzonder dat een minister afstand neemt van een besluit van Provinciale Staten. ,,Het is volkomen terecht dat Scherpenzeel zelfstandig blijft. Er moet namelijk wel een noodzaak zijn of een dwingende reden om gemeenten samen te voegen.'' Niet dat die er vaak is, meent Allers. ,,Ik kan nog steeds niet bedenken wat de voordelen van het samen voegen zijn. Behalve als de bevolking het echt zelf wil.'' Het grote gevaar achter dit soort dwang is dat het vertrouwen in de overheid daalt. ,,Je ziet dat mensen uit heringedeelde gemeenten minder betrokken zijn bij hun gemeenschap. Mensen hebben minder grip, voelen zich vaak niet gehoord, dat is iets wat al breder leeft. Dat groeiend wantrouwen is een regelrechte bedreiging voor de democratie.'' sues weggestuurd. Dan stelt Com missaris van de Koning John Be rends begin 2021 Eppie Klein (SGP) aan als waarnemer met de opdracht het proces rond de fusie te begeleiden. Klein luistert naar de burgers, maar geeft zelf nooit Marieke van de Beek van de ChristenUnie voelt zich niet op haar gemak. zijn mening of hij voor of tegen is. Hoewel de Provinciale Staten voor een fusie adviseren vanwege het gebrek aan bestuurskracht en de financiën van het dorp, blaast minister Ollongren de fusie op 7 oktober af. Haar motivatie: on voldoende draagkracht bij de bur gers. Van Donselaar juicht. Nog geen vier uur later is burgemeester Klein op staande voet ontslagen door de Commissaris van de Ko ning. Klein legt zich niet neer bij zijn ontslag. Hij laat weten: ,,Ik ben ermee bezig, meer kan ik er nu nog niet over zeggen." Het ontslag wordt door veel Scherpenzelers als 'smeerlapperij' gezien. Als 'regen tengedrag', Berends 'wilde nog even zijn gelijk halen.' Plezierig Bij Dick en Annette Gouman is de etalage van hun boekhandel de Zonnebloem ingericht met de dorpsvlag, het spel My city, een De kaasboer blijft voorlopig zakendoen bij de kerk in een zelfstandig Scherpenzeel. plattegrond van het dorp en an sichtkaarten. Annette: ,,Het is toch wel feestelijk hoor. Ik vind het fijn dat we zelfstandig blijven en dat de minister heeft geluisterd naar de bevolking. Het is een plezierige gemeenschap, we zijn voor dat dorpse gevoel hier komen wonen.'' Dick was bang dat de lijntjes die nu zo kort zijn met het gemeente bestuur zouden verdwijnen. ,,De betrokkenheid wordt dan minder. Maar het ergste vind ik het van de burgemeester. Hij liep hier vaak een rondje en sprak met mensen.'' Ook Annette kon het amper gelo ven. ,,Waarom hebben ze hem niet aangehouden tot de nieuwe burgemeester er zou komen?'' In haar kinderkledingwinkel vertelt Samira Vernig ook blij te zijn met de zelfstandigheid. ,,We hebben hier ontzettend veel leuke en goede ondernemers. Ik denk Het is het Gallische dorpje van Nederland. Scherpenzeel, in de Gelderse Vallei, wist een gedwongen herindeling te voorkomen. Daarop ontsloeg de Commissaris van de Koning stante pede de burgemeester. Wat vinden de dorpelingen ervan? ALKMAAR Tegen twee vrouwen is gisteren drie maanden celstraf geëist, omdat ze een minderjarige pizzabezorger in zijn kruis heb ben getast en dat filmden op een mobiele telefoon. Het gaat om Cato van der K. uit Alkmaar en Michelle de K. uit Amster dam, allebei 25 jaar oud. De piz zabezorger was 17 jaar. Gezien de jonge leeftijd van het slachtoffer verdenkt het Openbaar Ministerie de vrouwen van het ver vaardigen van kinderporno. Het draait om een filmpje van 24 seconden dat de politie bij een van de verdachten op de mobiele telefoon vond. Het beeldmateriaal werd in de rechtbank in Alkmaar achter gesloten deuren vertoond. Beide verdachten Michelle de K. en Cato van der K. vertelden onder invloed te zijn van alcohol en lach gas toen ze op een zaterdag in mei vorig jaar een pizza met drankjes bestelden. SM-pakje Gekleed in een roze badjas met een zichtbaar decolleté opende De K. de deur. Nadat ze geld had gehaald en terugkeerde met een filmende mo biele telefoon, sloeg Van der K. haar arm om de bezorger heen en kneep ze hem in zijn geslachtsdeel. Ze was daarbij gekleed in een latex SM- pakje. De vrouwen zeiden de bezorger dat het zijn 'ultieme droom moet zijn om zo door klanten te worden verwelkomd', maar de jonge bezor ger raakte door de gebeurtenissen in paniek en in shock. Hij verliet de woning en barstte in huilen uit. Op aandringen van zijn baas deed hij Ze hebben me tegen mijn zin en toestemming betast - Slachtoffer in verklaring kort daarna aangifte bij de politie. Hij kon volgens zijn advocaat zes weken niet werken door onder meer paniekaanvallen en volgde drie maanden intensieve gesprek ken met hulpverleners. Het slachtoffer was niet bij de zit ting aanwezig. De rechter las zijn slachtofferverklaring voor: 'Voor mij stortte mijn wereld in. Ze heb ben me tegen mijn zin en toestem ming betast. Het heeft me psy chisch pijn gedaan.' De vrouwen zeggen dat ze niet wisten dat de pizzabezorger min- derj arig was. ,,Ik had niet de indruk dat hij het vervelend vond. We wa ren in een feeststemming. Het is uit de hand gelopen'', aldus Van der K. ,,Het had sowieso niet mogen ge beuren.'' De officier van justitie noemde de aanranding 'overweldigend en bedreigend' voor het jonge slacht offer. De advocaat van Van K. pleitte voor vrijspraak. Hij noem- de het een grap: ,,Smakeloos van aard. Maar we hebben hier niet te maken met twee zedendelin quenten.'' De officier zag dat niet zo. ,,Als de verdachten twee mannen zouden zijn die een minderjarige bezorg- ster hadden betast, kun je ook niet spreken van een geintje'', reageerde hij. De uitspraak is op 2 november. - ANP WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 GO Scherpenzeel zelfstandig. Wie FOTO'S MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8