Blaauwe steen was oplossing voor ruzies in de Goese haven Uit de rook blijven? Welnee, brand kijken...! 6 Kwestie Kloetingseschool Bestuurder Pim van Kampen van Albero, de koepel waar de Kloe tingseschool onder valt, benadrukt dat de 'optie Ostrea' niet definitief van de baan is, maar dat alternatie ven waarbij de leerlingen op of rondom de eigen school kunnen blijven opnieuw serieus onder de loep worden genomen. Een groep van vier ouders gaat daarover mee praten. ,,We gaan ons huiswerk als het ware opnieuw maken'', aldus Van Kampen. ,,Alle voor- en nadelen worden op een rij gezet.'' Dit is af gesproken tijdens een bijeenkomst met de ouders op maandagavond. Tijdelijke oplossing Het nieuwe gebouw van de Kloe- tingseschool is na ruim anderhalf jaar al te klein. Twee groepen heb ben momenteel geen eigen lokaal, maar krijgen les op de leerpleinen. Twee permanente nieuwe lokalen zijn waarschijnlijk pas over ander half jaar klaar, waardoor een tijde lijke oplossing nodig is. Het idee om de groepen 7 en 8 les te gaan geven in het Ostrea Lyceum aan de 's-Heer Elsdorpweg in Goes viel echter slecht bij de ouders. Ze vinden het pedagogisch onverant woord en willen dat de kinderen gewoon bij hun eigen school blij ven zitten. De ouders en de medezeggen schapsraad zien veel liever noodlo- kalen bij de school komen, maar Al- bero liet eerder weten dat de ge meente deze optie te duur vindt. ,,Maar maandagavond hoorden wij dat er niet eens een offerte is aange vraagd'', zegt Muriël Hofman, één van de kritische ouders die een brandbrief naar de school en de ge meente hebben gestuurd. ,,Ze heb ben hun huiswerk dus gewoon niet goed gedaan.'' Van Kampen beaamt dat er voor dit specifieke geval geen offerte is opgevraagd. ,,Maar zowel wij als de gemeente hebben door eerdere er varingen natuurlijk echt wel in beeld wat noodlokalen kosten.'' Noodlokalen Hofman is bij dat de alternatieven opnieuw worden bekeken, nu met de ouders erbij. Het plaatsten van noodlokalen blijft in haar ogen de meest logische optie. ,,Maar mis schien is het goed om ook nog eens te kijken of er binnen de muren van de school echt niet iets mogelijk is.'' De betrokken partijen, waaron der ook de gemeente, gaan op korte termijn met elkaar rond de tafel. Toelatingsbeleid De Kloetingseschool gaat in de toe komst zo goed als zeker een toela tingsbeleid hanteren, waarbij kin deren die in Kloetinge wonen waarschijnlijk voorrang zullen krij gen op kinderen uit bijvoorbeeld Goese wijken. De oude Kloetingseschool is al in handen van een ontwikkelaar die op de kavel appartementen wil bouwen. Het initiatief om de blaauwe steen terug te brengen, werd genomen door de Goese stadsgidsen Jaap Paauwe en Louis Schigt. ,,Elke keer als we hier langsliepen, vertelden we iets over die steen, maar er was niks om te laten zien'', vertelt Paa- uwe. ,,Dat begon toch wel een beetje te frustreren. Nadat we van archivaris Frank de Klerk een keer bijscholing hadden gekregen en ook de blaauwe steen ter sprake was gekomen, is het idee ontstaan daar iets aan te doen.'' Maar wat was nu precies die blaauwe steen? In het verleden, we hebben het over het midden van de zeventiende eeuw, waren het de mannen van het zakkendra- gersgilde en het bierdragersgilde die de schepen in de haven losten. Maar daarbij gold min of meer het recht van de sterkste. Niet zelden ontstond grote onenigheid of werd er zelfs gevochten om wie het werk mocht verrichten. Het was de gemeente die toen de blaauwe steen heeft neergelegd. Aanvoerders van de dragers moesten zich melden bij de blaauwe steen om daarop te dobbelen De dragers moesten ploegjes van vier tot zes man vormen en een aanvoerder kiezen. Zodra weer een schip was aangekomen, moesten die aanvoerders zich melden bij de blaauwe steen om daarop te dob belen. Wie het hoogste aantal ogen gooide, mocht met zijn ploegge noten de lading van het schip ha len. ,,Dat heeft zeker geholpen om het allemaal wat rustiger te laten verlopen'', weet Paauwe. De echte blaauwe steen is al lang geleden verloren gegaan. Hij heeft er