Morgen zien we wel weer H H schoolsluiting in de winter, maar cruciale weken zijn op komst 5 Bijna de helft meer besmettingen in slechts één week tijd Nog 22 dagen Door een gelukkie kon ik een stapel boeken van Simon Carmiggelt kopen. De man van wie ik ze overnam had ze zijn le ven lang verzameld, vertelde hij. De boekjes die hem het liefst waren had-ie achtergehouden. Welke en waarom, daar vroeg ik niet naar. Ie dereen houdt uiteindelijk opruiming in z'n leven. Je wilt de redenen ook niet altijd weten. Ik pakte de hele voorraad uit op onze eettafel. Gebonden deeltjes, pockets. Met mijn vingers langs de ruggen las ik de titels: Allemaal leu gens, Een Hollander in Parijs, Twijfelen is toegestaan, Ik mag niet mopperen, Poespas, Morgen zien we wel weer, Vroeger kon je lachen. Het was of een oude kennis mijn leven weer binnen wandelde. Ik liet ze een paar dagen op tafel liggen en vandaar zijn ze nu vanzelf aan het verdwijnen naar alle lees- plekken in het Carmiggelt huis pakte het Dat is het leven bij de kladden stukjes: je kunt er elk moment in grazen. Al zit er zeker wel een ontwikkeling in zijn werk. In de oudste verzamelingen, tot eind jaren vijftig, is hij nog vooral een humoristisch schrijver. Allengs vindt hij de droogkomische stijl waar hij beroemd mee werd, vooral toen hij zijn verhalen 's avonds laat op tv ging voorlezen. Er is veel over Carmiggelt gezegd en geschreven. Dus ik ga er verder geen eigenwijze dingen over bewe ren. Maar er is maar één schrijver die het beeld van de gepensioneerden, oude mannetjes en mevrouwen in Nederland van de vorige eeuw doel treffend heeft neergezet. Hij is de schepper van het archetypische oude mannetje dat jonge klare drinkend in het stamcafé, afgeeft op de vrouw, naar wie hij rond sluitingstijd ge dwee terug sjokt. Maar voor alles is hij de chroniqueur van het gewone leven. Terwijl buiten de modernise ring genadeloos toesloeg, schreef hij over de mensen die het niet meer bij konden of wilden bijbenen. Met hu mor en mededogen pakte hij de es sentie van het leven bij de kladden. Je werkt, je trouwt, je krijgt kinderen, je denkt af en toe: is dat het nou? Ja dus. En dan probeer je er wat van te ma ken. Maar niet te nadrukkelijk. Oké, zijn taalgebruik en zinsbouw zijn af en toe archaïsch. Maar dat Ne derland van Carmiggelt is niet zoveel veranderd. Daarom lees ik hem nu met graagte. Morgen zien we wel weer. Vaccins werken goed, maar ze bieden niet iedereen 100 procent bescherming Over die kritiek dat Nederland niet voorzichtig genoeg is: als voorbeeld noemt KPMG de ver soepelingen eind juni, die tot een enorme besmettingspiek leidden. Verraste die piek u ook? ,,Die zat niet in onze modellen, nee. Evenementen waar iemand soms honderden anderen besmet, zulke 'superspreading', is amper te modelleren. Uiteindelijk leidde het niet tot een geweldige toena me van ziekenhuisopnames, maar het toonde wel een zwakte aan. Dat is gecorrigeerd. Daar leer je weer van.'' ,,Zo zitten we niet in de wedstrijd. Wij voelen ons als OMT serieus genomen, we begrijpen ook hoe complex de besluitvorming is. De kunst voor de politiek is om alles mee te wegen. En daarbij geldt ook: als het nooit fout gaat, is er misschien ook niet voldoende ge probeerd. Nu weet je in ieder geval dat je de mogelijkheden hebt ver kend, want de maatregelen zelf ge ven ook schade bij mensen. Dat ziet iedereen.'' Bent u voor een grote extra vacci natieronde met een 'boosterprik'? Nederland begint straks met de oudste ouderen, maar de WHO zegt: help eerst andere landen. ,,Dat je in verpleeghuizen overgaat tot een boostervaccinatie is begrij pelijk. Daar gaat het virus makke lijker rond en kun je lastiger isola tiemaatregelen treffen. Maar