RIVM-topman Van Dissel verwacht niet weer een avondklok of 4 Het aantal besmettingen en ziekenhuisopnames stijgt. Moeten we weer vrezen voor een lange, donkere coronawinter? En wat gaat de griep doen? Grote actiedag bij ziekenhuizen Penisplant staat eindelijk in bloei 'Fiets reserveren is een mislukking' Geregeld spreekt hij collega's van de cen tra voor infectie- ziektebestrijding in andere landen. En dan merkt Jaap van Dissel dat ze allemaal zo'n beetje in dezelfde fase zitten, met overal steeds meer inentingen maar ook een zich nog altijd rap verspreidende deltavariant. Zonder Britse mutant of die deltavariant van het coronavirus was de crisisklus waarschijnlijk allang klaar geweest in Neder land, maar nieuwe versies ver pestten telkens het feestje. Toch lijkt de finish nu werkelijk in zicht. ,,Een boel landen zitten in de spagaat waar wij ook in zitten'', zegt Van Dissel. ,,Op sommige plekken zijn er meer mensen ge vaccineerd, zoals Portugal, Spanje en Denemarken. Daar hebben ze minder druk op de ziekenhuizen. Maar verder zitten we allemaal met dezelfde worsteling, en pro beren we de vaccinatiegraad nog hoger te krijgen'', zegt de direc teur van het Centrum Infectie- ziektebestrijding in zijn werk kamer bij het RIVM in Biltho- ven. Aan de muur hangen kaart jes en tekeningen met aanmoedi gingen, de 'multomappen met hatemail' staan elders. De dreige menten gaan verder dan een sma keloze tweet, Van Dissel wordt al een tijdje beveiligd. ,,Je hoopt dat dat zo snel mogelijk ophoudt.'' Net nu de aantallen infecties en ziekenhuisopnames weer toene men, spreekt de voorzitter van het OMT met deze krant over de komende winter en de kritische evaluaties die uitkomen. ,,Dat is lastiger in te schatten dan vorig jaar en het hangt van een aantal dingen af. Eerst was de re latie tussen besmettingen en zie kenhuisopnames duidelijker. Maar door de hoge vaccinatie- graad is die verhouding nu an ders. Veel van de besmettingen zien we nu bijvoorbeeld onder jongeren, dus dat is relatief gun stig voor het aantal ziekenhuis opnames. Maar het hangt ook af van de snelheid van verspreiding in niet gevaccineerde groepen en regio's waar minder mensen in geënt zijn.'' ,,Zo'n aantal gaat al snel een eigen leven leiden, maar het is een orde van grootte. Het is gebaseerd op de naar schatting 1,8 miljoen niet gevaccineerden, en de mensen bij wie het vaccin niet goed werkt re- We zitten allemaal met dezelfde worsteling, proberen de vaccinatiegraad nog hoger te krijgen kenen we er ook bij. Vaccins wer ken goed, maar ze bieden niet ie dereen 100 procent bescherming. Deze groep wordt natuurlijk niet in één week ziek, dus in onze mo dellen schatten we met scenario's in hoeveel er in het ziekenhuis belanden in een bepaalde peri ode. Volgens deze berekeningen moeten we denken aan een be zetting op de intensive cares van ongeveer tweehonderd coronapa tiënten in de winter, oplopend tot vierhonderd als het tegenzit.'' ,,Zeker, het is altijd spannend na versoepelingen. Maar we gaan de komende weken nog veel leren, onze prognoses worden precie zer. Eind oktober wegen we alles opnieuw voor de besluitvorming begin november.'' Voor wie weer een winter in harde lockdown vreest, heeft Van Dissel goed nieuws. Restricties als school-, winkelsluiting en avondklok zijn waarschijnlijk niet nodig. De deltavariant wordt - hoewel besmettelijker - voor een groot deel onschadelijk ge maakt door de vaccins. Bijna 87 procent van de Nederlandse vol wassenen heeft nu een eerste inenting gehad, het ministerie van Volksgezondheid mikt op een vaccinatiegraad van boven de 90 procent. ,,Dus we zitten in een principieel andere situatie dan vorig jaar'', zegt Van Dissel. ,,Toen hadden we geen vaccins. Dus in alle realiteit zie ik geen aanlei ding om zulke ingrijpende maat regelen te adviseren.'' Experts vrezen een