Duizend kinderen toeslagenouders uit huis geplaatst Premier verwijt Brussel 'ondermijning democratie' en 'financiële chantage' 3 Polen stuurt onverminderd aan op een keiharde confrontatie met Brussel. Aan de vooravond van een EU-top later deze week verwijt premier Morawiecki Brussel zelfs 'ondermijning van de democratie' en 'financiële chantage'. Brussel had gehoopt op een redelijk gesprek om een frontale botsing met andere staatshoofden en rege ringsleiders te kunnen vermijden, maar in plaats daarvan vloog de Poolse premier er vol in. ,,Het hoog ste recht voor de Poolse republiek is de grondwet. Daar gaat niets bo ven", aldus Morawiecki, die in een debat in het Europese Parlement 'constitutioneel pluralisme' be pleitte. Europese burgers, stelde hij, blijven niet toestaan te worden be stuurd 'vanuit ivoren torens in Luxemburg' (waar het EU-Hof ze telt) en door een Commissie in Brussel 'die voor ons allemaal be sluit wat goed is'. Minder confronterend maar even vastberaden bracht Commissie voorzitter Ursula Von der Leyen daar tegenin dat Europa alleen kan functioneren als alle 450 miljoen Europeanen dezelfde rechten heb ben. ,,De rechtsstaat is de lijm die onze Unie samenhoudt, de basis van onze eenheid." Ze zei Polen weer in het gareel te kunnen krij gen met een procedure bij het Hof, maar ook door ontneming van het stemrecht in Brussel of inhouding van de 36 miljard herstelsteun voor Polen. Dat wat Morawiecki dus 'fi nanciële chantage' noemt. Ondergeschikt Brussel en Polen liggen al j aren met elkaar overhoop: over ontslagen van rechters, de benoeming van rege ringsgetrouwe opvolgers in hun plaats, inperking van de mediavrij- heid en discriminatie van minder heidsgroepen. Het arrest van het Poolse grondwettelijk hofdat Euro pese wetten ondergeschikt zijn aan Poolse, en Europese rechters aan Poolse, was de druppel. Von der Leyen vindt dat 'een directe aanval op de fundamenten van de Unie'. Veel fractieleiders waarschuwden Morawiecki dat hij gevaarlijk bezig is door - tegen de wil van een zeer ruime meerderheid van de Poolse bevolking - ultiem het Poolse EU-lidmaatschap op de helling te zetten. De liberale fractie riep de U zaait tweedracht, waarmee u mensen in de kaart speelt die we dat zeker niet gunnen Commissie en Raad bij monde van Malik Azmani op Polen nu meteen zowel stemrecht als subsidies af te pakken. Ook In 't Veld (D66) en Strik (GroenLinks) maanden Von der Leyen tot spoed: „Ingrijpen is uw plicht." De Zweedse Alice Kuhnke: ,,Met elke dag dat u wacht maakt u zich medeschuldig aan on dermijning van de Europese demo cratie." Morawiecki zelf zei herhaaldelijk dat Polen niet weg wil uit de EU. Hij erkende dat het EU-lidmaatschap Polen veel voordeel heeft gebracht, maar Polen de Unie ook. Hoe hij denkt Polen in de Unie te houden zonder de Europese rechtsregels te erkennen, maakte hij niet duidelijk. EVP-fractieleider Weber, doelend op de Russische president Vladimir Poetin: ,,Het enige wat u doet is tweedracht zaaien, waarmee u mensen in de kaart speelt die we dat zeker niet gunnen." Tientallen Europarlementariërs haalden daarna fel uit naar de Poolse pre mier. Ze verweten hem Europa ka pot te maken, of samen met de Hongaarse premier Orban een ge zamenlijke exit voor te bereiden. ,,U gebruikt uw eigen hof om Europa aan te vallen en wil niet zien met welke ramp dit eindigt", aldus de Belgische oud-premier Guy Ver- hofstadt. Inhakken Marek Belka, zelf Pools oud-pre mier: ,,U spreekt over vrijheid, ter wijl uw politie inhakt op vreed zaam betogende vrouwen en kin deren." Magdalena Adamowicz: ,,Uw leugens zijn als konijnen, zo snel vermenigvuldigen ze zich." Diverse parlementsleden adviseer den Morawiecki eens te gaan kijken