vermoedelijk tussen 1650 en 1830 gelegen. Het is een oud stuk kademuur dat nu als replica dient. Hij ligt in het straatje dat ook de naam Blaauwe Steen draagt (het straatje tussen de Grote Kade en de Sint-Jacobstraat). Hij ligt op enkele meters van de plek waar hij eeu wen geleden ook lag. Aan de muur van het naastgelegen pand hangt tevens een bordje met informatie over de steen. Oude dobbelsteen De eigenaresse van dat pand had gisteren tijdens de onthulling nog een grote verrassing. Zij heeft tij dens het opruimen een oude dob belsteen gevonden. Die overhan digde ze aan Paauwe. Misschien is het wel een steen waarmee eeu wen werd gedobbeld om wie de schepen mocht lossen. De komst van de steen was mede mogelijk door financiële bij dragen van de Stichting Maat schappelijke Belangen en de ge meente Goes. Wethouder Cees Pille onthulde gisteren het bordje bij de steen. De mist in het dorp was het gevolg van een brand bij zaadveredelings- bedrijfTakii Seeds aan de Stoofweg. Die brak rond half vier uit in een loods en zorgde meteen voor veel rookoverlast. In eerste instantie op het bedrijf zelf, waar meerdere mensen rook inademden en door ambulancepersoneel onderzocht moesten worden. En even later ook in het dorp. Terwijl de massaal uitgerukte brandweer met onder meer blus- voertuigen en een hoogwerker het vuur te lijf ging, trok de rook over het dorp. Takii Seeds staat aan de rand van Sint-Annaland, en door de zuidwestenwind trok de rook pre cies door de straten. Vooral de west kant van het dorp, waar de dichtst bijzijnde huizen op slechts 100 me ter van de brandplek staan, kreeg de volle laag. De veiligheidsdiensten stuurden al snel een NL-Alert uit om mensen te waarschuwen uit de rook te blij ven, en om ramen en deuren dicht te doen en ventilatie uit te zetten. Of er schadelijke stoffen waren vrij gekomen, was toen nog niet duide- lijk. De stank was enorm: wie in de rook ging staan, had binnen mum van tijd stinkende kleding. Zelden zo druk Lang niet iedereen trok zich wat aan van de waarschuwing. Met name kinderen en jongeren kwa men een kijkje nemen. Op het voetbalveldje aan de Tjalk, vlakbij de brand, voetbalde een clubje jon gens in de rook vrolijk verder. 'Een mistwedstrijd', riep één van hen uit. Het was voor de Veiligheidsre gio reden een tweede NL-alert te versturen, maar die leek weinig te helpen. Ook aan de andere kant van het erf, waar geen rook hing, verza melden mensen zich om de brand te bekijken. Op de smalle en mod derige Bosweg zal het zelden zo druk geweest zijn. Rond zes uur maakte de Veilig heidsregio bekend dat de rook niet overmatig gevaarlijk was, maar dat die nog wel een poosje boven en in het dorp zou hangen. Op dat mo- ment was al duidelijk dat een loods van 20 bij 30 meter verloren was ge gaan. Een naastgelegen zelfde soort loods raakte zwaar beschadigd. De brandweer was nog lange tijd bezig met nablussen. woensdag 20 oktober 2021 Verhuizing leerlingen herzien BE Wethouder Cees Pille gooide gisteren een dobbelsteen op de 'Blaauwe Steen' nabij de haven in Goes. FOTO MARCELLE DAVIDSE Leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de Kloetingseschool hoeven misschien toch niet naar lokalen van het Ostrea Lyceum te ver huizen. Veel ouders waren daar boos over. Afgesproken is nu dat alle alternatieven nog een keer worden onderzocht, deze keer samen met de ouders. Rob Paardekam Kloetinge Het ging er eeuwen geleden vaak heftig aan toe in de Goese stadshaven. Als een schip was binnengevaren, werd vaak ge vochten om wie de lading mocht lossen. De zogeheten 'Blaauwe Steen' wist de gemoe deren wat te bedaren. Gisteren werd een replica ervan onthuld. Rob Paardekam Goes De brand ging gepaard met dikke zwarte rookwolken. foto as media Er zullen vandaag heel wat was jes gedraaid worden in Sint-An- naland. De stank van de rook die gistermiddag en -avond door het dorp trok, is ongetwijfeld in heel wat jassen, truien en broeken getrokken. Miriam van den Broek en Martijn de Koning Sint-Annaland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59