Rood licht boven Neeltje Jans straks gedoofd 7 Bezoekers krijgen een alternatief pad s Meer rust en ruimte voor de inmiddels zeldzame strandbroeders. Dat is de reden waarom Staatsbosbeheer een voetpad door de slufter van de Banjaard afsluit. ,,De vogels profiteren er van." Leeftink legt uit waarom Staatsbosbeheer ervoor kiest om deze doorgang naar het strand af te slui ten. Vroeger waren de strandplevier, de bontbekplevier, de visdief en de dwergstern alge mene vogelsoorten. ,,Ze zaten overal op het strand", zegt bos wachter Karel Leeftink. ,,Maar dat kan tegenwoordig niet meer want het is veel te druk en dat verstoort de broedende vogels." De slufter kan een uitstekend al ternatief zijn voor deze inmiddels zeldzame vogels. Een slufter is een natuurlijke opening in de duinen rij waar het zeewater bij storm en springtij naar binnen loopt. Het is er kaal, waardoor de vogels goed zicht hebben op eventuele vijan den. En er is voedselrijk, zout wa ter in de poelen en dat is belang rijk voor de strandplevier. ,,Dat zijn nestvlieders. De jongen verla ten direct het nest en vinden eten in die watertjes." Dat maakt de slufter van de Ban- jaard dus ideaal voor deze vogel soorten. Een deel is dan ook al af gesloten met draad om bezoekers te weren. Toch gaan de zeldzame - cï. C: jS&C - T J v v vogels daar niet zitten. ,,Het punt is dat daar nu mensen langslopen", zegt Leeftink. ,,En ze hebben hon den bij zich die vaak loslopen en die schieten dan het afgesloten ge bied in." Dat is volgens Leeftink zeer begrijpelijk vanuit het per spectief van een hond, maar erg vervelend voor de vogels omdat ze dan verstoord worden. ,,Dat hoeft maar een paar keer te gebeuren en dan zijn ze weg." De enige oplossing is dan het helemaal afsluiten van het pad. Al leen dan kan de rust waar deze vo gels behoefte aan hebben worden gegarandeerd. Leeftink hoopt dat de vogels het gebied straks weten te vinden, maar dat is wel een kwestie van afwachten. Dat valt niet te sturen, legt Leeftink uit. ,,Het enige wat wij kunnen doen is ervoor zorgen dat de voorwaarden goed zijn." Het gebied is dan in ie der geval geschikt als broedgebied en ook in de winter kunnen de vo gels die hier overwinteren profite ren van dit stukje natuur. Maar, waarschuwt Leeftink, het kan nog wel een hele tijd duren voordat de vogels dit gebied (herontdek ken. Staatsbosbeheer wil het ge bied daarom zeker tien jaar de kans geven voordat echte conclu sies getrokken kunnen worden. Wandelpad Als de slufter als wandelpad is af gesloten komt er wel een alterna tieve route om op het strand te ko men. Een stukje verderop wordt een houten wandelpad aangelegd door de duinenrij. Een rolstoel- vriendelijk pad waar ook mensen die slechter ter been zijn gemak kelijk gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het pad geschikt voor de hulpverleners om snel op het strand te zijn in geval van nood. Bij dit pad komt waarschijnlijk ook nog een uitzichtpunt van waaruit de vogels in de slufter goed te bestuderen zijn. De exacte datum van afsluiting is niet be kend. Leeftink hoopt dat het voor het komend broedseizoen zal zijn. REISPROGRAMMA AMZ DIVERSE KERSTREIZEN! \Y filler lair MARGRIET LIBELLE WINTERFAIR CHRISTMAS FAIR KASTEEL DE HAAR MUSICAL - SOLDAAT VAN ORANJE U vindt ons hele winteraanbod online op www.amz.nl Sound of Music.. Parijs.. Londen.. Kreadoe.. Kirchberg! De eigenaar van de windmolens op Neeltje Jans werkt aan een oplossing voor de hinderlijke (nachtelijke) verlichting. Over een paar maanden zijn de lampjes waarschijnlijk uit. De windmolens waar de verlich ting brandt, zijn onlangs opge bouwd. Door de hoogte van de molens is verlichting verplicht voor de zichtbaarheid en veilig heid van vliegtuigen en helikop ters. Er bestaan systemen waarbij de verlichting alleen brandt als een vliegtuig of helikopter in de buurt komt. Dat kan een radarsys- teem zijn, maar nieuw is een sys teem dat werkt op transponders die aanwezig zijn in vliegtuigen en helikopters. En daar wil eigenaar E-Connection mee aan de slag. Sinds 1 oktober moeten piloten een transponder aan boord heb ben als ze in het donker vliegen. De lampen op de molens reage ren op deze transponder zodra een vliegtuig in de buurt komt. In Duitsland wordt al gewerkt met dit systeem, in Nederland is het nog even wachten op een proef op windpark Krammer, bij Brui- nisse. Als deze proef slaagt, kan dit systeem ook in Nederland worden gebruikt. Naast deze detectie met trans- ponders komen op de molens ook infraroodlampen. Die zijn met het blote oog niet te zien. De plaatsing van deze speciale lampen is nodig omdat zowel defensie als de politie vliegt zonder transponder. Dat heeft een reden, want door een transponder is een vliegtuig de tecteerbaar voor de buitenwereld en dat willen defensie en de politie niet. Door de infraroodlampen zijn de windmolens voor deze groep toch waar te nemen. Zodra de wet het gebruik van het transpondersysteem toe staat, wordt dit geplaatst op de nieuwe windmolens op Neeltje Jans. BE WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 Ruimte voor zeldzame vogels in de slufter van de Banjaard Melita Lanting Kamperland - •V y -> V~-\ E v' 'TV.!*?. Boswachter Karel Leeftink loopt langs de slufter van de Banjaard. Dit pad gaat zeker tien jaar dicht voor het publiek. foto marcelle davidse Bezoek onze site voor kerstreizen naar oa. Canterbury, Düsseldorf, Keulen, Oberhausen, Brussel, Leuven, Maastricht of Brugge Margriet VAN 20, 23 en 25 november (alleen vervoer of incl. ticket) Het leukste overdekte winterfeest! Inspiratie, shoppen, workshops, culinair Vrijdag 26 november, incl. entree Country Christmas Fair in een sprookjes achtige omgeving bij Kasteel de Haar Woensdag 8 december, matinee, 1 e rang Het waargebeurde verhaal van verzetsstrijder Erik Hazelhoff Roelzema in 360° theaterzaal MEER INFORMATIE? S0113-351551 ■reserveren@amz.nl AMZ.NL KAMPERLAND - Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60