als je nu kiest voor brede inzet van zo'n prik, zoals Israël, dan moet je dat elk half jaar gaan doen om de anti stoffen op peil te houden. Maar wil je elk mild symptoom dan voorko men? Of alleen ernstige ziekte en ziekenhuisopnames? Voor dat laat ste is een massale extra prikronde vooralsnog niet nodig.'' ,,Dat hangt van een boel factoren af, zoals de duur van de immuni teit, de eventuele opkomst van va rianten, import uit andere landen, de beschikbaarheid van vaccins en ons gedrag, de vaccinatiebereid heid. Maar als de deltavariant niet verdrongen wordt en je houdt een hoge vaccinatiegraad en immuni teit, dan zou je na het voorjaar voor een belangrijke mate van de crisis verlost kunnen zijn.'' We schatten 200 corona patiënten op de ic in de winter, tot 400als het tegenzit ,,Dat rapport ken ik niet. Alle sug gesties zijn welkom, hoor. Maar over dat punt twijfel ik. Je moet voor die groep natuurlijk veel meer moeite doen om uiteindelijk relatief weinig winst te behalen. Nu worden er soms bussen inge zet met personeel voor een paar extra vaccinaties. Als je dat hele maal in het begin van de campag ne doet voelt het toch alsofje niet dat we hard ons best doen om de laatste mensen te vaccineren die twijfelen maar met de juiste gege vens toch willen.'' het meeste eruit haalt op dat mo ment.'' Maar ik hoop op een eerlijke ver gelijking. Ik vind de vergelijking met landen als Noorwegen of Finland niet erg nuttig. Kijk alleen al naar de bevolkingsdichtheid van deze landen. ,,Ik zou ons eerder met Zuid-Enge- land ofVlaanderen vergelijken. De Denen doen het goed, maar daar zijn meer mensen gevaccineerd en liggen er minder mensen in het ziekenhuis. Dat is echt een andere uitgangspositie.'' GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. mooie van boeken met Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Maar u zegt dan niet tegen minis ter De Jonge: het is stom om ie dereen na een Janssen-prik me teen op stap te laten gaan. Wanneer zijn we verlost van de crisis? Wanneer kunnen we zon der coronapersconferenties en OMT? RIVM-topman Jaap van Dissel: ,,We heb ben al een boel be reikt en doen hard ons best om de laat ste mensen te vacci neren die twijfelen maar toch willen.'' FOTO MARLIES WESSELS Daarover: onderzoekers van het LUMC concludeerden in septem ber dat Nederland naast de mas sale prikcampagne ook eerder had moeten inzetten op de lastig bereikbare groep twijfelaars. Eens? Er zijn meer kritische evaluaties. KPMG stelt dat Nederland te veel risico's nam en te laat begon met testen. Diverse Scandinavische landen presteren beter. ,,Dat rapport heb ik ook nog niet gelezen, het is net een dag uit. De stijging van het aan tal nieuwe coronageval- len zet door, meldde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in de gis teren gepubliceerde weekcijfers. De afgelo pen zeven dagen regis treerde het instituut 25.751 nieuwe positieve tests. Dat is ruim 44 procent meer dan vo rige week, toen het ging om 17.832 nieuwe coro- nagevallen in zeven da gen. De GGD'en testten vo rige week meer dan 198.000 mensen, van wie bijna 24.000 men sen een positieve uit slag kregen. 12 procent testte dus positief, te genover 10,3 procent een week eerder. ,,De toename in het aantal positieve coronatesten lijkt samen te hangen met de versoepelingen van ruim drie weken ge leden, in combinatie met het seizoensef fect'', aldus het RIVM. Het aantal nieuwe ge vallen nam in alle regio's en leeftijdsgroepen toe. Het reproductiege tal, dat aangeeft hoe snel het virus zich ver spreidt, is ook verder opgelopen: naar 1,20. Dat wil zeggen dat 100 mensen die het virus meedragen 120 ande ren besmetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5