Cora Dellebeke komt met Onda naar de Nieuwe Kerk in Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND 7 SCHOUWEN AAN ZEE NIEUWE PREDIKANT De dorpen Renesse, Noordwelle en Scharendijke hebben een nieuwe dominee. ls Marco Boevé (54) iets niet wilde in zijn leven dan was het do minee worden. Hoe gek kan het lopen. Na jaren in Papoea-Nieuw-Guinea te hebben gewoond en gewerkt, ging Boevé in 2009 alsnog als predikant in Nederland aan de slag. Sinds kort is hij verbonden aan de Pro testantse gemeente Schouwen aan Zee, waar hij aan het werk gaat voor de kerken in Renesse, Noord welle en Scharendijke. Daar wacht hem geen makkelijke taak. De in 's-Gravenzande opge groeide Boevé is geen vergadertij ger. En dominee zijn? Dat was in zijn ogen vooral urenlang vergade ren. Dus volgde hij, na de bijbel- school in Zeist en een opleiding theologie in Utrecht, aanvankelijk een ander pad. Samen met zijn vrouw Alma, die eerder voor de zending van Wycliffe Bijbelvertalers in Kame roen had gewerkt, trok hij voor diezelfde organisatie naar Papoea- Nieuw-Guinea. Dik tien jaar lang werkten ze daar midden in de jun gle, gaven lees- en schrijfonder wijs en vertaalden bijbelboeken in een taal die nog niet op schrift stond. Geen toekomst Hun zoon Kees (nu achttien, en hun vierde kind) zorgde voor een nieuw avontuur. Kees heeft het syndroom van Down en veel me dische problemen. ,,Twee jaar lang zijn we ziekenhuis in, ziekenhuis uit gegaan. Toen dachten we: hier or~] is geen toekomst voor hem." Het gezin keerde terug naar Neder land. Daar pakte Boevé zijn kerkelijke opleiding weer op. Hij was er klaar voor om het predikantschap toch uit te proberen. In 2009 werd hij dominee in Swifterbant en de laatste 7,5 jaar stond hij op de kan sel in Oosterhout. Het blijkt hem makkelijker af te gaan dan ver wacht. ,,Ik hou nog steeds niet van vergaderen, maar het hoort erbij. Als je goed met elkaar overweg kunt en je hebt allemaal dezelfde intentie, dan komt het goed. Al moet je in de kerkenraad wel een beetje humor hebben." Maar het domineesbestaan blijkt véél mooier dan hij ooit dacht. ,,Het is een voorrecht dat je met mensen mag meeleven in heel verschillende situaties, van ge- Je hoopt dat je een goed woord kunt spreken waarmee je mensen steunt boorte tot overlijden. En dan hoop je dat je een goed woord kunt spreken waarmee je mensen steunt. Die kerkenraad, daar kom ik wel overheen. De rest weegt me veel zwaarder." Niet dat hem nu een makkelijke klus te wachten staat. De dorpen Renesse/Noordwelle en Scharen- dijke hadden tot voor kort nog twee eigen predikanten. Boevé wordt dominee van alle drie dor pen, die - samen met Haamstede en Burgh - deel uitmaken van de fusiegemeente Schouwen aan Zee. Minder uren voor meer kerken en meer gemeenteleden. Dat lijkt een onmogelijke taak, erkent Boevé. ,,Ik heb er ook wel even over nagedacht. Dit doe je niet zo maar." Maar hij dacht ook: dit is het goede moment. Juist in zo'n fusieproces is het handig als de do- minee tussen en boven de partijen kan staan. ,,Als je ergens langer blijft, raak je vertrouwd met men sen. Dan ga je van de mensen hou den en ga je er ook een beetje bij horen. Dan wordt het moeilijker om afstand te bewaren." Dorpsgemeente Een kerkfusie is geen makkelijk traject, maar Boevé ziet het als een uitdaging. Enerzijds moet je recht doen aan mensen die gehecht zijn aan hun eigen dorpsgemeente. ,,Tegelijkertijd kunnen we zeggen: we zijn óók kerk van Christus en dat gaat buiten de eigen gemeen schap om. Bij Schouwen aan Zee proberen we dat eigenlijk met vijf kerken samen te doen." De slagwerkdocente volgde een jaar of elf geleden dirigent Piet Melief- ste op; de derde van drie generaties Meliefste. Aanvankelijk schoorvoe tend. ,,Maar nooit ook maar een haar op mijn hoofd die daar spijt van heeft gehad." Laat Dellebeke maar schuiven als het om muzikale passie gaat. Toen Riet van der Weijde, zelf onder meer als blokfluitjuf in Dreischor actief, bij haar aanklopte, stak ze di rect het water over. ,,Er was be hoefte aan een slagwerkdocent bij Crescendo, dus dat deed ik. Ik vind het belangrijk dat het hele muzikale gebeuren wordt doorgegeven." Kreeg je vroeger als kind haast vanzelfsprekend AMV, algemene muzikale vorming, nu zijn er kin deren die op geen enkele manier in aanraking komen met muziek ma ken. ,,Muziek maakt slim. Het is goed voor je hersens. Muziek ont spant en verbindt. Het maakt blij. Je kunt er al je emoties in kwijt." Dellebeke is lid vanaf haar acht ste, bij de vereniging die groot werd dankzij de Meliefstes. Dat begon met opa Piet in 1908, die door zoon Jan en later kleinzoon Piet werd op gevolgd. Hij moest noodgedwon gen stoppen door de ziekte ALS, maar zijn vrouw en een dochter spelen ook nog altijd bij Onda. Bekende films De muziekvereniging geeft zater dag 30 oktober een Filmconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, met muziek - en deels ook beelden - uit bekende films. Dat concert is op 23 oktober ook in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg te horen. Kaarten kopen kan via: casd.nl. woensdag 20 oktober 2021 SD Dominee staat voor een uitdaging Esme Soesman Scharendijke A .y ->\'J Dominee Marco Boevé, zijn vrouw Alma en hun jongste zoon Kees (18) voor de pastorie aan de Deltastraat in Scharendijke. Daar gaat het gezin Boevé wonen. foto marieke mandemaker - Marco Boevé, dominee Schouwen aan Zee Al jaren geeft Cora Dellebeke drumles aan leerlingen van mu ziekvereniging Crescendo uit Dreischor. Nu komt ze met haar eigen club Onda uit Nieuw- en Sint Joosland voor een optreden naar de Nieuwe Kerk in Zierik- zee. Esme Soesman Zierikzee Concert van Onda op Molenwater in Middelburg. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57