in Groot-Brittannië, alvorens Polen de Unie uit te loodsen. Morawiecki zei daarna dat Polen zich aan de Europese Grondwet houdt, maar Brussel zich buiten de Verdragen om bevoegdheden toe-eigent. ,,Ik daag u uit één arrest te noemen dat in Polen onder poli tieke druk tot stand is gekomen. Dat gebeurde onder voormalig pre mier Tusk." Morawiecki haalde ook hard uit naar EVP-leider Weber. ,,Hij noemt Poetin. Een Duitser die samen met Poetin de (gaspijplei- ding) Nordstream-2 aanlegt, een project dat vergeleken wordt met het Hitler/Stalin-pact." Niemand hoeft volgens Von der Leyen te twijfelen dat actie volgt. ,,Maar in een democratie en rechts staat kost dat meer tijd dan in een autocratie. Bij ons staat zorgvuldig heid voorop. We hebben nog nooit een rechtsstaatprocedure verloren, en ik zal zorgen dat dat zo blijft." 'Wat een ellende', reageert SP-Ka- merlid Peter Kwint via Twitter. Hij stelde al eerder Kamervragen over deze kwestie. 'En dit is alleen nog maar tussen 2015 en 2020. Terwijl we allemaal weten dat dit schan daal al veel eerder begon.' Het totale aantal kinderen dat in pleeggezin nen of gesloten jeugdzorg werd ge plaatst, ligt dus waarschijnlijk ho ger, omdat de toeslagenaffaire al ver vóór 2015 begon. Dat er 1115 kinde ren in vijf jaar tijd uit huis werden geplaatst, is becijferd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) op verzoek van het ministe rie van Justitie en Veiligheid. Het CBS geeft het aantal 'bij benade ring' door te kijken naar kinderen die met jeugdbescherming in aan raking kwamen in combinatie met 'jeugdhulp met verblijf. Dat is bij voorbeeld als een kind wordt on dergebracht in een jeugdzorginstel ling of bij een pleeggezin. Het is niet bekend welke omstandighe den er speelden en ofer meer facto ren speelden dan alleen de schul denproblematiek. Kwint kondigt, net als Christen- Wat een ellende. En dit is alleen nog maar over de periode 2015-2020 Unie-Kamerlid Don Ceder, nieuwe Kamervragen aan. Ceder wil weten hoeveel uithuisplaatsingen had den kunnen worden voorkomen. Denk-fractieleider Farid Azarkan reageert woest. 'De overheid die burgers geld afpakt, hun waardig heid afpakt en hun kinderen af pakt', twittert hij. De Kamer vroeg in debatten over de toeslagenaffaire meermaals naar het aantal uithuisplaatsingen, stelt Kamerlid Pieter Omtzigt. Hij is boos dat de informatie via het CBS naar buiten wordt gebracht in plaats van in een brief naar de Tweede Kamer, waarin ook staat welk plan er wordt gemaakt voor deze groep kinderen. ,,Dit maakt duidelijk dat de regering totaal het overzicht kwijt is van de gevolgen van het eigen beleid." Janet Ramesar, een ouder die door de toeslagenaffaire in nood kwam, zegt in Binnenlands Bestuur dat het aantal dat het CBS geeft 'een zware onderschatting' is. Het CBS kijkt naar twee criteria, een rechter die een dwingende maatregel heeft opgelegd én jeugdhulp met verblijf buiten het eigen gezin. Haar eigen zoon werd uit huis geplaatst zonder dat die criteria van toepassing wa ren, omdat hij bij zijn vader ging wonen. Over het aantal van 1115 zegt Ramesar: ,,Ik denk dat je het sowieso wel kan verdubbelen." - Hanneke Keultjes GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 Polen botst hard met EU Premier Morawiecki blijft uiterlijk onbewogen onder de kritiek van de fractieleiders in Brussel. foto reuters Frans Boogaard Brussel - Manfred Weber, EVP-fractieleider DEN HAAG Tussen 2015 en 2020 zijn ruim duizend kinderen van ouders die de dupe zijn geworden van de toeslagenaffaire onder jeugdbe scherming en uit huis geplaatst. De Tweede Kamer is verbijsterd over dat hoge aantal. - Peter Kwint, kamerlid SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3