taai griep- seizoen. Hoe zit dat? ,,We weten dat als griep een of twee seizoenen bijna weg is ge weest zoals nu, de golf die daarop volgt zo'n 60 procent heftiger is. In het seizoen 2017/2018 kregen ongeveer één miljoen mensen de griep, toen zaten we op 16.000 ziekenhuisopnames. Toen moes ten ook operaties afgezegd wor den door de drukte. Dus daar moet je op letten. De basisregels helpen ook tegen influenza. Niet op pad gaan bij klachten. Ga niet stoer doen als je verkouden bent. Blijf dan thuis, ook als je negatief test op corona kun je andere vi russen meebrengen naar het werk.'' Dan toch even volgens het zwarte scenario dat Covid-19 én griep alsnog hard toeslaan. Is er wel draagvlak voor eventuele maatregelen - ik noem een hore- casluiting - nu bijna negen op de tien mensen ingeënt zijn? „Draagvlak is natuurlijk van be lang, maar als OMT laten wij ons vooraf niet beperken door die vraag. Dat moet de politiek doen. Belangrijker lijkt me ook: zorg dat meer mensen het vaccin nemen. Als je het hebt over samenleving, heb je het toch over samen leven. Laten we ook die solidariteit heb ben met elkaar door de inentingen te nemen, voor de kwetsbaren on der ons. Dat is toch wat ons uit de brand helpt.'' ,,Dat gold voor pokken ooit ja, in de 19de eeuw. Alleen met een pok kenbriefje mochten kinderen naar school. Daar was veel verzet tegen, het was wel effectief. Maar het is iets van vroeger. Ik denk dat we nu ook al een boel bereikt hebben en WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 GO ROTTERDAM De 'grootste actie ooit in de academische ziekenhuizen' is ophanden, meldt vakbond FNV Medewerkers van alle acht universitaire ziekenhui zen in Nederland doen mee aan de reeds aangekondigde demonstratie voor betere ar beidsvoorwaarden, volgende week dinsdag. De actievoerders gaan een zon dagsdienst draaien, waardoor alle planbare zorg die dag komt te vervallen en alleen spoedzorg en behandelingen die niet kunnen worden on derbroken doorgaan. De werkdruk en het ziektever zuim zijn hoog, het loonbod is lager dan de inflatiecorrectie. LEIDEN De penisplant in bloei. FOTO ANP In de tropische kassen van de Hortus Botanicus in Leiden staat de penisplant in bloei. Het is voor zover de planten- kenners van de Hortus weten pas de derde keer dat een Amorphophallus decus-silvae in Europa in bloei komt. De plant, die in het wild alleen op Java voorkomt, bloeit in twee fasen: eerst de vrouwelijke, dan de mannelijke. Tijdens de bloei heeft de plant een lange stengel met daarop een fal lusachtig deel van ongeveer een halve meter. De plant deed er zes jaar over om te gaan bloeien. UTRECHT De Fietsersbond en reizigers organisatie Rover roepen de NS op geen vervolg te geven aan de proef met 'fiets reser veren' in de trein. Het ver plicht reserveren van een fietsplek leverde volgens hen problemen op 'tijdens alle momenten van de reis'. De twee belangenorganisaties noemen de proef een 'digitale schijnoplossing voor een fy siek probleem: te weinig ruim te voor fietsen in de trein'. NS experimenteerde met het reserveren omdat er veel klachten zijn over het meene men van fietsen. Maar hoewel reserveren verplicht was, was er geen garantie op een plek. 'Het is altijd spannend na versoepelingen' Niels Klaassen Den Haag/Bilthoven De coronagrafieken stijgen weer. Moeten we ons zorgen maken? Toch schatten jullie nog altijd een grote groep potentiële co ronapatiënten. Als die allemaal besmet raken, telt dat zelfs op tot 23.000 in de kliniek. En maar liefst 4800 patiënten op de ic. Hoe kan dat? En zelfs 800 in het uiterste geval in januari. Ziekenhuizen kunnen zo'n piek helemaal niet aan. Is dit dan een spannende periode? U bestudeert graag de geschiede nis van infectieziekten. Vroeger gold soms een vaccinatieplicht. Bent u daarvoor?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4